• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش ورلد ساکر از عملکرد طارمی در فوتبال پرتغال

خونسرد و خطرناک برابر دروازه رقبا

طارمی در خارج زمین انسانی سربه‌زیر و متواضع است اما در زمین فوتبال بازیکنی باهوش و کلاس بازی‌اش بالا است. با قدی بلند و فیزیک مناسب به‌خوبی از بدنش برابر حریفان استفاده می‌کند. از سوی دیگر قابلیت ضربه‌زنی‌اش با هر دو پا و تکنیک و خونسردی‌اش مقابل دروازه حریفان، از او مهاجمی خطرناک ساخته است.

به گزارش «فرهیختگان»،  انتقال مهدی طارمی به پورتو یکی از مهم‌ترین جابه‌جایی‌های لژیونرهای ایرانی در سال‌های اخیر بود. طارمی با درخشش در ریو آوه خیلی زود نامش را در فوتبال پرتغال مطرح کرد و یک‌سال بعد به بهترین تیم این کشور پیوست. مجله ورلد ساکر در بخش معرفی بازیکنان فوتبال در سایت خود به‌سراغ این مهاجم ملی‌پوش ایرانی رفته و گزارشی از او به قلم «تام کاندرت» آورده که در ادامه می‌خوانید.

در ابتدای فصل پیش بود که کارلوس کارواخال، سرمربی آن زمان ریو آوه درمورد خرید جدید تیمش گفت: «من قصد بی‌احترامی به ریو آوه و فوتبال پرتغال را ندارم، اما مهدی طارمی بازیکنی برای سطوح بالاتر و تیم‌های بزرگ است.» حالا با گذشت حدود یک‌سال از این اظهارنظر کسی درمورد ارزیابی عالی این مربی از مهاجم ایرانی‌اش تردیدی ندارد. طارمی در نخستین حضورش در لیگ پرتغال برابر آوس هت‌تریک کرد و از آن زمان همواره درحال پیشرفت بوده است. او در طول فصل گذشته به‌طور متوسط هر دو بازی یک گل برای این تیم شمال پرتغال گل زد. او در دیدارهای بزرگ برابر پورتو، براگا و بنفیکا موفق به گلزنی شد و در رویارویی با اسپورتینگ لیسبون نیز اگرچه نتوانست دروازه حریف را باز کند، اما بارها مدافعان این تیم را به دردسر انداخت تا مهر تاییدی بر صحبت‌های کارواخال باشد. ایران به‌عنوان یکی از مراکز اصلی صدور استعدادهای فوتبالی شناخته نمی‌شود و به همین دلیل حضور او در لیگ پرتغال کنجکاوی زیادی را برانگیخت. این مهاجم 28 ساله در کشورش سابقه گلزنی درخشانی را از خود به‌جای گذاشت و در لیگ قطر نیز این روند را ادامه داد تا نشان دهد می‌تواند در فوتبال اروپا نیز به موفقیت برسد. روند گلزنی‌های مداوم او باعث شد کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق تیم‌ملی ایران تردیدی در موفقیت او در سطوح بالاتر و لیگ‌های معتبر نداشته باشد. طارمی در مصاحبه‌ای گفته بود: «با توصیه کارلوس کی‌روش راهی اینجا شدم. او به من گفت که پرتغال چه ازنظر شیوه زندگی و چه ازلحاظ ورزشی برای من فرصت خوبی خواهد بود و حالا می‌بینم که کاملا نظر او درست بود. مردم اینجا رفتار بسیار دوستانه‌ای با من دارند و ریو آوه نیز یک باشگاه خانوادگی است که‌ این شرایط برای بازیکنی که از آسیا به این قاره می‌آید، بسیار مهم است.»

طارمی در خارج زمین انسانی سربه‌زیر و متواضع است اما در زمین فوتبال بازیکنی باهوش و کلاس بازی‌اش بالا است. با قدی بلند و فیزیک مناسب به‌خوبی از بدنش برابر حریفان استفاده می‌کند. از سوی دیگر قابلیت ضربه‌زنی‌اش با هر دو پا و تکنیک و خونسردی‌اش مقابل دروازه حریفان، از او مهاجمی خطرناک ساخته است. سرعت بالا و حرکات پابه‌توپش باعث می‌شود در محوطه جریمه رقبا برای مدافعان بسیار خطرناک باشد و شاید از همه بیشتر سباستین کوتس، مدافع باتجربه اسپورتینگ لیسبون این موضوع را درک کرده است. کارت قرمزی که او در جریان شکست 3 بر 2 تیمش برابر ریو آوه گرفت، شاید لطف داور به او بود تا شب فاجعه‌بارش هرچه زودتر به پایان برسد. مدافع ملی‌پوش اروگوئه‌ای سه پنالتی به حریف داد که هر سه خطایش روی طارمی انجام شد و درنهایت هم سومین خطا منجربه اخراجش شد. پس از وقفه‌ای که مسابقات به‌دلیل کرونا داشت، این مهاجم ایرانی آماده‌تر از قبل به ترکیب تیمش برگشت و در 9 مسابقه، 8 گل برای این تیم به ثمر رساند تا یکی از ارکان موفقیت ریو آوه در فصلی که سپری شد، باشد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار