• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

کشف اسکلت غول‌پیکر 5000 ساله در چین

باستان‌شناسان موفق به کشف اسکلت‌های 5000 ساله چینی شدند که قد بلند و قوی بوده‌اند. طول این اسکلت ۱/۹ متر است و باستان‌شناسان می‌گویند این میزان قد بسیار فراتر از استانداردهای مربوط به آن زمان است.

کشف اسکلت غول‌پیکر 5000 ساله در چین
0.00

 

به گزارش فرهیختگان آنلاین به نقل از ایندیپندنت، طبق ارزیابی‌های صورت گرفته روی استخوان‌ها در داخل قبرهای یافت‌شده در استان «شاندونگ»، محققان اعلام کرده‌اند که شماری از این انسان‌ها 1/8 متر یا بیشتر قد داشته‌اند و میانگین قد آنها به 1/9 متر می‌رسد.

اگرچه از نظر استانداردهای غرب در قرن بیست و یکم، اندازه قد این اسکلت ها غیرمعمول نیست، اما قد آنها نسبت به بسیاری از معاصرانشان بیشتر بوده است. این حالت به ساختار استخوانی آنها بستگی دارد. اگر آنها در زمان حال زندگی می کردند، قد آنها از 1/9 متر هم فراتر می‌رفت.

محلی‌های منطقه شاندونگ، از قد خود تعریف مشخصی ارائه می‌دهند. مطالعات صورت گرفته در سال 2015 نشان می‌دهد که میانگین قد مردان در این منطقه در مقایسه با متوسط قد مردم این کشور که 1/72 متر بوده، حدود 1/753 متر بوده است.

گفتنی است کنفسیوس در منطقه‌ای که اکنون به استان شاندونگ معروف است، متولد شده و به نقلی، 1/9 متر قد داشته است.

باستان‌شناسان با اکتشافات در منطقه روستای «جیاجیا» در نزدیکی شهر «جینان» موفق به کشف 104 خانه، 205 قبر و 20 گودال مملو از اجساد قربانی‌ها شدند. آنها همچنین شماری از ظروف رنگارنگ و اقلام پشمی را در این منطقه پیدا کردند.

آنها سال گذشته صنایع دستی و استخوان‌هایی را از مردمان اخیر «نئولیتیک» پیدا کردند که بیشتر آنها با مصرف گوشت خوک و ارزن زندگی می‌گذراندند. دانشمندان بر این باورند مردمانی که قریب 5000 سال پیش در این منطقه زندگی می کردند زندگی نسبتا راحتی داشته‌اند؛ ردیفی از خانه‌هایی که در این اکتشافات به دست آمده، نشان‌دهنده آن است که خانه‌های مسکونی آنها اتاق خواب‌ها و آشپزخانه‌های جداگانه‌ای داشته است.

محققان بر این باورند که این منطقه مرکز سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ناحیه چین بوده است. آنها مردان قدبلندتر را در قبرهای بزرگ پیدا کردند که می‌تواند نشانه وضعیت برتر آنها و دسترسی آنها به غذاهای بهتر بوده است.

منبع: آنا

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها