• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ اعظم بروجردی کارگردان و نمایشنامه نویس

سهم عظیم هنرمندان شهرستانی در فراگیری تئاتر

تئاتر هنری است فراگیر و وابسته به خواست و اراده انسان، چراکه تئاتر یک ابزار هنری است و انسان‌ها هستند که به آن شکل می‌دهند. شاید همه ما تجربه این را داشته‌ایم که عده‌ای با در اختیار داشتن همه ابزارها اثری به مراتب ضعیف و نامناسب را تولید کرده‌اند و عده‌ای دیگر با نداشتن هیچ امکاناتی اثری ماندگار را آفریده‌اند.

سهم عظیم هنرمندان شهرستانی در فراگیری تئاتر

به گزارش فرهیختگان آنلاین، این روزها که به‌عنوان داور پنجمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره به میان هنرمندان شهرستان اصفهان آمده‌ام از میان همین آثار تلاش گروه‌ها نمایان و قابل تقدیر است. در حدود 10 سال گذشته وقتی برای داوری آثار جشنواره تئاتر سوره می‌آمدیم، تفاوت‌های بسیاری میان آثار استان‌ها با آثار شرکت‌کننده در تهران وجود داشت و همواره تهران با قوت بیشتری حضور می‌یافت اما اکنون با اینکه وضعیت حمایتی و امکاناتی پیشرفت چشمگیری نداشته است، شاهد هستیم که در چند سال اخیر تئاتر شهرستان‌ها نسبت به تهران خیلی بیشتر رشد داشته است. هم از لحاظ محتوایی و هم به لحاظ تکنیکی تئاتر شهرستان‌ها برابر و گاهی بر‌تر از تئاتر تهران است چراکه تئاتر تهران این روزها به گیشه وابسته شده و برای حفظ گیشه تنها سرگرم کردن و خنداندن مردم را هدف قرار می‌دهد.  آنچه در استان‌ها شاهد هستیم، فعالیت خوب و تلاش ارزشمند و خلاقانه هنرمندان شهرستانی است.

هنرمندان تئاتر استانی در کارگردانی، بازیگری، نویسندگی، موسیقی، نور و عناصر دیگر نمایش به خوبی تسلط پیدا کرده‌اند و باید از جهاتی به هنرمندان تئاتر استانی فعال در استان‌های مختلف و به‌ویژه جشنواره تئاتر سوره تبریک بگویم. هنرمندان شهرستانی نباید موفقیت خود را در شهرستان متوقف کنند و تنها برای دیده شدن بیشتر به تهران بیایند. البته بخشی از هنرمندان واقعا از سوی مدیران استانی خود حمایت نمی‌شوند و ناچار به این کار می‌شوند اما در کل به عقیده من ما باید به صورت شخصی محور یک جریان یا اتفاق روی زمین مانده باشیم. این به معنای خودخواهی نیست بلکه به معنای این است که ما می‎توانیم در کار خود آنچنان خوب و موفق باشیم که به جای حضور ما در تهران و اجرای نمایش در سالن‌های آنجا، مردم و هنرمندان و علاقه‌مندان به تئاتر برای تماشای نمایش به سراغ ما بیایند و ما به همراه توانایی‌های خودمان به جای امکانات و شلوغی شهری همانند تهران، محور فعالیت‌ها قرار گیریم.

هنرمندان تئاتر شهرستانی باید اعتماد به‌نفس خود را افزایش دهند. آنها می‌توانند برای مطرح شدن به جای مهاجرت روی پای خود بایستند و کاری کنند تا دیگران محتاج آنها شوند و البته استان خودشان را مطرح کنند. کما اینکه در مواردی این اتفاق صورت گرفته است. هنرمندان تئاتر باید استان خود را پایگاه اصلی فعالیت‌های خود قرار دهند. تئاتر همان‌طور که در ابتدا گفتم هنری فراگیر است و بخش عظیمی از آن نیز سهم هنرمندان شهرستانی است که امیدوارم مسئولان هر استان قدرشناس آنها باشند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها