• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
برگزاری تجمع به هر دلیلی خطرناک است

هشدار عضو ستاد مقابله با کرونا درباره مراسم تشییع محمدرضا شجریان

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: در شرایط شیوع کرونا، برگزاری تجمع به هر دلیلی خطرناک است و احتمال انتقال بیماری در افراد که نزدیک به هم هستند و ماسک ندارند بسیار زیاد است.

به گزارش «فرهیختگان»، مینو محرز درباره احتمال برگزاری تجمع در مراسم تدفین استاد محمدرضا شجریان، گفت: همه ما از درگذشت استاد شجریان متاسفیم. استاد شجریان مورد علاقه همه مردم بودند. سال‌ها همه از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها گرفته تا جوانان با صدایش آشنا بودند و هنرمند فوق العاده‌ای بود که متاسفانه از دست رفتند.

وی افزود: در عین حال باید توجه کرد که در شرایط شیوع کرونا، برگزاری تجمع به هر دلیلی خطرناک است و نباید اتفاق بیفتد. گویا شب گذشته هم مقابل در بیمارستان عده زیادی جمع شده بودند، اما تشییع در مشهد است و نباید تجمع اتفاق افتد.

محرز ادامه داد: مردم باید رعایت کنند. همه برای ما عزیز هستند. در چنین مراسمی ممکن است خودمان و عزیزان مان هم به خطر بیفتیم.

وی تاکید کرد: در تجمعی که افراد نزدیک به هم باشند و ماسک نداشته باشند، احتمال انتقال بیماری بسیار زیاد است. ممکن است برخی مبتلای بدون علامت بوده و بسیاری از افراد حاضر در یک جمع را مبتلا کنند. وقتی فرد مبتلا بدون ماسک در نزدیکی دیگران قرار گیرد تا ۹۵ درصد امکان ابتلا وجود دارد و حتی با حرف زدن هم منتقل می‌شود.

محرز اظهار کرد: در مراسمات سوگواری افراد اشک می‌ریزند و مساله مهم این است که ویروس کرونا در اشک چشم هم وجود دارد. افراد اشک می‌ریزند و بعد با دستشان اشک‌ها را پاک می‌کنند و ممکن است دستشان را به چیز‌های دیگر بزنند که احتمال انتقال را بالا می‌برد.

وی تاکید کرد: حتی اگر در محیط باز باشید، ماسک هم داشته باشید، اما جمعیت نزدیک به هم باشد، در مدت طولانی منجر به انتقال بیماری می‌شود. فاصله گذاری فیزیکی و عدم تجمع، ماسک زدن و شستن دست‌ها در جلوگیری از ابتلا به کرونا بسیار مهم هستند و هر سه باید رعایت شود.

محرز گفت: بنابراین تجمع می‌تواند جان خود و عزیزانمان را در خطر کرونا قرار دهد./ ایسنا

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار