• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارشی از کمبود نیروی انسانی و تجهیزات محیط‌بانان؛

افزایش 500 هزار تومانی هم حقوق محیط‌بان‌ها را به 2 میلیون نرساند!

وسعت اراضی، مراتع و منابع طبیعی حفاظت شده ایران به حدود 7600 محیط بان نیاز دارد در حالی که هم اکنون تنها 3 هزار محیط‌بان از 17 میلیون هکتار عرصه طبیعی کشور حفاظت می‌کنند و با توجه به کمبود نیرو و تجهیزات هر سال تعدادی از این حامیان محیط زیست به شهادت می‌رسند. این موضوع توجه جدی مسئولان و نمایندگان مجلس را برای تصویب لایحه حمایت از محیط بانان بیش از پیش نشان می‌دهد اما به گفته نمایندگان هنوز این لایحه در مجلس اعلام وصول نشده است.

افزایش 500 هزار تومانی هم حقوق محیط‌بان‌ها را به 2 میلیون نرساند!
0.00

به گزارش فرهیختگان آنلاین، سال گذشته در چنین روزهایی دو محیط بان در منطقه حافظت شده گنو از سوی شکارچیان غیر مجاز در شکارگاه تنگه گچ وسیاتک منطقه گنو به شهادت رسیدند، محمد دهقانی 35ساله و از نیروهای پیمانی با 12سال سابقه کار و پرویز هرمزی نیز 54ساله و از نیروهای قراردادی با 23سال سابقه خدمت بودند که در ارتفاعات منطقه تحت حفاظت خود با شکارچیان درگیر شده و به ضرب گلوله مستقیم متخلفان به شهادت نایل آمدند.

منوچهر شجاعی هم محیط‌بان پارک ملی بمو اول تیرماه سال گذشته در حال درگیری با شکارچیان مورد اصابت گلوله آنها قرار گرفت و از ناحیه سینه و گلو مجروح و از روی صخره نیز به پایین پرتاب شد، با شهادت این محیط‌بانان شمار شهدا محیط بان به 119 نفر رسید.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از گذشت چند روز از شهادت محیط‌بانان استان فارس و هرمزگان از حمایت سازمان محیط زیست از محیط بانان خبر داده و گفته بود که تا رسیدگی کامل و احقاق حقوق محیط‌بانان شهید و اجرای عدالت، کار را دنبال خواهیم کرد، همچنین به‌روز کردن تجهیزات محیط بانان نیز در دستور کار قرار گرفته است.

سرهنگ حمیدرضا خیلدار، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در سالگرد شهادت این محیط بانان به خبرنگار آنا می‌گوید: هم‌اکنون حدود ۱۷ میلیون هکتار اراضی حفاظت شده تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در سطح کشور قرار دارد که این اراضی تحت حفاظت و نظارت سه هزار محیط بان است، به طوری در هر 6 هزار هکتار از اراضی یک محیط بان فعالیت می‌کند، درحالی که براساس استاندارد جهانی هر هزار هکتار به یک محیط‌بان نیاز داریم.

توزیع تجهیزات محیط بانان از ماه آینده

کمبود اعتبارات و امکانات محیط بانان شاید بخشی از مشکلات این قشر برای حفاظت از جانشان باشد، البته خیلدار در تایید وعده‌های رئیس سازمان محیط زیست در تامین و تجهیز محیط‌بانان به انعقاد تفاهم نامه‌ای در این زمینه با وزارت دفاع اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به اینکه محیط بانان در اجرای ماموریت‌هایشان با خطرات بسیاری روبه‌رو بودند در زمینه سلاح و مهمات با وزارت دفاع تفاهم نامه‌ای را امضا کردیم که براساس آن یگان حفاظت محیط زیست تا سقف 40 میلیارد تومان تجهیز می‌شود.

او ادامه می‌دهد: جلیقه ضد گلوله، موتورهای 250 تریل پرقدرت، سلاح و مهمات و تجهیزات انفرادی، لباس کار، لباس عملیاتی و همه نیازهای محیط بان در قالب این تفاهم نامه تامین می‌شود و دولت تضمین کرده که این اعتبارات را به وزارت دفاع بپردازد و این تجهیزات از ماه آینده در بین محیط بانان توزیع می‌شود.

کمبود 4هزار محیط‌بان در اراضی کشور

با وجود اینکه محیط بانی یکی از مشاغل سخت و زیان آور است اما تاکنون از هیچ حمایتی برخوردار نبودند و حتی در چارت سازمان حفاظت محیط زیست جایگاهی برای آنان در نظر گرفته نشده بود، البته فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور به تصویب دستورالعمل خدمتی یگان اشاره می‌کند و می‌افزاید: از بدو تشکیل یگان اسناد بالادستی در سازمان حفاظت محیط زیست به دستور العمل خدمتی یگان نیاز بود که با حمایت‌های رئیس سازمان محیط زیست این دستور العمل تهیه، تصویب و ابلاغ شد برهمین اساس با توجه به اینکه یگان حفاظت محیط زیست کشور در بدنه این سازمان ساختار اداری نداشت چنین مصوبه‌ای لازم بود.

او ادامه می‌دهد: براساس این ساختار به 7600 نیروی محیط بانی نیاز داریم درحالی که هم اکنون تقریبا نزدیک 40 درصد نیرو داریم و با کمبود چهار هزار نیرو مواجه هستیم، بنابراین برای جبران کمبود نیرو، دولت باید اعتبارات و بودجه لازم را در این زمینه به سازمان محیط زیست اختصاص دهد اما با توجه به تحریم‌های موجود، دولت در بحث بودجه با مشکلاتی مواجه است که اگر امسال بتوانند ۵۰۰ نفر نیروی ویژه محیط بان در کشور جذب کنند و این روند را در سال‌های آینده ادامه دهند به مرور بخشی از کمبودهای یگان مرتفع می‌شود اما هم‌اکنون اجازه جذب حتی یک نفر را در این ساختار نداریم.

افزایش 500 هزار تومانی حقوق محیط بانان آموزش دیده

خیلدار همچنین به دوره‌های آموزشی محیط بانان اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی از مشکلات محیط بانان در نحوه برخورد با شکارچیان بود که با تصویب نظام آموزشی یگان حفاظت محیط زیست این مشکل نیز برطرف شد، به طوری که در این نظام آموزشی محیط‌بانان در هر چهار سال آموزش و در ازای دریافت گواهی آموزشی هم ارتقاء درجه و هم حق درجه دریافت می‌کنند که بر همین اساس با افزایش حدود 500 هزار تومانی در حقوق و مزایای خود روبه‌رو شدند و هم اکنون میانگین حقوق یک محیط بان حدود یک میلیون و 800 هزار تومان است.

به گزارش آنا، تاکنون 119 نفر از محیط بانان کشور به شهادت رسیده‌اند و با وجود اهمیت این موضوع، هنوز روند رسیدگی و بررسی لایحه حمایت از محیطبانان به کندی پیش می‌رود به طوری که به گفته نمایندگان مجلس با گذشت یک سال از شهادت این محیط بانان هنوز این لایحه در مجلس اعلام وصول نشده است. تنها خواسته محیط بانان و وخانواده‌هایشان به عنوان حامیان و حافظان محیط زیست، توجه دولت به لایحه حمایت از محیط بانان است.
 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها