• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاهی به پاساژگردی و افزایش سینماروهای تهرانی

فرهنگ نگاه کردن

سید حسین رسولی: این روزها سینماهای ایران حال و روز خوشی دارند. هر روز خبری از شکستن رکوردهای فروش یک فیلم به گوش می‌رسد. فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی در سال گذشته به میزان فروش ۱۵ میلیارد و ۷۱۴ میلیون تومان رسید؛ اما در سال ۱۳۹۶ فیلم‌های «گشت ۲» سعید سهیلی با ۱۸ میلیارد و ۸۳۲ میلیون تومان و «خوب، بد، جلف» با ۱۵ میلیارد و ۹۰۴ میلیون تومان توانستند رکورد فیلم هفتم فرهادی را بشکنند.

فرهنگ نگاه کردن

شاید این اتفاق ربط مستقیمی به رشد پاساژهای دارای سینما داشته باشد. این روزها «پاساژگردی» و «پرسه‌زنی» در «مگامال»ها و «هایپر»های غول‌پیکر یکی از تفریحات مردم شده است. حالا باید ببینیم که «پاساژگردی» چیست و چرا توانسته اوقات فراغت تهرانی‌ها را پر کند. اغلب سینماهای پررفت‌و‌آمد در دل همین «پاساژها» جا خوش کرده‌اند.

 پاساژهایی که نگاه می‌کنیم
شهر پاریس در اواخر قرن نوزدهم در دل خود با پاساژهای غول‌آسا مواجه شد. مکا‌ن‌های بسیار بزرگی که تمام کالاها در ویترین شیشه‌ای آنها گرد آمدند. کالاهایی از اقصی نقاط جهان که با رنگ‌های گوناگون مردم را به سوی خود جلب می‌کنند. در چند دهه گذشته این پدیده وارد فضای شهری ایران هم شده است. زندگی شهری و سبک زندگی شهری در کشور ما و در جامعه کنونی ایران دچار دگردیسی عظیمی شده است. باید توجه داشته باشیم که «مگامال»‌ها و «هایپر»ها یک عارضه بر پیکر شهر نیستند؛ بلکه یکی از بخش‌های حیاتی شهرهای جدید تلقی می‌شوند. در روزگار کنونی، پدیده پرسه‌زنی در همین پاساژها تبدیل به یکی از تفریحات معاصر شده است. مردم در این پاساژها هیچ تعهدی به خرید «کالا» ندارند. آنها بیشتر نگاه می‌کنند. نگاه به کالاها در پشت ویترین و نگاه به دیگری که در کنار ما پرسه می‌زند. فیلم‌هایی هم هستند که می‌شود به آنها نگاه کرد.

 زمان فراغت و سینما-پاساژ
پاساژهایی که محل پرسه‌زنی جوان‌ها برای اوقات فراغت شده‌اند، رستوران‌های زنجیره‌ای و سینماهای با کیفیت هم دارند. زمانی که دست به پرسه‌زنی در پاساژها می‌زنیم برای «نیاز به کالا» و «گردش آخر هفته» است. دختران و پسرانی که در این پاساژها دست به گردش می‌زنند با دیدن پوسترها و بنرهای سینماها به آنها جذب می‌شوند. آنها تنها به‌عنوان یک پرسه وارد سینما می‌شوند. بنابراین رشد پاساژهای دارای سینما به راحتی می‌تواند به رشد مخاطب سینما بینجامد. والتر بنیامین فیلسوف آلمانی‌زبان، مهم‌ترین و اولین اندیشمندی است که در کتاب «پروژه پاساژها» به این موضوع پرداخته بود. شاید بررسی این کتاب و اندیشه بنیامین بتواند در توجه مسئولان به رشد سینماروها کمک کند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها