• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» زندگی یکی از فرماندهان جنگ را بررسی می‌کند

می‌نویسند سلیمانی می‌گویند سردار

فرهیختگان: کمتر کسی را می‌توان سراغ داشت که او را نشناسد؛ چه در داخل و چه در خارج از کشور.‌

نسرین نیکنام
دبیر گروه پرونده

سرداری از بزرگان جنگ که آوازه‌ا‌ش تا کیلومترها خارج از کشور به گوش همگان رسیده است. مردی قدرتمند که خیلی‌ها از او می‌ترسند و حضورش در عرصه‌های بین‌المللی جنگی را خطر جدی برای خود می‌دانند تا جایی که به دنبال کشیدن نقشه‌های زیادی برای ترور او هستند؛ قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران. بسیاری از سردمداران جنگ‌های بین المللی او را فردی بسیار قدرتمند در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی در خاورمیانه می‌دانند. این گفته‌ها و حرف‌ها تنها به کشورهای خاورمیانه که درگیر جنگ هستند معطوف نمی‌شود. چندی پیش روزنامه انگلیسی «گاردین» در مورد قاسم سلیمانی نوشته بود: «‌حتی كسانی كه سلیمانی را دوست ندارند، او را فردی با‌هوش می‌دانند.» بسیاری از مقامات آمریكا كه این چند ساله را صرف متوقف كردن فعالیت‌های افراد وفادار به سلیمانی كرده‌اند، می‌گویند مایل هستند او را ببینند و اذعان دارند مبهوت كارهایش شده‌اند تا جایی که یكی از مقامات بلندپایه ارتش آمریكا هم گفته بود‌: «من اگر او را ببینم، خیلی ساده از او خواهم پرسید كه از ما چه می‌خواهد؟»

قاسم سلیمانی و دیدگاه‌های بین‌المللی راجع به او

برخی از غربی‌ها او را ژنرال می‌نامند و بعضی انتقامجو؛ زیرا معتقدند او بدون آنکه وارد جبهه‌های نظامی شود در جبهه سیاست به پیروزی می‌رسد؛ اما این را نمی‌دانند سردار با تكیه بر ویژگی‌های اخلاقی‌اش و اصول انقلاب اسلامی كه منشا منش رفتاری او نیز هست، توانسته به این همه موفقیت دست پیدا کند و از قدرت نظامی‌اش استفاده نکرده است.همانطور که پیشتر اشاره شد مسئولان و مدیران بین‌المللی دیدگاه‌های متفاوتی درباره سردار سلیمانی دارند. زلمای خلیل‌زاد، سفیر سابق آمریكا در افغانستان چندی پیش گفته بود: «همان‌قدر كه مقامات آمریكایی سلیمانی را به جنگ‌افروزی متهم می‌كنند، او در ایجاد صلح نیز برای رسیدن به اهدافش فعال بوده است. او در پایان دادن به درگیری‌های نیروهای مقتدی صدر و نیروهای عراقی در بصره، نقشی حیاتی داشت؛ تهدیدی كه می‌رفت ناآرامی‌های آن گسترش یافته و پیامدهای وخیمی به ویژه برای منابع نفتی عراق در پی داشته باشد.» همچنین یكی از نمایندگان مجلس عراق گفته بود که سردار سلیمانی فقط یك‌بار در این هشت ساله به عراق آمده است. او فردی است كه آرام سخن می‌گوید و منطقی و بسیار مودب است. وقتی با او حرف می‌زنید، بسیار ساده برخورد می‌كند. تا زمانی كه از پشتوانه او خبر نداشته باشید، نمی‌دانید چه قدرتی دارد؛ هیچ كسی نمی‌تواند با او بجنگد.
 مقام معظم رهبری چه گفتند
رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول سال‌های گذشته بارها درباره قاسم سلیمانی سخن گفته‌اند. به عنوان مثال ایشان در سال 76 و در دیدار اعضا و مسئولان ستاد برگزاری کنگره بزرگداشت سرداران و هشت هزار شهید استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان خطاب به قاسم سلیمانی که در آن مقطع فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله استان کرمان بود، فرمودند: «خود شما هم که آقای سلیمانی باشید در نظر ما شهیدید.»  همچنین ایشان در سفر به استان کرمان در سال 1384 فرمودند: «آنهایى كه به جبهه‌هاى جنگ رفتند و خطر را پذیرفتند و جان خودشان را كف دست گرفتند و همه‌ نیروى خودشان را صرف كردند، خداى متعال خواست اینها زنده بمانند و بركات‌شان براى كشورشان و دنیاى اسلام ادامه پیدا كند. سردار سلیمانى هم ایثارگر است - او هم یك شهید است‌- سردار رئوفى هم همین‌طور. سردار احمدیان هم همین‌طور. این سرداران، شهید زنده‌اند؛ به شرطى كه این راه را ادامه دهند. البته این شرط و شروط براى همه است. تا راه خدا را ادامه مى‌دهید، جزو صالحین‌اید؛ اگر كج رفتید، همه چیز تمام مى‌شود. همه‌ ما همین‌طوریم؛ بنده هم همین‌طورم. اگر كج قدم گذاشتیم، نمى‌شود بگوییم ما كسى هستیم كه یك روز فلان كار را كردیم. كسانى كه در راه خدا جهاد كردند، جهادشان محفوظ است؛ این ذخیره‌اى است كه خداى متعال در آن دنیا براى آنها نگه داشته است.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها