• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
دانش‌آموخته دانشگاه آزاد اسلامی:

با عشق به وطن هرکاری می‌توان انجام داد

فرهیختگان: اختراعات می‌توانند در هر علم و زمینه‌ای باشند. گاهی اختراع فردی، زندگی یک کودک را نجات می‌دهد و گاهی بستر راحتی بسیاری از انسان‌ها را در سنین مختلف فراهم می‌کند.

اختراعات و به‌طور کلی فناوری‌ها در جهت راحتی و کمک به زندگی بهتر انجام می‌شوند. گاهی برخی از اختراعات ضمن کمک به افرادی خاص مثلا موسیقیدان‌ها یا نوازندگان، با این دغدغه ثبت می‌شوند تا نیازی که در کشور به آن وسیله وجود دارد، برطرف شود. بدون‌شک همه ما بخشی از زمان روزمره خودمان را صرف شنیدن موسیقی می‌کنیم. موسیقی برای رسیدن به آرامش از نیازهای روزمره همه افراد است. برای ساخت این موسیقی‌ها نیازمند آلات موسیقی هستیم. این آلات موسیقی بسیار ظریف هستند و برای ساخت‌شان نیاز به هنر یک هنرمند است. یکی از کسانی که در این زمینه فعال است و اتفاقا موفق به اختراع یکی از آلات موسیقی که بسیار گران است، شده، محمدرضا رشوند است.  محمدرضا رشوند متولد مرداد سال 1354 در تهران است. رشوند به سبب علاقه خاصی که به هنر داشته در این زمینه نیز تحصیل کرده است. وی فارغ‌التحصیل رشته صنایع‌دستی در مقطع کارشناسی و رشته مرمت آثار در مقطع ارشد است. اختراع این فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی یک ساز موسیقی است. وی دارای ثبت اختراع و ساخت مکانیسم پدال هارپ در جهت مرمت ساز هارپ پدالدار است. او می‌گوید: «تبحر و مهارت من در رشته‌های هنرهای سنتی مثل معرق چوب، کاشی، فلز و معماری و دیگر هنرها است.»

زمینه فعالیتی شما دقیقا چیست؟
بنده عاشق هنر هستم. هرجایی که هنر وجود داشته باشد من نیز به‌عنوان یک عاشق آنجا خواهم بود. به‌طور کلی در چندین رشته هنری فعالیت دارم؛ ضمن اینکه پایان‌نامه و رساله نهایی‌ام در رابطه با ساخت ساز و مرمت ساز است.

بعداز فارغ‌التحصیلی برای استخدام شدن چه کردید؟
رشته تحصیلی ما به‌گونه‌ای نیست که بخواهیم منتظر پایان تحصیلات‌مان شویم و بعد از آن به دنبال شغل بگردیم. کسی که وارد رشته هنر می‌شود می‌داند خیلی نباید انتظار داشتن شغل دولتی یا کارمندی را داشته باشد. در رشته‌های هنری بعد از کسب مهارت باید در پی خلق اثر بود و در این راه تلاش بسیاری کرد.

در مورد اختراع‌تان بگویید؟
اختراع بنده در رابطه با ساخت ساز هارپ پدالدار بود. من یک تحقیق روی ساز هارپ پدالدار و مرمت این ساز انجام دادم. همین امر باعث شد به فکر اختراع در این زمینه باشم.

از شروع فعالیت‌تان بگویید؟
حدود ١٠ سال پیش تحقیقاتم را روی این ساز آغاز کردم اما متاسفانه با کمبود امکانات و هزینه مالی مواجه شدم. البته در آخر تحقیقات به اطلاعات دقیق مکانیسم این ساز و ساخت ماکت آن دست پیدا کردم. همه این کارها را با کمترین امکانات و بدون هیچ تسهیلاتی انجام دادم. دریافت تسهیلات در این زمینه تقریبا غیرممکن و محال است. امیدوارم در آینده بتوانم برای توسعه و تولید این ساز سرمایه‌ای جذب کنم.

از فعالیت خود در این حوزه راضی هستید؟
از اینکه رشته هنر را انتخاب کردم و در آن فعالیت می‌کنم بله؛ اما از این جهت که نتوانستم این ساز را به مرحله تولید برسانم خیر.

فکر می‌کنید تولید این ساز، صرفه اقتصادی هم دارد؟
صرفه اقتصادی ساخت این ساز می‌تواند جلوگیری از خروج ارز از کشور باشد. همچنین به خاطر خدماتی از جمله تعمیر و رگلاژ این ساز، با نیروهای آزموده خودی نیاز به متخصص و تعمیرکار از خارج مرتفع می‌شود. همچنین تولید چنین سازهایی سبب ایجاد اشتغالزایی در کشور می‌شود و بسیاری از افراد مشغول کار می‌شوند.

عامل اصلی پیشرفت‌تان در این رشته چه بود؟
عامل اصلی و اساسی‌ای که باعث شده در این عرصه قدم بگذارم عشق و نیاز جامعه موسیقی در کشور است. اصولا بدون عشق به هنر و موسیقی و وطن نمی‌توانستم پیشرفتی داشته باشم. البته نباید فراموش شود عشق و فقط عشق به وطن. عشق به وطن که وجود داشته باشد باعث می‌شود کارهای نشدنی هم انجام شود و بتوان هر کاری انجام داد.

برنامه آینده‌تان چیست؟
با تکمیل لوازم و امکانات در آینده، شروع به ساخت این ساز خواهم کرد. تمام تلاشم را در راه رسیدن به این هدف به کار می‌گیرم. امیدوارم به این هدف دست پیدا کنم.
با توجه به راهی که تاکنون طی کرده‌اید، چه توصیه‌ای برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان جویای کار دارید؟
دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اگر قدم در جهت اعتلای فرهنگ این کشور در هر زمینه‌ای بر‌می‌دارند، باید ثابت قدم باشند تا به هدف‌شان برسند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها