• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

شامگاه خونین منچستر

سرمقاله* شامگاه دوشنبه به وقت محلی، بامداد سه‌شنبه به وقت تهران، انفجار مهیب و مرگباری در سالن کنسرت «منچسترآره‌نا» در شهر منچستر در شمال‌غربی بریتانیا و هنگام برگزاری کنسرت خواننده آمریکایی «آریانا گرانده» روی داد که بنابر اعلام پلیس انگلستان، تا دیشب دست‌کم 22 تن کشته و 59 نفر زخمی برجای گذاشته است.

شامگاه خونین منچستر

بسیاری از شرکت‌کنندگان در این کنسرت نوجوانان 10 تا 15 ساله بودند. پس از این حادثه پرچم انگلستان و نیز پرچم‌های اتحادیه اروپا در بروکسل به حالت نیمه‌افراشته درآمده‌اند.
جمهوری اسلامی ایران حمله منچستر را محکوم کرده و سفارت کشورمان در لندن نیز دیروز ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی با قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرده است. براساس گزارش پلیس بریتانیا و تحقیقات اولیه، عامل حمله یک فرد انتحاری بوده که گمان می‌رود بمبی دست‌ساز به همراه داشته و هنگام منفجر ساختن آن جان خود را از دست داده است.
پلیس بریتانیا انگیزه این حمله را تروریستی اعلام کرده و از تلاش برای شناسایی شرکای احتمالی فرد مهاجم خبر داده است. براساس گزارش‌های انتشاریافته، داعش مدعی شده است که این حمله مرگبار توسط یک عضو این گروه تروریستی، «یکی از سربازان خلافت» و «در تجمع صلیبیون»‌ انجام شده است. اعضا و هواداران داعش در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی وقوع انفجار در منچستر را جشن گرفتند. این حمله بمب‌‌گذاری انتحاری در منچستر بزرگ‌ترین حمله تروریستی در انگلستان از زمان بمب‌گذاری‌های تیرماه سال 1384 در شبکه حمل و نقل لندن است که در آن 53 نفر کشته شدند. از دیگرسو پارلمان انگلیس در اوایل فروردین امسال شاهد یک حمله تروریستی با خودرو بود که طی آن شمار زیادی مصدوم و پنج نفر ازجمله یک افسر پلیس و نیز عاملان حمله کشته شدند.
دیروز همچنین گزارش شد که مرکز خرید «آراندال» شهر منچستر که در فاصله چندصدمتری ساختمان «کنسرت آره‌نا» قرار دارد به علت پیدا شدن یک بسته مشکوک تخلیه شده است.
در همین حال مسئولان آمریکایی اعلام کرده‌اند که انفجار منچستر ناشی از یک عملیات انتحاری و تروریستی بوده است. وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرده است از نزدیک اوضاع منچستر را دنبال کرده و ادامه داده که شواهدی مبنی‌بر اینکه تمهیداتی در زمینه حملات در جریان کنسرت‌های موسیقی در آمریکا وجود داشته باشد در دست نیست.
واقعیت این است که همزمان با شکست‌های داعش در عراق و سوریه و کم‌شدن حوزه نفوذ این گروهک تروریستی در این دو کشور از قبل قابل پیش‌بینی بود که فعالیت آنها در فرآیندی جدید به داخل قاره اروپا تغییر یابد. انفجارهای متعدد و حمله‌های تروریستی مکرر در چند کشور اروپایی ازجمله انگلستان و فرانسه در سال‌ها و ماه‌های گذشته که منجر به کشته و مجروح شدن تعداد زیادی افراد شده، موید این نکته است.
نحوه مبارزه و کاهش نفوذ و گسترش افراط‌گرایی و تروریسم در جهان که متاسفانه در مناطقی در حال افزایش و باعث بی‌امنیتی و بی‌ثباتی در جوامع شده است،‌ بسیار پیچیده و تابع همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است که باید با عزمی جدی و برنامه‌ریزی دنبال شود.
افزایش جنگ‌افروزی و آتش‌افروزی و حمایت از گروه‌های افراطی و تروریستی که متاسفانه با حمایت برخی دلارهای نفتی و حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم در سال‌های گذشته دنبال شده است،‌ نتیجه‌ای جز بی‌ثباتی و ناامنی برای دیگر مناطق به‌دنبال نخواهد داشت. ریشه‌یابی، آسیب‌شناسی و برخورد با پدیده افراط‌گرایی و تروریسم مستلزم همکاری‌های منطقه‌ای و استفاده از تجارب کشورها و مناطقی است که خود قربانی تروریسم بوده‌اند. نقش این همکاری‌های منطقه‌ای در کاهش افراط‌گرایی و تروریسم در عراق و سوریه در سال‌های گذشته مثال‌زدنی است. آنچه مسلم است فروش سلاح‌های پیشرفته و عقد قراردادهای چندصدمیلیارددلاری فروش پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی به بهانه مبارزه با تروریسم اگر واقع‌بینانه نباشد مطمئنا تنها به نفع تولیدکنندگان سلاح‌های کشتارجمعی و کمپانی‌های غربی تولید تسلیحات مدرن است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها