• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بازتاب ادامه‌دار تصمیم AFC در محروم کردن آل‌کثیر

اعتراف سعودی‌ها؛ حکم عجیبی بود!

الجزیره‌اسپرت با مرکزیت قطر و البته شعب خود در تمام کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با اشاره به حکم عجیب کنفدراسیون فوتبال آسیا نوشت: «بهتر بود قبل از صدور چنین حکمی تحقیق بیشتری می‌کردند.

به گزارش «فرهیختگان»، در‌حالی‌که رسانه‌ها درگیر قصه شکایت النصر از پرسپولیس به اتهام استفاده از بازیکنان غیرمجاز هستند، برخی رسانه‌های خارجی همچنان در شوک تصمیم عجیب‌ ای‌اف‌سی قبل از بازی پرسپولیس و النصر هستند که سه‌ساعت مانده به بازی خبر محرومیت عیسی آل‌کثیر منتشر و این بازیکن به‌خاطر شادی پس از گل خود 6 ماه از حضور در میادین فوتبال محروم شد. آل‌کثیر بارها توضیح داد که شادی گلش مقابل پاختاکور را به‌خاطر فرم چشمان برادرزاده هشت‌ساله‌اش انجام داده است، اما کمیته انضباطی AFC این مساله را مصداق نژادپرستی تشخیص و رای به محرومیت سنگین برای مهاجم تازه‌وارد و گلزن پرسپولیس داد.

این اقدام عجیب کنفدراسیون فوتبال آسیا در محرومیت ستاره شماره یک پرسپولیس و جریمه نقدی عجیب او بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های کشورهای مختلف داشت که در ادامه آنها را با هم بررسی می‌کنیم.

آل‌کثیر در ۳ مسابقه اخیر خود در لیگ قهرمانان ۴ بار دروازه حریفان را باز کرده و نشان داده بود که بازیکن کوچکی نیست و می‌تواند با قدرت به راهی روشن و بسیار موفقیت‌آمیز ادامه بدهد. پس از صعود پرسپولیس به فینال آسیا حتی چند وب‌سایت مهم عربستانی اقدام کنفدراسیون فوتبال آسیا را عجیب و حتی کودکانه توصیف کردند که یکی از این وب‌سایت‌ها پایگاه خبری عرب‌نیوز بود که معمولا علیه کشور خود حتی به‌درستی مطلب نمی‌نویسد، اما این‌بار این پایگاه خبری هم نتوانست سکوت کند و مجبور شد بنویسد: «تنها سه‌ساعت مانده به یک بازی بزرگ چنین کاری از کنفدراسیون فوتبال آسیا عجیب و بسیار بعید بود. کاش این اتفاق رخ نمی‌داد، چراکه توضیح دادن درباره این اتفاق سخت‌تر از توضیح دادن درباره شکست در خود بازی است.»

الجزیره‌اسپرت با مرکزیت قطر و البته شعب خود در تمام کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس درباره این اقدام با اشاره به حکم عجیب کنفدراسیون فوتبال آسیا نوشت: «بهتر بود قبل از صدور چنین حکمی تحقیق بیشتری می‌کردند. آل‌کثیر بعد از این ماجرا بارها توضیح داد که هرگز مقصودش یک اقدام نژادپرستانه نبوده است و اصولا بعد از یک گل سرنوشت‌ساز در چنین بازی چرا باید این بازیکن به یاد توهین به مردم شرق آسیا افتاده باشد. ‌ای‌کاش قبل از صدور این حکم کمی بیشتر فکر می‌کردند و در این‌باره تحقیق می‌شد. چنین حکمی معمولا نیاز به زمان دارد و اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا حتی صبر نمی‌کند تا درباره یک حکم به‌درستی تصمیم بگیرد، جای تاسف دارد.»

وب‌سایت خبری اسپرتاس لیتوانی نیز درباره این ماجرا نوشت: «بازیکنی که قبل از بازی بزرگ به مسی پرسپولیس تشبیه شده بود، با یک حکم بسیار عجیب برای 6 ماه محروم و یک جریمه نقدی سنگین متوجه او شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا باید به اعتبار خود هم فکر کند؛ آیا صعود یک تیم باشگاهی اینقدر ارزش دارد که به‌خاطر آن اعتبار یک شعبه مهم از فیفا زیر سوال برود؟ یک بازیکن مرتکب یک جرم شده و حق دارد از خود دفاع کند و خیلی طبیعی است که باید ازطریق وکیل خود یا فدراسیون فوتبال کشور خود از خود دفاع کند و یا درباره کاری که انجام داده توضیح بدهد. این حکم در شرایطی صادر شده که کاملا و بدون هیچ تردیدی نشان از بی‌تدبیری در کنفدراسیون فوتبال آسیا دارد.»

در ادامه این گزارش آمده است: «گاهی واقعا نمی‌شود چیزی گفت یا چیزی نوشت. موضوع روشن است و باید به این فکر کرد که فوتبال آسیا در چه مسیری حرکت می‌کند و قرار است به کجا برسد!»

 *  مترجم: بابک سرانی‌آذر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار