• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» روند برگزاری مصاحبه‌های دکتری در 4 واحد دانشگاه آزاد اسلامی را بررسی می‌کند

هر واحد دانشگاهی، مسئول برگزاری مصاحبه چند رشته

امسال بیش از 1300 نفر از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استان‌های تهران و البرز، با حضور در واحدهای علوم‌وتحقیقات، تهران‌مرکزی، تهران‌جنوب، تهران‌شمال و تهران‌غرب، مسئولیت انجام مصاحبه‌های دکتری را برعهده گرفتند.

به گزارش «فرهیختگان»، آزمون دکتری و هفت‌خوان رستمش همیشه یکی از نگرانی‌های داوطلبانی است که می‌خواهند پشت صندلی‌های دوره دکتری بنشینند، چراکه برای تحصیل در دوره دکتری تنها قبولی در آزمون کتبی کافی نیست بلکه داوطلبان باید در مرحله دوم یا همان مرحله مصاحبه سنجش علمی نیز موفق به کسب حدنصاب لازم شوند. بنابراین اگر در آزمون کتبی رتبه لازم و قابل‌قبول و یا حتی رتبه‌ای عالی را کسب کرده باشید نباید تصور کنید که کار تمام شده و می‌توانید دکتر شوید. مرحله بعدی یعنی مصاحبه قطعا سخت‌ترین مرحله ورود به دانشگاه برای تحصیل در دوره دکتری است. پس اگر از سد آزمون دکتری گذشته‌اید باید خود را برای گذشتن از سد دوم نیز آماده کنید.

فرصت حضور در جلسه‌ مصاحبه‌ آزمون دکتری شاید تکرارشدنی نباشد پس اگر نتوانید خود را برای این مرحله آماده کنید هر آنچه تاکنون رشته‌اید، پنبه می‌شود. پاسخ دادن به سوالات در زمان کوتاه هنری است که شما باید قبل از جلسه آن را کسب کرده باشید. بسیاری از اساتید دانشگاهی می‌گویند برای انجام مصاحبه دکتری اعتمادبه‌نفس داشته باشید و خود را پرزنت کنید؛ به‌عبارتی نقاط مثبت و قوت و همچنین توانمندی خود را نشان دهید.

در سال‌های گذشته داوطلبان طبق برنامه‌ای که از سوی دانشگاه‌ها اعلام می‌شود، دعوت به مصاحبه شده و برای انجام این مرحله در دانشگاه حضور پیدا می‌کردند اما امسال به‌دلیل شرایط خاص کرونایی روند انجام مصاحبه دکتری تغییر کرد. امسال در دانشگاه آزاد اسلامی به‌منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ سلامت داوطلبان و اساتید، مصاحبه دکتری سال 99 به‌صورت مجازی از روز شنبه 19 مهرماه آغاز شد و تا 30 مهر نیز ادامه خواهد داشت.

داوطلبان از طریق سامانه تعبیه‌شده به همین منظور، با گروه مصاحبه‌کننده به‌صورت مجازی در اتاق مصاحبه حاضر شده و مصاحبه انجام می‌شود. اساتید دانشگاه آزاد اسلامی نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بدون هیچ تماسی و با حداکثر چهار نفر در هر گروه مصاحبه، اقدام به برگزاری مصاحبه می‌کنند. برای حفظ سلامت اساتید و کم کردن حداقل رفت‌وآمد، تمام اساتید مصاحبه‌کننده از دانشگاه‌های استان تهران انتخاب شده‌اند و در روزهای مشخص‌شده در واحد دانشگاهی و در محل درنظر گرفته‌شده برای برگزاری مصاحبه با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی اقدام به مصاحبه داوطلبان می‌کنند.

گروه‌های مصاحبه متشکل از اساتید در رشته‌های مختلف تشکیل و هریک از دعوت‌‌شدگان به مصاحبه براساس رشته‌های انتخابی در میان این هیات‌ها حاضر می‌شوند و اعضای هیات‌علمی سنجش‌های لازم را به عمل می‌آورند.

در شیوه جدید برگزاری مصاحبه، داوطلبان لازم است با دریافت نام کاربری و کلمه عبور که از عصر امروز از طریق سامانه www.azmoon.org  قابل دریافت است، در تاریخ و زمان مقرر با مراجعه به سامانه phdinterview.azmoon.iau.ac.ir در جلسه مصاحبه مجازی شرکت کنند. داوطلبان لازم است ضمن دریافت نرم‌افزارهای موردنیاز به‌منظور شرکت در مصاحبه مجازی از طریق سامانه فوق نسبت به نصب آنها اقدام کنند. راهنمای نحوه چگونگی شرکت در مصاحبه از طریق همین سامانه قابل دریافت خواهد بود. به گفته بهروز طهماسب‌کاظمی، رئیس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، امسال بیش از 50 هزار نفر از داوطلبان متقاضی تحصیل در دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی بودند که با بررسی نمرات آزمون دکتری سال 1399 و سوابق تحصیلی و پژوهشی داوطلبان، برنامه‌‌ریزی‌های لازم برای مصاحبه داوطلبان انجام شد. پس از این بررسی‌‌ها، بیش از 25 هزار نفر برای شرکت در مصاحبه ورودی دوره دکتری سال 1399 دانشگاه آزاد اسلامی دعوت شدند.

در این شیوه، سوابق آموزشی و پژوهشی دانشجویان از قبل در سامانه بارگذاری شده و در اختیار اساتید قرار می‌گیرد. براساس این سوابق و نمرات متقاضی در آزمون، مصاحبه انجام می‌شود؛ روند کار به این صورت است که چهار استاد در واحد دانشگاهی مستقر می‌شوند و داوطلب از محل دسترسی خود به اینترنت، در زمان تعیین‌شده باید به سامانه متصل شده و مصاحبه را انجام دهد. بلافاصله پس از انجام مصاحبه از داوطلبان، نمرات آنها در سامانه بارگذاری و پس از پردازش و بررسی نهایی، نتایج پذیرفته‌شدگان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی حداکثر تا پنجم آبان‌ماه اعلام خواهد شد. پس از اعلام نتایج، ثبت‌نام در واحدهای دانشگاهی و از طریق سامانه آموزشیار انجام می‌شود.

امسال بیش از 1300 نفر از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استان‌های تهران و البرز، با حضور در واحدهای علوم‌وتحقیقات، تهران‌مرکزی، تهران‌جنوب، تهران‌شمال و تهران‌غرب، مسئولیت انجام مصاحبه‌ها را برعهده گرفتند. محمد سپهری معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی، سودابه سلیمانی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم‌وتحقیقات، رامین خواجوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب و حسین یونسی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌شمال در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از روند برگزاری مصاحبه‌های دکتری در این واحدهای دانشگاهی سخن گفته‌اند.

50 گروه در واحد تهران‌مرکزی مصاحبه‌ها را انجام می‌دهند

محمد سپهری، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره روند برگزاری مصاحبه دکتری در این واحد دانشگاهی توضیح داد: «مصاحبه‌ها از روز شنبه 19 مهرماه آغاز شد و تا 30 مهر ادامه خواهد داشت؛ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی صرفا گروه‌های علوم انسانی حضور دارند و 50 گروه به‌صورت همزمان مصاحبه‌ها را انجام می‌دهند.»

او با بیان اینکه در برخی مواقع تمام گروه‌ها مشغول انجام مصاحبه هستند، ادامه داد: «در برخی روزها نیز برای برخی گروه‌ها داوطلبی برای انجام مصاحبه وجود ندارد. در واحد تهران‌مرکزی 50 اتاق مصاحبه وجود دارد که به‌طور متوسط هر روز 45 اتاق درگیر مصاحبه هستند. در هر گروه مصاحبه نیز معمولا بین چهار تا پنج استاد حضور دارند و یک مدیر جلسه که ارتباط با داوطلب را برقرار و مسائل فنی را پیگیری می‌کند.»

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی در ادامه گفت: «در هر طبقه دو نفر کارشناس فناوری حضور دارند که مسائل فنی برقراری ارتباط را کنترل می‌کنند تا اگر مشکلی وجود داشته باشد هرچه سریع‌تر آن را مرتفع کنند. از ساعت هشت مصاحبه آغاز شده و تا پنج بعدازظهر ادامه دارد. البته در برخی موارد مصاحبه‌ها تا ساعت هشت شب به طول می‌انجامد.»

سپهری با بیان اینکه هیچ مشکلی برای برگزاری مصاحبه در سامانه وجود ندارد، تاکید کرد: «از ابزارهای کمکی در برقراری ارتباط با مصاحبه‌شونده‌ها استفاده می‌کنیم؛ به‌طور مثال در برخی موارد که تصویر هست ولی صدا وجود ندارد از طریق واتساپ همزمان صدا را دریافت می‌کنیم.» او گفت: «در هر گروه مصاحبه‌کننده چهار تا پنج نفر از اساتید حضور دارند که عمدتا این افراد از اعضای هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی هستند. این افراد از اساتید سرشناس همان رشته هستند و برای حفظ پروتکل‌های بهداشتی اساتید مقیم تهران در مصاحبه شرکت کرده‌اند.»

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی در ادامه اظهار کرد: «1200 نفر استاد حضور دارند که در هر گروه چهار تا پنج استاد شرکت کرده‌اند. تا روز چهارشنبه 23 مهرماه، 220 جلسه مصاحبه برگزار شده است که در هرکدام از این جلسات معمولا 20 مصاحبه‌شونده حضور داشتند. درواقع حدود چهار هزار داوطلب تا روز چهارشنبه هفته گذشته در مصاحبه‌ها شرکت کرده‌اند.»

مصاحبه 35 رشته در واحد علوم‌وتحقیقات انجام می‌شود

سودابه سلیمانی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم‌وتحقیقات درباره جزئیات برگزاری مصاحبه دکتری در این واحد دانشگاهی توضیح داد: «در واحد علوم‌وتحقیقات گروه‌های علوم انسانی حضور دارند که عمدتا رشته‌های مدیریت، روانشناسی، مشاوره و حقوق را شامل می‌شود که مصاحبه‌های این رشته‌ها طی هفته گذشته انجام شده است. این هفته مصاحبه بقیه رشته‌ها ادامه خواهد داشت. از آنجا که تعداد مخاطبان این رشته‌ها زیاد بوده، هریک پنج تا 6 روز را شامل شده است.»

او با بیان اینکه 57 اتاق برای مصاحبه دکتری تجهیز شده است، اضافه کرد: «در هر اتاق یک گروه آموزشی حضور دارد که این گروه آموزشی ممکن است مربوط به یک رشته باشد و چند گروه به‌صورت موازی این کار را انجام دهند. در هر گروه نیز چهار استاد حضور دارند تا روند مصاحبه دکتری به‌درستی انجام شود.»

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم‌وتحقیقات با بیان اینکه مصاحبه 35 رشته در این واحد انجام می‌شود، اظهار کرد: «تمام رشته‌های دکتری تخصصی مرتبط با رشته‌های دامپزشکی، قارچ‌شناسی و... همچنین رشته‌های دکتری تخصصی مربوط به حوزه معماری و شهرسازی و یک‌سری از رشته‌های گروه علوم انسانی مانند روانشناسی و مدیریت‌ها، حقوق، مشاوره، حسابداری، مشاوره مالی و... در واحد علوم‌وتحقیقات انجام می‌شود.»

سلیمانی با تاکید بر اینکه درمجموع مصاحبه 8859 داوطلب از شنبه هفته گذشته تا هفته آینده یعنی سی‌ام مهرماه انجام می‌شود، گفت: «ماکسیمم 57 کلاس در روزهای مصاحبه درگیر بوده است. همچنین در هر کلاس چهار استاد کار مصاحبه را انجام می‌دهند، یعنی اگر به‌طور مثال در یک روز 40 کلاس درگیر مصاحبه باشند، 160 استاد برای انجام مصاحبه در واحد علوم‌وتحقیقات حضور پیدا می‌کنند.»

مصاحبه 1937 داوطلب تا روز چهارشنبه انجام شد

حسین یونسی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌شمال درباره نحوه مصاحبه دکتری در این واحد دانشگاهی توضیح داد: «مصاحبه دکتری در واحد تهران‌شمال از هشت صبح آغاز شده و تا پنج بعدازظهر ادامه دارد. در واحد تهران‌شمال مصاحبه دکتری در زیرگروه‌های زیست‌شناسی، زیرگروه‌های زبان انگلیسی و تمام گروه‌های علوم پایه با ظرفیت 16 کلاس انجام می‌شود.»

او اضافه کرد: «تا پایان روز چهارشنبه (23 مهرماه) 1306 داوطلب و کل داوطلبان 1937 نفر بودند که در هر گروه در طول یک روز 25 مصاحبه انجام می‌شود. در هر گروه یک مدیرگروه حضور دارد و بین سه تا هفت استاد نیز در گروه‌ها حضور دارند. به لحاظ زیرساخت نیز هیچ مشکلی نداشتیم و مدیران جلسات کلاس‌ها را به‌نحو احسن هدایت می‌کنند. این افراد کسانی هستند که کاملا به زیرساخت‌ها و نرم‌افزارها آشنایی دارند.»

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌شمال گفت: «درشیوه جدید برگزاری مصاحبه، داوطلبان لازم است با دریافت نام کاربری و کلمه عبور که از طریق سامانه www.azmoon.org قابل دریافت است، در تاریخ و زمان مقرر با مراجعه به سامانه phdinterview.azmoon.iau.ac.ir در جلسه مصاحبه مجازی شرکت کنند.»

یونسی با بیان اینکه دو آزمایشگاه کامپیوتر برای برگزاری مصاحبه دکتری مجهز شده‌اند، اظهار کرد: «از امروز تا چهارشنبه روند برگزاری مصاحبه دکتری ادامه خواهد داشت و امیدواریم روند مصاحبه‌ها بدون هیچ مشکلی انجام شود. به لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز تمام موارد رعایت شده و تمام کلاس‌ها هر روز ضدعفونی می‌شوند.» او تصریح کرد: «مصاحبه مجازی دکتری واحد تهران‌شمال در طبقه سوم و چهارم دانشکده علوم انسانی واقع در سایت حکیمیه برگزار خواهد شد. داوطلبان لازم است ضمن دریافت نرم‌افزارهای موردنیاز به‌منظور شرکت در مصاحبه مجازی از طریق سامانه فوق نسبت به نصب آنها اقدام کنند.»

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌شمال تاکید کرد: «گزارش‌ها نیز به‌صورت روزانه جمع‌آوری شده و فرم‌های ارزشیابی به‌همراه گزارش‌های روزانه در فایل‌های جداگانه پلمب شده و به مرکز سنجش دانشگاه آزاد اسلامی ارسال می‌شود.»

حضور 388 تا 560 متقاضی در طول یک روز

رامین خواجوی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب درباره نحوه مصاحبه دکتری در این واحد دانشگاهی گفت: «با توجه به اینکه نوع مصاحبه تغییر کرده و قرار بر این شد تا مصاحبه به‌صورت مجازی برگزار شود، یک مکان را با توجه به شرایط کرونا و با فضای گسترده در مجتمع فنی‌ومهندسی شهید باکری برای حضور اساتید تجهیز کردیم. 35 کلاس برای برگزاری مصاحبه دکتری تجهیز و امکانات شبکه کامپیوتر، اینترنت، ویدئوپرژکتور و میزهای حضور اساتید با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی و... مهیا شد.»

او ادامه داد: «یکی از نکات حائز اهمیت برای برگزاری مصاحبه دکتری اینترنت بود که یک باند اختصاصی برای این امر اختصاص داده شد که 155 مگ بر ثانیه سرعت آپلود و دانلود دارد. کارهای شبکه نیز توسط همکاران شبکه فناوری و اطلاعات انجام می‌شود. درحال‌حاضر هرکدام از کلاس‌ها یک مسئول هماهنگ‌کننده و برای هر چهار کلاس نیز یک مسئول فناوری اطلاعات حضور دارد.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب با بیان اینکه از روز شنبه تا روز چهارشنبه هفته گذشته بالغ‌بر 93درصد دانشجویان در مصاحبه دکتری حضور پیدا کرده‌اند، گفت: «با توجه به پهنای باند اختصاصی و زیرساخت‌های فناوری و اطلاعات توانستیم با قطعی حداقل اینترنت روبه‌رو بودیم. طبق نظرسنجی طی هفته گذشته، بالغ‌بر 90درصد از دانشجویان و اساتید از برگزاری مصاحبه‌های دکتری رضایت داشتند.»

او اظهار کرد: «تا چهارشنبه هفته گذشته (23 مهرماه) بالغ بر هزار و 850 نفر مصاحبه انجام شده است و در طول روزهای گذشته حدود 388 نفر حداقل متقاضی و 560 نفر حداکثر متقاضی در طول یک روز برای انجام مصاحبه دکتری حضور داشتند. همچنین هر روز از 79 تا 118 استاد در مصاحبه‌های دکتری حضور داشتند.»

خواجوی با بیان اینکه در طول یک هفته گذشته تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت شد، تصریح کرد: «بین چهار تا پنج هزار نفر در طول روزهای باقی‌مانده مصاحبه انجام خواهد شد. تعداد کلاس‌ها نیز از 20 تا 30 کلاس در طول روز متغیر است و در هر کلاس نیز چهار استاد حضور دارند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب در پایان گفت: «مصاحبه دکتری در تمام گروه‌های فنی‌ومهندسی در واحد تهران‌جنوب انجام می‌شود. درحال‌حاضر یک تیم در واحد تهران‌جنوب حضور دارد که ارتباط با متقاضیان را از روز قبل از مصاحبه دکتری برقرار کرده و روند آمادگی آنها را پیگیری می‌کند.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار