• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

پرفورمنسِ بزرگترین نقاشیخط کلاسیک آیینی کشور با ابعاد ۸ متر مربع توسط کسری کرکزی

کسری کرکزی گفت: بعد از ۲۱ روز تلاش بی وقفه اقداماتی انجام شد مبنی بر هماهنگیِ این پرفورمنس در مقابل دید عموم مردم در محوطه باغ فردوس. نقاشیخطی که غزلِ بسیار برجسته ای از زنده یاد حسین منزوی را داشت، در ابعاد ۴ متر طول و ۲ متر عرض (۸ متر مربع)، با متریال ترکیب مواد و اکرلیک، در چند لایه فضاسازی.

به گزارش «فرهیختگان»، اربعین امسال در محوطه ی باغ فردوس تهران، کسری کرکزی، هنرمند پرآوازه‌ی معاصر درحالی که نگاهِ متفاوتی از نقشِ اصلِ نسلِ نامیرای معنوی امام حسین (ع) را به تصویر می کشید، در مصاحبه با «فرهیختگان» گفت: نقشی که هیچ گاه رنگ نمی بازد و همیشه با نور و درخشش همراه است، نقشی است که ماهیتِ خداگونه داشته باشد. آن‌سان که مفهومِ مهر، عشق، گذشت، ایستادگی در مقابل ظلم را از عاشورا درک می کنیم، به تصویر کشیدنِ این مهم از نگاهِ قلم ، یک بار دیگر می توانست شکوه را به چشم های مشتاقانِ این راه واریز کند.

وی ادامه داد: حدود دو ماه پیش به همراه دوستِ گرانقدرم امیرحسین وحیدی عزیز (مدیر موسسه ی فردوس) تصمیم گرفتیم تا در اربعین امسال تصویرِ عشق را از دریچه ای نو به نگاه عاشقان امام حسین (ع) بتابانیم.

کسری کرکزی گفت: بعد از ۲۱ روز تلاش بی وقفه در تولید این کار، با راهنمایی های دلسوزانه ی استاد محبوبم، استاد کوییکی گرانقدر و به لطف خواهر گرانقدرم سلیمه رودکی، اقداماتی انجام شد مبنی بر هماهنگیِ این پرفورمنس در مقابل دید عموم مردم در محوطه ی باغ فردوس. نقاشیخطی که  غزلِ بسیار برجسته ای از زنده یاد حسین منزوی را داشت، در ابعاد ۴ متر طول و ۲ متر عرض (۸ متر مربع)، با متریال ترکیب مواد و اکرلیک، در چند لایه فضاسازی، کار شد و روز اربعین، در حضور عموم مردم تکمیل شد.

وی خاطرنشان کرد: این اثر طی چند روز آینده در مرکز خرید گالریا در روندِ یک حراج هنری رونمایی خواهد شد.

کسری کرکزی در پایان گفت: هدف از این ایده، تصویرگریِ نقشِ گذشت در فرهنگِ اخلاقیِ کتابِ زندگیِ مردمانی ست که باور به ایستادگی و رشد درونی و برونی دارند. اگر نگاه متفاوتی از یک حماسه با شکوه ارائه نشود و در ابعاد مختلف به این مهم توجه نشود ، نسلِ امروزِ ما از لایه های عمیقِ این مفاهیم دور خواهد شد و در زمانِ زیستِ خود آن را زندگی نخواهد‌ کرد. بنابراین لازم است تا با بهره‌گیری از تکنیک های روز دنیا از یک موضوع هزاران طرحِ نو درانداخت.امید که من هم توانسته باشم زبان قلمم را به شیرینیِ اندکی از این نور آغشته کنم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار