• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

اما و اگرهای شناورشدن نرخ سود بانکی

بهاءالدین حسینی‌هاشمی کارشناس بانکی: شناورشدن نرخ سود بانکی که اخیرا از سوی برخی مدیران بانکی مطرح شده است یعنی اینکه تعیین نرخ سود برعهده خود بانک‌ها باشد، یعنی اگر مشتری نرخ سود 30 درصدی هم مدنظر داشته باشد، بانک باید آن را بپذیرد.

اما و اگرهای شناورشدن نرخ سود بانکی

شناورشدن نرخ سود یعنی اینکه کف و سقف برای آن تعیین شود که در این صورت مشتری حتما سقف را قبول می‌کند، مثلا تا سقف 15 درصد به اضافه دو تا سه درصد بالاتر؛ در حالی که مشتری معمولا بیشترین نرخ سود را طلب می‌کند. در تعریفی دیگر شناورشدن نرخ سود یعنی پرداخت نرخ سود حداکثر برای ماندگاری سپرده‌ در بانک‌ها؛ بنابراین شناورشدن نرخ سود بانکی تاثیری در ماندگاری سپرده‌ها ندارد.

بانک مرکزی باید بتواند نرخ تسهیلات بین‌بانکی را کاهش دهد. در حال حاضر بانک‌ها در حد کفایت پول ندارند و در شرایط بحرانی هستند. هزینه عملیات و غیرعملیات آنها به‌شدت بالاست و منابع قابل وام‌دهی‌شان کم است. علاوه‌براین موسسات پولی غیرمجاز نیز به مشکلات آنها اضافه می‌شود. موضوع دیگر این است که مطالبات معوق بانکی زیاد است و بازار غیررسمی در کنار بانک‌ها با نرخ 30 تا 40 درصد تامین مالی می‌کنند. قیمت پول در رهن و اجاره نیز 30 درصد در سال است. همه اینها بازارهایی هستند که در سود بانکی تاثیرگذارند. پارامتر مهم‌تر این است که دسترسی به اعتبار بین‌المللی صفر است و تقاضا برای پول بالاست و ریال کفاف نیاز داخل را نمی‌کند. برای مسائل ارزی هم باید ریال خریداری شود که فشار بر ریال بیشتر می‌شود؛ بنابراین این واقعیت را باید پذیرفت که امکان کنترل نرخ سود بانکی در کشور وجود ندارد چون تقاضا چند برابر عرضه پول است. علاوه‌براین نرخ تعادلی برای این نرخ سود بانکی وجود ندارد در نتیجه شناورکردن نرخ سود بانکی راه به جایی نخواهد برد. در شرایط فعلی که تقاضا بیش از عرضه است، کدام عقل سلیم می‌‌گوید که نرخ سود کاهش یابد. با این حال با توجه به اینکه مدیریت نرخ سود در شرایط فعلی مشکل است، نرخ سود نمی‌تواند شناور باشد بلکه این نرخ باید توسط بازار تعیین شود نه براساس مصوبه و دستورالعمل؛ نرخی که تعادل ایجاد می‌کند بالاترین نرخ باید باشد.
برای جلوگیری از خروج سپرده از سیستم بانکی باید حداکثر سود پرداخت شود. با این توضیحات بالا بودن نرخ مطالبات معوق، نبود اعتبارات خارجی، وجود بازار غیررسمی با نرخ بالا، رقابت شدید و ناسالم بین بانک‌ها، بدهکار شدن حساب خیلی از بانک‌ها نزد بانک مرکزی و نبود اعتبارات بین‌المللی ازجمله عواملی هستند که نرخ‌گذاری را ناموفق می‌کند، بنابراین اگر این موارد درست شود بازار پول در شرایط برابر قرار می‌گیرد، عرضه و تقاضا سربه‌سر می‌شود و عرضه بیش از تقاضا خواهد بود و در این صورت کاهش نرخ سود اجرایی می‌شود. کاهش نرخ سود بانکی ارتباطی با نرخ تورم ندارد بلکه بستگی به میزان عرضه و تقاضا در بازار پول دارد. نرخ تورم شرط لازم برای کاهش نرخ سود است، اما شرط کافی نیست.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها