• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

کوچه‌گردی‌های عاشقانه

فرهیختگان: سنت انجام کارهای خیر در ماه‌هایی که جنبه مذهبی آنها غالب است، رشد خارق‌العاده‌ای دارد.

کوچه‌گردی‌های عاشقانه

ماه‌های محرم صفر و رمضان از جمله این ایام است. تقارن روزهای گرم خرداد 96 با ماه مبارک رمضان شاید یکی از دلایل افزایش کارهای خیر مردمی است. افطاری‌های ساده، توزیع ارزاق میان خانواده‌های مستضعف؛ خرید و هدیه کردن تنورهای نانوایی از جمله این کارها هستند.

  افطاری ساده
یک لقمه نان، پنیر و یک لیوان شربت این ساده‌ترین افطاری است که در نقاط پرتردد شهر شلوغ تهران توزیع می‌شود. حسن جوانی که می‌گوید دانشجوی سال اول رشته الکترونیک است، می‌گوید: «سال‌ها افطاری‌های کوچک و مفصلی را می‌گرفتیم در حدی که دورریز‌های زیادی داشته است. از سال 93 تصمیم گرفته‌ایم که با همکاری دوستان همان افطار‌های کوچک را بزرگ کنیم ولی مفصل بودن آنها را کم کنیم و با همین اغذیه از روزه‌داران پذیرایی کنیم.» حسن ادامه می‌دهد برخلاف ماه‌های دیگر که توزیع غذا و نذورات با گرفتاری‌های زیادی از جمله ترافیک وسایل نقلیه همراه است؛ در ماه رمضان حتی بهترین‌های ایستگاه‌های افطاری ساده با این مشکل روبه‌رو نیستند. افطاری ساده طرحی است که از سال‌های 87 به ابتکار رهبر انقلاب در مساجد آغاز شد. انتشار تصاویر گسترده در فضای مجازی از افطاری‌های ساده نشان می‌دهد این ایده به طرح ثابتی برای ماه رمضان تبدیل شده است. در سال 93 هزار عکس با هشتگ افطاری ساده در شبکه‌های مجازی منتشر شد.

  بسته‌های عشق نه ارزاق
توزیع ارزاق میان خانواده‌های محروم و مستضعف یکی از قدیمی‌ترین رسوم در ماه رمضان است. رسمی که با توجه به گره خوردن این ماه با نام حضرت علی (ع) مشتاقان زیادی با اسامی مختلف به خود جلب می‌کند. کوچه گردان عاشق یکی از قدیمی‌ترین این حرکت‌هاست که از سال ۱۳۷۸ تاکنون بی‌وقفه برگزار شده و با گذشت بیش از ۱۸ سال، حالا به یک آیین فراگیر تبدیل شده است. سایت جمعیت امام علی (ع) درباره این حرکت می‌نویسد: «کیسه‌های مایحتاج مورد نیاز یک ماهه هزاران خانواده محروم در شب‌های قدر، به تأسی از کوچه‌گردی‌های عاشقانه مولا علی (ع) و سیره عملی زندگی ایشان، توسط دانشجویان و مردم، تهیه و به در خانه‌های این عزیزان برده می‌شود. تا 22 خرداد از هشت‌هزار کیسه مدنظر برای توزیع در رمضان 96؛ 3312 کیسه تامین شده است.» هدیه آسمانی» طرحی بود که توسط گروه دیگری از دانشجویان در ماه رمضان انجام و 110 بسته برای خانواده‌های نیازمند شهر تهران تهیه شد. در نمونه‌ای دیگر کانون جهادی منتظران مصلح ۱۱۰ بسته ارزاق به ارزش ۱۱ میلیون تومان تهیه کرد. این بسته‌های ارزاق شامل برنج، سویا، عدس، لپه، رب گوجه، ماکارونی، روغن مایع، قند، شکر و چای بود.»

  بوی مهربانی از تنورها می‌آید
سنت هدیه و نذر کردن تنورهای نانوایی‌ها سال‌هاست شب‌های جمعه در مناطق مختلف شهر انجام می‌شود. اما یکی از اقدامات جالب توسعه این کار در روزهای ماه رمضان و به‌خصوص در مناطق مستضعف‌نشین است. کمک به تهیه نان برای خانواده‌های محروم در ماه رمضان گرچه در نگاه ابتدایی کاره ساده‌ای است اما یک حساب سر انگشتی نشان می‌دهد که بالغ بر 45 هزار تومان یعنی یارانه یک نفر هزینه خرید نان در ماه رمضان برای یک خانواده دو تا سه نفر است. نمونه جالب‌تر توزیع آب معدنی در روستایی در سیستان و بلوچستان است. ماجرا از این قرار است که 10 روستا در منطقه جنوب سیستان‌وبلوچستان، شهرستان سرباز آب آشامیدنی ندارند. هفته‌ای یکبار سد برایشان باز و آب در برکه‌های کوچک جمع می‌شود؛ برکه‌هایی که سکونتگاه گونه تمساح ایرانی به نام گاندو است که متاسفانه پارسال یک بچه 10 ساله طعمه این تمساح شد. گرمای هوا و روزه‌داری و عطش دلایلی هستند تا به اندازه خرید یک جعبه آب معدنی به قیمت دو هزار تومان مردم در رساندن آب به دست 48 خانواده این منطقه در این اقدام خیر شرکت کنند. همین مهربانی‌های کوچک و بزرگ دلیلی است تا حال مردم در شهر خدا و ماه خدا بهتر باشد و معاون هماهنگ‌کننده فرمانده انتظامی شرق استان تهران از کاهش 15 درصدی جرائم خبر دهد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها