• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاهی اقتصادی به تحریم‌های جدید آمریکا

معیشت ایرانی، سیبل تحریم‌های آمریکایی

با نگاه کلی به تحریم‌ها متوجه می‌شویم عناوینی چون سپاه پاسداران، تسلیحات موشکی و تسلیحات متعارف در این تحریم‌ها صرفا در راستای تحریم کل اقتصاد ایران ذکر شده است.

معیشت ایرانی، سیبل تحریم‌های آمریکایی

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تصویب قانون جامع تحریم ایران، روسیه و کره شمالی موسوم به H. R. 3364 اثری منفی‌ در عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران از مسیر خارج کردن بانک‌های ایرانی از مدار تعاملات بین‌المللی خواهد گذاشت. اما بخش ایران این تحریم‌ها، از روی برنامه جامعی که آمریکا در سه سال اخیر در حال اجرا دارد، تهیه و تدارک دیده شده و نگاه موضعی به آن، ما را در تشخیص آنچه  آمریکایی‌ها در جنگ اقتصادی برای ما در نظر گرفته‌اند، گمراه خواهد کرد.

با نگاه کلی به این تحریم‌ها متوجه می‌شویم  عناوینی چون سپاه پاسداران، تسلیحات موشکی و تسلیحات متعارف در این تحریم‌ها صرفا در راستای تحریم کل اقتصاد ایران ذکر شده، چراکه در این تحریم‌ها آمده است نه‌تنها این ارگان‌ها و صنایع بلکه هر کسی که به هر نحوی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، آگاهانه یا غیرآگاهانه با آنها در ارتباط باشد، مورد تحریم قرار خواهد گرفت و به SDN List آمریکا که در آن اسامی تمامی افراد حقیقی و حقوقی تحریمی آمریکاست اضافه می‌شود که این منجر به اعمال تنبیهات شدید اقتصادی، سیاسی و قضایی آمریکایی خواهد شد. به عبارت دیگر بانک‌ها، وزارتخانه‌ها و تمامی ارگان‌های اقتصادی کشور به دلیل ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم‌شان با سپاه پاسداران و وزارت دفاع تحریم خواهند شد و هیچ‌بانک و نهاد اقتصادی‌ای در دنیا به دلیل ریسک به وجود آمده، حاضر به همکاری با نهادهای اقتصادی ایرانی نخواهد شد و این یعنی تحریم کل اقتصاد ایران و تهدید جدی معیشت ایرانیان.

در زیر سه بند اساسی قانون جامع تحریم ایران، روسیه و کره شمالی که وجه اقتصادی دارد از نظر می‌گذرد. در متن بررسی این قانون از نام اختصاری آن (H. R. 3364) استفاده شده است.

1- با نقض بند 3 پیوست b قطعنامه 22341 صورت گرفت:

قانون تحریمی مصوب کمیته روابط خارجی سنای آمریکا عملا این بند از قطعنامه را نقض کرده و محدودیت‌های جدیدی بر برنامه موشکی ایران اعمال کرده است. قسمتی از قانون H. R. 3364 با عنوان «وضع تحریم‌های اضافی بر برنامه موشکی ایران «از رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد که علاوه‌بر ادامه اجرای دستور اجرایی 13382، تمامی تراکنش‌ها، اموال و منافع حاصل از اموال هر فرد یا نهادی را که درگیر هرگونه فعالیتی در توسعه، برنامه موشک‌های بالستیک ایران بوده، در صورتی که بخشی از این اموال در ایالات متحده یا در اختیار و کنترل افراد آمریکایی است، مسدود کند.

در واقع بند 3 از پیوست b قطعنامه 2231 نقض شده و به تمامی فعالیت‌ها تبدیل شده است. در واقع آمریکا که پذیرفته بود مطابق با قطعنامه 2231 رفتار کند اکنون آن را زیر پا گذاشته و اگر هر فرد یا نهادی بخواهد بند 3 پیوست b قطعنامه 2231 را رعایت کند از جانب آمریکا تحریم خواهد شد.

همچنین افراد و نهادهای مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک ایران در داخل و خارج از کشور نیز قادر به استفاده از هیچ‌گونه خدمات بانکی نخواهند بود، لذا بند 3 پیوست b این قطعنامه به حساب می‌آید.

2- با نقض بند 5 پیوست b قطعنامه 22341 صورت گرفت:

بخشی از قانون H. R. 3364 که مربوط به اجرای تحریم تسلیحاتی است از رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد که تمامی تراکنش‌ها، اموال و منافع حاصل از اموال هر فرد یا نهادی را که در فروش، عرضه و انتقال مستقیم یا غیرمستقیم تانک‌های جنگی، وسایل نقلیه جنگی زرهی، سیستم‌های توپخانه کالیبر بزرگ، هلیکوپتر، هواپیمای جنگی، قطعات یدکی مربوط به این تسلیحات یا حتی آموزش‌های فنی مربوط آن به ایران مشارکت دارد مسدود و از صادر کردن ویزا برای این افراد و نهادها نیز خودداری کند. در واقع پیشتر نهادها و افراد می‌توانستند از مسیر کمیسیون مشترک و شورای امنیت اقدام به خرید و فروش تسلیحات متعارف به ایران کنند.

3- با نقض بند 29 برجام (پیوست a قطعنامه 2231) صورت گرفت:

قانون H. R. 3364 از آن جهت که تاثیر منفی و مستقیم بر عادی‌سازی تجاری و روابط اقتصادی با ایران می‌گذارد نیز برجام را نقض کرده است. بند 29 توافق هسته‌ای آمریکا و 1+5 را از اعمال سیاست‌های این چنینی باز داشته است.

ایالات متحده آمریکا برخلاف تعهد خودش در برجام با تصویب تحریم S. 722 اثرگذاری منفی در عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران گذاشته است، چراکه مطابق با تحریم جدید رئیس‌جمهور آمریکا 90 روز پس از تصویب این قانون (90 days after the date of the enactment of this Act) مامور به بلوکه کردن سرمایه‌ها و منع معاملات سپاه پاسداران و افراد خارجی شامل مقامات، عوامل و وابستگان به آن می‌شود که طبق ادعای این کشور مرتکب اعمال تروریستی، تهدید به ارتکاب یا حمایت از تروریسم شده‌اند. قسمت خطرناک و نگران‌کننده این است که افراد، نهادها، وزارتخانه‌ها، بانک‌ها و... که دارای ارتباط کاری با سپاه هستند، به موجب قانون جدید و دستور اجرایی 13224، باید تحریم شوند و در لیست تحریمی آمریکا که با عنوان SDN List شناخته می‌شود، قرار گیرند.

بدتر آنکه این طرح را در کنار قانون 2013 IFCA قرار دهید؛ وقتی یک فرد یا نهاد ایرانی در لیست تحریمی SDN قرار می‌گیرد به موجب قانون تحریمی 013IFCA2 مشمول تحریم‌های ثانویه بانکی می‌شود و هیچ‌موسسه مالی‌ای اجازه ارائه خدمات بانکی مستقیم یا غیرمستقیم به آن فرد یا نهاد تحریمی را ندارد.

 

* نویسنده : مصطفی ظاهری دبیر گروه اقتصاد

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها