• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از پرونده حقوقی جدید فوتبال ایران؛ آب در آسیاب دشمن!

موضع فدراسیون: TMS باز بوده، با کری‌خوانی به منافع ملی آسیب می‌زنند

کارشناس فیفا: AFC می‌خواهد ما را قلقلک بدهد / باختر: مگر فرصت فیفا به پرسپولیس 14 روز بوده؟

یکی از مدیران باشگاه پرسپولیس گفت: «هنوز از شکایت باشگاه عربستانی به‌جز آنچه در رسانه‌های کشور می‌خوانیم اطلاعاتی در دست نداریم، چراکه هیچ نامه یا ایمیلی به باشگاه ارسال نشده تا از ما توضیحی بخواهد.

به گزارش «فرهیختگان»، اعضای تیم فوتبال پرسپولیس این روزها با بازگشت از قطر مشغول استراحت هستند تا خستگی یک تورنمنت بیش از 3 هفته‌ای را از تن خود خارج کنند و بتوانند برای حضور در بازی‌های فصل جدید فوتبال کشور و البته حضوری موفق در فینال لیگ قهرمانان آسیا مجددا کار خود را آغاز کنند، اما در این مدتی که سرخ‌ها به ایران بازگشته‌اند با شایعات و حرف و حدیث‌های فراوانی مواجه شده‌اند که نه‌تنها باعث نگرانی کادرفنی و بازیکنان این تیم شده، بلکه هواداران سرخ را نیز دچار استرس کرده است که مبادا باز هم ندانم‌کاری‌های مدیران فوتبالی، یک موفقیت بزرگ را از تیم محبوب‌شان بگیرد و موجب شود نماینده عربستان به‌خاطر شکایت از پرسپولیس به اتهام استفاده غیرمجاز از بازیکنان جدید به‌خاطر بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالات به‌جای پرسپولیس راهی فینال لیگ قهرمانان آسیا شود.

 اسدی: نامه فیفا کاملا شفاف است

برای پیگیری ماجرا تلاش کردیم با یکی از اعضای دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال گفت‌وگو کنیم. در این خصوص با حمیرا اسدی، رئیس دپارتمان همکلام شدیم. او درباره شرایط TMS  باشگاه پرسپولیس به «فرهیختگان» گفت: «طبق نامه‌ای که در 12 آگوست ازسوی فیفا ارسال شد، به آنها تا 12 سپتامبر فرصت دادند که بدهی برانکو را پرداخت کنند و در همان نامه آمده بود که درصورت عدم پرداخت دستمزد این مربی تا تاریخ قیدشده، بعد از آن پرسپولیس از نقل‌وانتقالات محروم می‌شود. باتوجه به این نامه پیش از تاریخ 12 سپتامبر دلیلی وجود نداشته که بخواهند TMS پرسپولیس را ببندند و با این تفاسیر نقل‌وانتقالات این تیم پیش از این تاریخ بلامانع بوده است. اما در تاریخ 12 سپتامبر و بعد از بسته شدن پنجره TMS  باشگاه پرسپولیس، ما در فدراسیون هم به سازمان لیگ نامه زده و اعلام کردیم از این تاریخ هیچ قرارداد جدیدی از پرسپولیس ثبت نشود.»

اسدی در ادامه اضافه کرد: «باتوجه به اینکه پرسپولیس 23 روز از نقل‌وانتقالات تابستانی را از دست داده، اگر آنها بازهم نتوانند بدهی سرمربی اسبق خود را بپردازند و با نظر فیفا بسته شدن پنجره‌های نقل‌وانتقالاتی‌شان قطعی شود، این پنجره نقل‌وانتقالاتی هم مورد محاسبه قرار می‌گیرد، چراکه آنها مثل سایر تیم‌ها زمان کامل این پنجره را در اختیار نداشته‌اند.» 

این عضو فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: «متاسفانه این روزها شاهد آن هستیم که برخی دوستان جوی به راه انداخته‌اند و تنها چیزی هم که برایشان مهم نیست، منافع ملی است. ما در فدراسیون به نام تیم‌ها اهمیت نمی‌دهیم و برایمان پرسپولیس، استقلال، سایپا، سپاهان و... در یک درجه از اهمیت قرار دارند، اما ظاهرا خارج از فدراسیون برخی‌ها با کری‌خوانی سخیف رنگی قصد لطمه زدن به منافع ملی را دارند. ما در شرایطی که لازم باشد، دفاعیات باشگاه پرسپولیس را دریافت و به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال می‌کنیم و جزء وظایف فدراسیون نیست که بخواهد از باشگاهی دفاع کند.»

 کارشناس فیفا: AFC  قصدش قلقلک دادن ما است!

یکی از مواردی که دیروز در رسانه‌ها مطرح می‌شد به این موضوع ارتباط داشت که آیا اصلا تیم النصر عربستان شکایتی از پرسپولیس تقدیم مسئولان AFC کرده است یا نه، چراکه در این مدت هیچ نامه یا سوال و جوابی از باشگاه ایرانی و فدراسیون فوتبال کشورمان نشده است. در این‌خصوص با یکی از کارشناسان فیفا که نمی‌خواست نامش فاش شود، گفت‌وگو کردیم.

او با اشاره به نقش رسانه‌ها در این‌گونه رخدادها گفت: «رسانه‌های ما خیلی زود به یک موضوع واکنش نشان می‌دهند و همین موضوع به پیچیدگی پرونده‌ها کمک می‌کند. ازنظر من بحث شکایت از پرسپولیس چندان جدی و خطرآفرین نبوده و تنها رسانه‌ها آن را بزرگ کرده‌اند. یکی دیگر از مشکلات ما این است که می‌رویم و منبع خبری‌مان را یک خبرنگار عرب‌زبان قرار می‌دهیم و طوری آن را منعکس می‌کنیم که همه تصور می‌کنند این حرف را دبیرکل AFC  زده است. این درست مثل آن است که آنها بیایند و روی توئیت یک خبرنگار ایرانی حکم صادر کنند و جو به‌راه بیندازند.»

این فرد همچنین به دلایل این فضا اشاره کرد و گفت: «در هرصورت بعد از محرومیت آل‌کثیر ما در سطوح مختلف فوتبال و رسانه به تصمیم‌گیرندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا تاخته‌ایم و طبیعی است اگر آنها حالا بخواهند، می‌توانند بابت آن همه توهین و حرفی که از ما شنیده‌اند، کمی قلقلک‌مان بدهند. وگرنه همه می‌دانند که پنجره نقل‌وانتقالاتی یک اتفاق سیستمی است و پنجره منزل نیست که هروقت خواستند آن را باز کنند و هر زمان سردشان شد ببندند! در پنجره‌های TMS یا یک قرارداد اکسپت می‌شود یا نمی‌شود و چیزی مابین این دو نداریم. جای تاسف دارد وقتی می‌بینیم یک رسانه ایرانی برای پیگیری پرونده به‌دنبال مسئول سابق فدراسیون فوتبال عربستان می‌رود. من نمی‌دانم اگر این کار آب به آسیاب دشمن ریختن نیست، پس چیست؟!»

 کارشناس حقوقی: مگر فرصت فیفا 14 روزه بوده؟

برای بررسی بیشتر ماجرا با رسول باختر، کارشناس حقوقی کشورمان نیز تماس گرفتیم. او در این خصوص به خبرنگار «فرهیختگان» گفت: «تاریخی که در حکم مشخص شده مهم است و اینکه بگوییم ابتدای پنجره مدنظر است، برداشتی کاملا اشتباه است، چراکه اگر ملاک آغاز پنجره بوده باشد، فیفا به پرسپولیس یک ماه برای پرداخت بدهی برانکو فرصت نداده و تنها 14 روز زمان به آنها داده است. بر اساس موردی که در بند 4 کمیته انضباطی گفته شده، از تاریخی که این 30 روز منقضی شود، پرسپولیس نمی‌تواند بازیکن جذب و قراردادش را ثبت کند. حتی در این بند قید شده که آنها منعی برای جذب بازیکن آزاد در حدفاصل بین دو پنجره نقل‌وانتقالاتی ندارند، چراکه تنها پنجره‌اش بسته می‌شود و حالا اینکه دوستان چه برداشتی در این بند داشته‌اند، موضوعی است که باید خودشان پاسخگو باشند.»

 باشگاه: هنوز هم موضوع شکایت را در رسانه‌ها دنبال می‌کنیم

اما موضع باشگاه پرسپولیس در این مدت بسیار نرم بوده و آنها سعی کرده‌اند خودشان را در این موضوع غرق نکرده و از گوشه و کنار نظاره‌گر اخبار باشند. یکی از مدیران باشگاه پرسپولیس در این خصوص به خبرنگار ما گفت: «هنوز از این شکایت باشگاه عربستانی به‌جز آنچه در رسانه‌های کشور می‌خوانیم اطلاعاتی در دست نداریم، چراکه هیچ نامه یا ایمیلی به باشگاه ارسال نشده تا از ما توضیحی بخواهد. تا تاریخ 21 شهریور هیچ منعی در نقل‌وانتقالات نداشتیم و همان‌طور که مسئولان فدراسیون فوتبال هم اشاره کردند، بعد از این تاریخ ما هیچ قراردادی را ثبت نکرده‌ایم و خیال‌مان راحت است که هیچ مشکلی برای باشگاه پرسپولیس ایجاد نمی‌شود و بهتر است هواداران‌مان به این اخبار توجهی نداشته باشند. در این مدت افراد حقوقی و مسئولان زیادی نامه فیفا را تفسیر کرده‌اند و تماما بر این باورند که پرسپولیس کار اشتباهی انجام نداده و روالی را طی کرده که باید می‌کرده است و اطمینان داریم مشکلی گریبان باشگاه را نمی‌گیرد.»

 * نویسنده: آرش محمدی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار