• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

ترامپ و عربستان سعودی

سرمقاله* چندی پیش وزیر امور خارجه عربستان عادل الجبیر در پی سفر خود به ایالات متحده و دیدار با مقامات آمریکایی و همچنین دیدار و گفت‌وگو با سناتور «جان مک‌کین» رئیس کمیته خدمات نظامی سنای آمریکا و سناتور «جک رید» معاون وی، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس سنا و رئیس کمیته خدمات نظامی سنا در توییتر خود نوشت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد به عنوان اولین سفر تاریخی خود به یک کشور مسلمان به عربستان سعودی سفر کند.

ترامپ و عربستان سعودی

در گزارش‌های بعدی دونالد ترامپ ضمن تایید این مطلب اعلام کرد تا اواخر ماه آینده و در چارچوب اولین سفر خارجی خود به عربستان، رژیم صهیونیستی و واتیکان سفر خواهد کرد.
در هفته‌های اول دوران زمامداری دونالد ترامپ با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی مکالمه تلفنی داشت و پس از این مکالمه بیانیه مطبوعاتی صادره از سوی کاخ سفید در این باره مدعی شد که ترامپ و ملک سلمان برای پیشگیری از آنچه اقدامات ایران جهت بی‌ثبات کردن امنیت منطقه نامیده شده، به توافق نظر رسیده‌اند.
تحلیلگران و ناظران سیاسی جملگی بر این اعتقادند که هدف اصلی سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان انعقاد گسترده و حجیم قراردادهای میلیاردی فروش تسلیحات مدرن از سوی ایالات متحده به عربستان است. عربستان در سال‌های گذشته همواره جزء بزرگ‌ترین خریداران تسلیحات نظامی از غرب به ویژه ایالات متحده بوده و پس از حمله نظامی این کشور به مردم مظلوم یمن، عربستان به بزرگ‌ترین واردکننده سلاح از کانادا، کشورهای اروپایی به ویژه انگلستان و البته ایالات متحده تبدیل شده است. آنگونه که دونالد ترامپ بارها به طور تلویحی و تصریحی اعلام و اشاره کرده است سیاست خارجی این کشور یک بسته «معاملات اقتصادی»  است که این‌بار فراتر از صرف فروش تسلیحات جنگی با هدف پیچیده‌تر کردن اوضاع منطقه خاورمیانه و آتش زدن هر چه بیشتر به درگیری‌های موجود صورت می‌پذیرد.
اما نکته جالب توجه در این بین یکی از اظهارات ترامپ درباره اهداف سفر خود به عربستان است. وی در این مورد گفته که قصد دارد در عربستان با رهبران جهان اسلام دیدار و زمینه‌های جدیدی برای همکاری با آنها در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم فراهم کند. از آنجا که در حال حاضر عربستان سعودی یک از حامیان ایالات متحده در جنگ علیه سوریه به شمار می‌آید و حتی سلاح و تجهیزات خریداری شده خود از برخی از کشورهای اروپایی، کانادا و ایالات متحده را در اختیار مخالفان و شورشیان علیه دولت سوریه قرار می‌دهد، از هم‌اکنون مفهوم و مصداق مبارزه ایالات متحده و عربستان علیه تروریسم کاملا مشخص است. مطمئنا سلاح‌ها و تجهیزات خریداری شده از سوی عربستان به غیر استفاده در سوریه و علیه دولت این کشور می‌تواند در یمن نیز مورد استفاده قرار گیرد. در شرایط کنونی هم سازمان ملل متحد و هم سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشر بین‌المللی از کشورهای جهان خواسته‌اند که به دلیل وضعیت وخیم و بسیار بحرانی یمن، تسلیحات و مهمات جنگی در اختیار دولت عربستان قرار ندهند. مبارزه به اصطلاح با افراط‌گرایی و تروریسم از سوی ایالات متحده و عربستان تنها به سود تروریست‌ها و البته کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده سلاح‌های جنگی غربی بوده و در عمل نمی‌تواند جلوی افراط‌گرایی را بگیرد.
آزمایش «موآب» یا «مادر همه بمب‌ها» در اواخر ماه گذشته که برای اولین بار به بهانه مبارزه با تروریسم در شهر آچین استان ننگرهار افغانستان علیه داعش استفاده شده، تنها موجب حمله خونین بلخ و قربانی شدن بیش از 150 نظامی افغانستانی توسط طالبان شد.
پیش‌بینی می‌شود مطابق معمول ماشین تبلیغاتی و رسانه‌ای وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) و خبرگزاری‌ها و رسانه‌های در خدمت منافع جنگ‌افروزان و دلالان اسلحه ایالات متحده که فقط به فکر سود و فروش تسلیحات خود هستند در توجیه فروش و استفاده از سلاح‌های جنگی و کمک به جنایت، تجاوز، تعدی و تعرض به کار خواهند افتاد و بیش از پیش استفاده از سلاح و وسایل کشتار جمعی را برای مبارزه با تروریسم و افراطی‌گرایی تبلیغ خواهند کرد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها