• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بازیکنانی که توانایی نزدیک شدن به رکورد دایی و رونالدو را دارند

نیمار، لوکاکو و حتی آزمون

بازیکنان دیگری نیز هستند که چشم رکورد دایی دوخته‌اند و حتی می‌توانند تهدیدی برای رونالدو نیز محسوب شوند؛ نفراتی که اگرچه فاصله نسبتا زیادی با این دو گلزن برتر فوتبال دنیا دارند، اما باتوجه به سن‌وسال‌شان می‌توانند امیدوار باشند تا در سال‌های آینده به رکورد آنها نزدیک شده و حتی از آن عبور کنند.

به گزارش «فرهیختگان»، کریس رونالدو در ماه‌های اخیر اصلی‌ترین تهدید برای رکورد علی دایی در عرصه بازی‌های ملی بوده و به‌تدریج خود را به آقای گل فوتبال جهان نزدیک کرده است. فوق‌ستاره پرتغالی حالا تنها 8 گل با بهترین گلزن فوتبال ملی دنیا فاصله دارد و حتی شاید پیش از مسابقات یورو 2021 بتواند به این رکورد برسد. پرتغالی‌ها در دیداری تدارکاتی روز 11 نوامبر به مصاف آندورا خواهند رفت که می‌تواند بهترین فرصت برای افزایش تعداد گل‌های این مهاجم 35 ساله باشد. با این‌حال در دو دیدار بعدی باید در لیگ ملت‌های اروپا به مصاف فرانسه و کرواسی بروند که بازی‌های آسانی برایشان نخواهد بود.
درحالی‌که بسیاری منتظر شکسته شدن رکورد دایی توسط رونالدو هستند، اما بازیکنان دیگری نیز هستند که چشم به این رکورد دوخته‌اند و حتی می‌توانند تهدیدی برای رونالدو نیز محسوب شوند؛ نفراتی که اگرچه فاصله نسبتا زیادی با این دو گلزن برتر فوتبال دنیا دارند، اما باتوجه به سن‌وسال‌شان می‌توانند امیدوار باشند تا در سال‌های آینده به رکورد آنها نزدیک شده و حتی از آن عبور کنند.

پا به سن گذاشته‌ها

در بین نفرات فعال 30 بازیکن برتر فهرست بهترین گلزنان ملی به‌جز یک مورد بقیه تقریبا پا به‌سن گذاشته محسوب می‌شوند و امید زیادی برای رسیدن به 100 گل ملی نیز ندارند. سونیل چتری هندی که تاکنون 76 گل برای کشورش به ثمر رسانده، در 36 سالگی همچنان کاپیتان تیم‌ملی است، اما بعید است بتواند تهدیدی برای رونالدوی 101 گله و دایی 109 گله باشد.

لیونل مسی هم در رده پانزدهم قرار دارد و باتوجه به اینکه در 140 بازی ملی توانسته 71 گل به ثمر برساند، اما در 33 سالگی و باتوجه به عملکرد تیم‌ملی آرژانتین در سال‌های اخیر و مشکلاتی که این تیم داشته، چندان به‌دنبال رکوردشکنی نیست. حتی خود مسی هم در تازه‌ترین مصاحبه‌اش گفته که دیگر همانند سابق تشنه گلزنی نیست و بیشتر به موفقیت تیمش و پیروزی در مسابقات فکر می‌کند.

علی مبخوط اماراتی دیگر بازیکن فعال این فهرست است که با 30 سال سن 63 گل در دیدارهای ملی به ثمر رسانده و با میانگین گلزنی 0.76 بهتر از بسیاری از ستاره‌های حاضر در این فهرست بوده است. با این‌حال او هم شاید تنها بتواند به جمع 10 بازیکن برتر این لیست برسد و امید زیادی برای عبور از مرز 100 گل ندارد.

روبرت لواندوفسکی در 32 سالگی یکی از بهترین دوران فوتبالش را می‌گذراند و در بایرن مونیخ آمار گلزنی فوق‌العاده‌ای را به ثبت رسانده است. لوا در تیم ملی لهستان نیز 63 گل به ثمر رسانده است، اما او هم کم‌کم به روزهای پایانی فوتبالش نزدیک شده و نمی‌تواند خطری برای صدرنشینان فهرست تلقی شود. این داستان درباره لوئیس سوارز 33 ساله و ادین ژکو 34 ساله نیز صادق است و آنها هم نهایتا پس از جام جهانی 2022 از فوتبال ملی وداع خواهند کرد.

مدعی برزیلی

در این میان تنها نیمار برزیلی است که توانسته در سال‌های اخیر عملکرد قابل‌قبولی در دیدارهای تیم ملی کشور داشته باشد و در 28 سالگی امید زیادی برای درخشش بیشتر به‌همراه سلسائو دارد. او هفته گذشته در جریان دیدار برزیل برابر پرو در مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2022 هت‌تریک کرد و به دومین گلزن برتر تاریخ این تیم پس از پله تبدیل شد. پیش از این رونالدو با 62 گل این رتبه را در اختیار داشت، اما حالا نیمار 64 گله رقیبی جدی برای یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال که 77 گله است محسوب می‌شود.

مهاجم پاری‌سن ژرمن به‌خصوص در سال‌های اخیر به‌دلیل مصدومیت‌های پیاپی تعداد زیادی از بازی‌های باشگاهی و ملی را از دست داده و البته روند گلزنی خوبی نیز از خود به‌جای نگذاشته است. با این‌حال می‌تواند امیدوار باشد حداقل در سال‌های پیش‌رو پله را پشت‌سر گذاشته و به‌دنبال عبور از مرز 100 گل هم باشد. سال 2014 بهترین فصل فوتبالی او در تیم ملی بود که توانست در 14 بازی 15 بار دروازه حریفان را باز کند، اما پس از آن روندی نزولی داشته و بیشترین تعداد گلی که در سال‌های اخیر به ثمر رسانده مربوط به سال 2018 با 7 گل بوده است. نیمار سال قبل نیز در 5 بازی ملی خود که همگی دوستانه بودند تنها یک گل زد و باتوجه به تعطیلی چندین‌ماهه دیدارهای ملی به‌دلیل کرونا، هت‌تریکش برابر پرو نخستین گل‌های ملی‌اش در سال‌جاری محسوب می‌شد.

برزیل ماه آینده میلادی در ادامه دیدارهای مقدماتی جام‌جهانی دو مسابقه برابر ونزوئلا و اروگوئه خواهد داشت و البته هنوز برنامه دیدارهای دوستانه این تیم در سال آینده مشخص نشده است. با این حال نیمار را می‌توان یکی از بازیکنانی دانست که امید زیادی برای رقابت با دایی و رونالدو بر سر عنوان بهترین گلزن ملی فوتبال جهان خواهد داشت.

ماشین گلزنی بلژیکی

شاید اصلی‌ترین گزینه در میان ستاره‌های کنونی فوتبال دنیا، روملو لوکاکو بلژیکی باشد که همانند یک ماشین گلزنی در تیم ملی کشورش عمل کرده و خیلی زود عنوان بهترین گلزن تاریخ فوتبال کشورش را به‌دست آورد و حالا با نفر دوم این فهرست 23 گل فاصله دارد. لوکاکو در 27 سالگی در اوج آمادگی به‌سر می‌برد و هر سه گل شیاطین سرخ در دو دیدار هفته گذشته در لیگ ملت‌های اروپا برابر انگلیس و ایسلند را به ثمر رساند. ستاره فصل پیش اینتر با 55 گل زده در 87 بازی ملی و میانگین 0.63 گل در هر بازی حتی از رونالدو و مسی هم آمار بهتری در این زمینه دارد. عملکرد او در دیدارهای بلژیک در 5 سال اخیر فوق‌العاده بوده و 44 گل خود را تنها در همین مدت به ثمر رسانده است. به این ترتیب و با ادامه این روند او خیلی زود می‌تواند با عبور از فرانس پوشکاش، سومین گلزن برتر این فهرست شده و در مرحله بعدی برای رسیدن به رونالدو و دایی تلاش کند.

درکنار این دو ستاره بازیکنان دیگری نیز هستند که اگر روند فعلی گلزنی خود را ادامه دهند می‌توانند در آینده به رده‌های بالای این فهرست صعود کنند. در تیم ملی انگلیس هری کین در 27 سالگی امید زیادی برای رسیدن به جمع بهترین‌ها ندارد، اما مارکوس رشفورد 22 ساله (11 گل) در آینده می‌تواند یکی از مدعیان باشد. در آرژانتین نیز لئوتارو مارتینز، پدیده دو فصل اخیر اینتر نمایش بسیار خوبی در تیم ملی داشته و در 19 بازی ملی خود 10 گل زده است و باتوجه به اینکه تنها 23 سال دارد، می‌تواند حداقل برای رسیدن به رکورد لئو مسی تلاش کند.

آنسو فاتی 17 ساله نیز که به‌تازگی به تیم ملی اسپانیا دعوت شده، توانست نخستین گل ملی‌اش را نیز به ثمر برساند و از او به‌عنوان یکی از ستاره‌های سال‌های آتی فوتبال دنیا یاد می‌شود. ارلینگ هالند از نروژ هم شروع خوبی در تیم ملی کشورش داشته و پس از درخشش در ترکیب دورتموند حالا در 7 بازی ملی خود 6 گل به ثمر رسانده تا ثابت کند که مهاجمی گلزن و مهارنشدنی است. البته باتوجه به اینکه نروژ قدرت درجه‌اولی در فوتبال اروپا محسوب نمی‌شود، این ستاره 20ساله کار بسیار سختی برای افزایش تعداد گل‌های ملی‌اش خواهد داشت.

کیلیان امباپه فرانسوی هم یکی از بازیکنانی است که قرار است در سال‌های آینده جانشین بزرگانی چون مسی و رونالدو شود و در این سن کم توانسته 16 گل برای کشورش به ثمر برساند. حضور در ترکیب تیم قهرمان جهان و بازی کردن در کنار ستاره‌های پرتعداد این تیم شانس امباپه برای صعود به رده‌های بالایی جدول گلزنان ملی را افزایش داده و شاید روزی بتواند از رکورد الگویش، رونالدو هم عبور کند.

در کنار همه این ستاره‌های دنیای فوتبال، نباید از کنار نام سردار آزمون به‌راحتی گذشت. آزمون در تیم ملی ایران به‌خوبی جای خالی علی دایی را پر کرده و در 25 سالگی، پختگی و تجربه بسیار بالایی دارد. سردار 51 بار پیراهن تیم ملی را به تن کرده و در این مدت 33 گل نیز به ثمر رسانده است. اگرچه او فاصله زیادی با آمار دایی دارد، اما توانایی بالای او در گلزنی نامش را به‌عنوان یکی از مدعیان رسیدن به این رکورد مطرح کرده است.

 * نویسنده:  سیامک خاجی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار