• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش:

اجباری وجود ندارد

«هدایت تحصیلی»، طرحی بود که دانش‌آموزان براساس امتحان‌ها و نمرات‌شان باید رشته تخصصی خودشان را انتخاب می‌کردند؛ اگرچه سال‌های گذشته برای دانش‌آموزان اجبار وجود داشت اما مسعود شکوهی، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» اعلام کرد که امسال هیچ اجباری وجود ندارد.

اجباری وجود ندارد

هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از اول تیر آغاز خواهد شد. وضعیت هدایت تحصیلی نسبت به سال گذشته تغییرات خاصی نداشته است، اما امسال ملاک ظرفیت‌هاست. به همین ترتیب همه ادارات آموزش و پرورش باید حداکثر ظرفیت را برای پذیرش دانش‌آموزان در رشته‌های مختلف در نظر بگیرند.

    بسترسازی
سال گذشته توزیع متوازن آیین‌نامه مورد تاکید قرار گرفته بود، اما این کار نیاز به بسترسازی بیشتری دارد. البته افق بلند‌مدتی را برای این کار طراحی کرده‌ایم که قطعا اجرا خواهد شد، اما در حال حاضر با توجه به آمادگی‌هایی که لازم است صورت گیرد، بنا بر حداکثر ظرفیت و براساس علاقه‌مندی دانش‌آموزان، این موضوع را ملاک قرار داده‌ایم.

    اجبار برداشته شد
اگرچه در سال‌های گذشته در مورد هدایت تحصیلی اجبار وجود داشته اما امسال اجباری در پذیرش رشته‌ای وجود ندارد.‌ مدارس ظرفیتی مشخص در هر رشته دارند و نمی‌توانند دانش‌آموزانی که حداقل نمره‌ لازم را به دست نیاوردند، در رشته‌های مختلف ثبت‌نام کنند. در نتیجه دانش‌آموزان رتبه‌بندی می‌شوند که این یک بار با خود دانش‌آموز، یک بار با مدرسه و یک بار هم با منطقه سنجیده می‌‌شود. عملکرد نمرات پایانی دانش‌آموز در نوبت دوم، در پایه‌های هفتم با ضریب یک، پایه هشتم با ضریب یک و پایه نهم با ضریب سه است. علت اینکه پایه نهم با ضریب سه است، این بوده که آزمون‌ها استاندارد و هماهنگ است و به این جهت نمرات مطمئن و داده‌های قابل استحکام‌تری به ما می‌دهد.

    آسیب‌شناسی
سال گذشته آسیب‌شناسی طرح هدایت تحصیلی انجام شده و موارد را جمع‌بندی کرده‌ایم که در قالب یک شیوه‌نامه جدید به ادارات آموزش و پرورش ارسال شده، ضمن اینکه امسال دو نمونه برگ را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهیم که یکی نمونه‌برگ شماره 6 است و اولویت‌ها را براساس توانایی، استعداد و رغبت دانش‌آموزان امتیازبندی کرده‌ایم.
نمونه ‌برگ شماره هفت نیز ملاک نهایی برای هدایت تحصیلی، انتخاب رشته و ثبت‌نام در مدرسه است و به عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان مربوط است، اما نمونه ‌برگ شماره 6 حکم توصیه‌ای دارد و براساس آزمون‌های مشاوره‌ای که از دانش‌آموزان به عمل آمده است، به آنها اعلام می‌شود.

    مشاوران همراه
روند هدایت تحصیلی با کمک بیش از 18هزار نفر مشاوری که در مدارس حضور دارند انجام خواهد شد. دانش آموزان می‌توانند با کمک گرفتن از این مشاوران هدایت تحصیلی خود را به خوبی انجام دهند. البته این موضوع را باید ذکر کرد که کلاس‌هایی برای این مشاوران برگزار شده و کمیته‌های هدایت تحصیلی در سراسر کشور و در سطح استان‌ها شکل گرفته است. ضمن اینکه حدود دو هزار مشاور نیز به صورت پاره‌وقت فعالیت می‌کنند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها