• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

شهری شدن انتخابات

فرهیختگان: گذار از جامعه روستایی و شهری شدن روندی است که کشور ما چندی است آن را آغاز کرده است و هم‌اکنون حدود 75 درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند.

شهری شدن انتخابات

سیدمحسن طباطبایی‌مزدآبادی

این چرخش جمعیت به نفع شهرنشینی ردپای خود را در همه عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برجا می‌گذارد. نگاهی به انتخابات اخیر گواه آن است که این پدیده نیز به‌عنوان یک کنش سیاسی رنگ و بوی شهری گرفته است و بنابراین امروز می‌توانیم از اصطلاح شهری شدن انتخابات یاد کنیم. در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری شهرها مهم‌ترین بازیگران و پهنه‌های سرنوشت‌ساز بودند و در بخش شعارها و استراتژی‌ها نیز شعارهای مورد پسند جامعه شهرنشین بر شعارهای جذاب برای روستاییان تفوق یافت و کسی که جامعه هدف خود را شهرنشینان قرار داد توفیق بهتری به دست آورد. حال که شهرها چنین نقش بسزایی در معادلات سیاسی اجتماعی دارند در تمامی زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، مدیریتی و اقتصادی باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرند. از طرف دیگر نحوه انتخاب و چینش نمایندگان پارلمان شهرها در انتخابات شورای شهر اخیر نیز حاکی از آن است که شهرها مطالبات جدی و برزمین مانده بسیاری دارند که نیازمند توجه هم دولت و هم مدیریت محلی است.
 باید صدای شهرها رساتر شنیده شود، برای این کار باید ابتدا نیازها و توقعات جامعه شهرنشین شناسایی شود. به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین مطالبات شهرها بحث اشتغال باشد که موضوع شعار سال طرح شده توسط مقام معظم رهبری نیز هست. اشتغال در شهرها باید رونق یابد چراکه مدیریت شهرهایی که رونق اقتصادی و اشتغال کافی دارند بسیار آسان‌تر است. مدیریت شهری و به‌خصوص کانون تصمیم‌ساز آن باید افق‌های گسترده‌تری را برای شهرها ترسیم کنند و انتظار می‌رود در این مقطع زمانی اشتغال را جدی بگیرند چراکه نرخ بیکاری در شهرها متاسفانه بالاست و علاوه‌بر نرخ بالای بیکاری، پایین بودن نرخ بهره‌وری نیروی کار نیز مشکلی اساسی است.
بالابردن دستمزدها از طریق افزایش بهره‌وری محقق می‌شود. حمایت از اشتغال بدون افزایش بهره‌وری و کارایی نیروی کار سیاستی ناکارآمد تلقی می‌شود. از دیگر موضوعاتی که در راستای رونق اقتصادی شهرها باید مورد توجه قرار گیرد توجه به تولید است. تولید در شهرها می‌تواند محرک توسعه کلی کشور باشد. محققان معتقدند که تغییرات و نوآوری‌ها از بخش تولید به سایر بخش‌ها سرایت می‌کند. از طرف دیگر تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که بین بخش تولید و بخش خدمات ارتباط درونی متقابلی وجود دارد و ارزش افزوده بخش خدمات وابسته به ورودی‌های بخش تولید است. اگر بخش تولید پویا نباشد بخش خدمات نیز افول خواهد کرد. با این تفاسیر تولید و اشتغال می‌تواند به‌عنوان اهداف مهم توسعه شهری پیش روی دولت و شوراهای شهر در فصل جدید تحولات سیاسی و مدیریتی کشور باشد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها