• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در گفت و گو با «فرهیختگان» خبر داد

تخصیص اعتبار 475 میلیارد تومانی برای آبخیزداری

فرهیختگان: هدر‌رفت منابع آبی سطحی و زیرزمینی به دلیل استمرار خشکسالی، مسئولان را بر آن داشت برای بازگرداندن آب به این منابع راهکارهای مختلفی را اجرایی کنند.

تخصیص اعتبار 475 میلیارد تومانی برای آبخیزداری

نسرین نیکنام
دبیر گروه پرونده

یکی از این راه‌ها اجرای طرحی به نام آبخیزداری بود که با استفاده از آب باران و برف هم سفره‌های زیرزمینی تغذیه شوند، هم از این منبع در کشاورزی بهره‌برداری درست انجام شود.
در حال حاضر سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری چند سالی است که به طور جدی با تامین اعتبارهای میلیاردی از سوی دولت، متولی اجرای این طرح بوده که به گفته پرویز گرشاسبی، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، لازمه اجرای طرح آبخیزداری مشارکت است؛ مشارکتی دو سویه میان دولت و مردم که علاوه بر این استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی هم در سطح کشور در اجرای این طرح مشارکت دارند.
او گفته بود: «‌به دلیل تجربه‌هایی که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در 15 سال گذشته در تمرین پروژه‌های بین المللی کسب کرده، توانسته است بین دستگاه‌های دولتی کشور سبک و روش خاصی  برای مدیریت و برنامه‌ریزی منابع داشته باشد. بنابراین بنا شده است این سبک و روش در ابتدا به صورت آزمایشی در یک استان و یک حوزه آبخیز انجام شود تا بتوان نتایج آن را به سایر استان‌ها تعمیم داد. البته این روش به مدیریت جامع حوزه آبخیز بر‌می‌گردد که در آن علاوه‌بر لزوم مشارکت همه دستگاه‌ها، نقش مردم نیز پیش‌بینی شده است.»

افزایش 2 برابری اعتبارات آبخیزداری

بی‌شک یکی از ملزومات اجرای طرح‌های آبخیزداری، تامین اعتبار و هزینه است که خوشبختانه با نگاه مثبت دولت به این موضوع هر سال میزان این رقم افزایش پیدا کرده است. در سال جاری هم اعتباری که برای حوزه آبخیزداری تخصیص پیدا کرده، 475 میلیارد تومان بوده است.
پرویز گرشاسبی، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور درباره اعتبارات و برنامه‌های آبخیزداری می‌گوید: «اعتبار تخصیص‌یافته سال 96 نسبت به سال 95 تقریبا افزایش دو برابر و نیمی داشته است. سال 95 این رقم حدود 210 میلیارد تومان بوده که اختصاص 475 میلیاردی می‌تواند به تسریع برنامه‌های آبخیزداری کمک کند.»  
هر چند به گفته گرشاسبی تنها 12 درصد بودجه سال گذشته محقق شده است؛ اما در راستای اینکه طرح‌ها در قالب اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شوند،‌ قرار است به ازای هر طرح اجرا شده هزینه آن به پیمانکار پرداخت شود.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه تا پایان تیر 96، 67 درصد تعهدات سازمان جنگل‌ها درباره اجرای طرح‌های آبخیزداری به پایان می‌رسد، می‌افزاید: «‌هزینه اجرای این طرح‌ها در قالب ارائه اسناد خزانه پرداخت خواهد شد.»

 شاخص‌های مهم
او در پاسخ به این پرسش که چه شاخص‌هایی برای تخصیص اعتبار استان‌ها در نظر گرفته می‌شود، می‌گوید: ‌ «مساحت و جمعیت استان، میزان فرسایش خاک، سیل‌خیری، تعداد سدهای برق آبی و آب شرب از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که برای تخصیص اعتبار استان‌ها در نظر گرفته می‌شود.»
گرشاسبی ادامه می‌دهد: «‌استان فارس به دلیل داشتن بالاترین میزان این شاخصه‌ها، رتبه اول را در تخصیص اعتبار از آن خود کرده که این اعتبار چیزی حدود 5/8 درصد کل اعتبار استان‌ها است.
سیستان و بلوچستان، ‌اصفهان،‌ تهران،‌ آذربایجان‌شرقی و غربی، کرمان و خراسان‌رضوی در رتبه‌های بعدی تخصیص اعتبار قرار دارند.»
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور یاد‌آور می‌شود: «تعهد سازمان در سال 95 برای طرح‌های آبخیزداری در کل کشور 650 هزار هکتار است که از این میزان 67 درصد آن؛ یعنی 450 هزار هکتار در قالب اقتصاد مقاومتی اجرا شده است.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها