• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ امیر نیک‌رویان کارشناس گردشگری

ژئوپارکی که از آن فرصت‌سوزی نصیب‌مان شد

30هزار هکتار محوطه دیدنی و بکر قشم در کجای دنیا این همه مغفول است که در کشور ما با این همه جمعیت بیکار مغفول مانده است؟ چه کسی پاسخگوی این همه فرصت‌سوزی است؟ چرا تاکنون برای تبلیغ این ژئوپارک با این خصوصیات اقدامی انجام نشده است اما برای پفک میلیاردها تومان هزینه تبلیغاتی می‌شود؟

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، شرایط اقتصادی امروز دنیا به‌گونه‌ای شده است که اکثر کشورها شکارچی فرصت‌ها شده‌اند و از هر امکانی برای جذب سرمایه‌گذاری و جلب درآمد استفاده می‌کنند و نمی‌گذارند فرصتی از زیر دست‌شان در برود. در این بین با وجودی که دستورالعمل اقتصاد مقاومتی در دستور کار دولت، مردم و نهادهای عمومی و خصوصی قرار دارد اما نتوانسته‌ایم شکارچی خوبی باشیم و از فرصت‌های خدادادی به بهترین وجه استفاده کنیم.

نمونه بارز این گفتار حوزه گردشگری است که با وجود ظرفیت‌های فوق‌العاده‌اش در محاق است و دغدغه‌ای برای حوزه اقتصاد کشور نیست؛ ضمن اینکه در این حوزه فقط بحث درآمد مطرح نیست و دیپلماسی فرهنگی و آشناسازی با تمدن کهن نیز از جمله اهدافی است که با رونق گردشگری به جریان خواهد افتاد.

کشورهای دیگر با یک‌صدم داشته‌های ما از نظر طبیعی سهم خودشان را از درآمدهای جهانی افزایش داده‌اند؛ اما ما هنوز در شناسایی ظرفیت‌ها هم مشکل داریم و هنوز بر سر این موضوع بحث داریم که باید به جذب سرمایه‌گذار خارجی بپردازیم یا همچنان منتظر به ته‌نشستن چاه‌های نفتی بنشینیم.

یکی از جاذبه‌های منحصر‌به‌فرد کشور ما که کمتر کسی از وجود آن مطلع است، پدیده 30هزار هکتاری در جزیره عجایب هفت‌گانه کشور یعنی قشم است که در سال 2015 به عنوان ژئوپارک در فهرست یونسکو جا گرفت و جهانی شد. البته این دومین بار بود که ثبت می‌شد؛ چرا که یک بار در سال 2006 به عنوان نخستین ژئوپارک خاورمیانه و در بین 19کشور جهان برسر زبان‌ها افتاد و بار دیگر هم در سال 2015. وجود چنین جاذبه‌های زمین‌شناسی‌ای فارغ از زیبایی‌‌های خاص و منحصر‌به‌فردش از نظر علمی نیز دارای ویژگی‌هایی است که اگر به آن اهتمام می‌شد، می‌توانست خیل علاقه‌مندان زمین‌شناسی را روانه آنجا کند و به نظر می‌رسد تا این لحظه آنطور که باید براساس همین مستندات سازمان منطقه آزاد قشم نتوانسته بهره‌برداری لازم را داشته باشد.

ژئوپارک جهانی قشم بی‌شک یکى از منحصر‌به‌فردترین ژئوپارک‌هاى جهان است که به واسطه قرار گرفتن در کنار سواحل زیباى خلیج‌فارس و جنگل دریایى حرا، چندین پدیده بارز زمین‌شناسى را در خود جای داده و به پارک زمین‌شناسی ایران تبدیل شده است. ستون‌هایی که بر اثر فرسایش حادث شده‌اند به همراه مجسمه‌هاى طبیعى و حتی گاهی شبیه حالت‌هایی از انسان و همچنین نقش‌برجسته‌های کمتر دیده شده در جهان یکی از چشم‌نوازترین زیبایی‌های ایران را پدید آورده که حتی بسیاری از گردشگران داخلی هم از دیدن آن بهره‌ای نبرده‌اند؛ در حالی که صرفا همین نمونه برای جذب گردشگر به این جزیره برای رسیدن به درآمد کافی بود.

حال آنکه چنین ظرفیت‌هایی وجود دارد و حتی ما نتوانسته‌ایم تغییر محسوسی در این جزیره و منطقه بدهیم چه برسد درآمدهای حساب شده برای کشور. می‌توانستیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم و نکردیم، می‌توانستیم همین ژئوپارک را تبدیل به یکی از قطب‌های گردشگری کنیم و هتل و زیرساخت ایجاد کنیم اما نکردیم، می‌توانستیم از همین ژئو‌پارک که تا به حال مغفول مانده در جهت ایجاد شغل و اشتغال افراد بومی بهره ببریم؛ اما نبردیم.

سازمان منطقه آزاد قشم موظف به راه‌اندازی چنین مجموعه‌هایی است که تاکنون برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی اقدامی که محسوس باشد، نکرده و اگر انجام داده تا به حال نمودی نداشته است. 30هزار هکتار محوطه دیدنی و بکر در کجای دنیا این همه مغفول است که در کشور ما با این همه جمعیت بیکار مغفول مانده است؟ چه کسی پاسخگوی این همه فرصت‌سوزی است؟ چرا تاکنون برای تبلیغ این ژئوپارک با این خصوصیات اقدامی انجام نشده است اما برای پفک میلیاردها تومان هزینه تبلیغاتی می‌شود؟ اگر نگاه اقتصادی بر نگاه سیاسی در این مناطق حاکم شود، هرگز 30 هزار هکتار محوطه‌ای که به واسطه منحصربه‌فرد بودنش ثبت جهانی شده، بدون برنامه و درآمد رها نمی‌شود و ما هم شکار فرصت‌ها را می‌آموزیم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها