• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پرسپولیس می‌تواند به بخشش نعمتی امیدوار باشد

آزمون عدالت برای AFC

ا قرمزها معتقدند با توجه با اینکه در اتفاقی مشابه کارت قرمز مهدی بن‌عطیه، مدافع مراکشی الدوحیل در مرحله گروهی بخشیده شد و او برابر پرسپولیس به‌میدان رفت، این بار نیز AFC باید اعتراض آنها را پذیرفته و مجوز حضور مدافع راست این روزهای تیم برای دیدار با پاختاکور را صادر کند.

به گزارش «فرهیختگان»، پرسپولیس اگرچه دربرابر السد قطر نتیجه دلخواهش را به‌دست آورد و راهی یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا شد، اما دریافت یک کارت قرمز توسط سیامک نعمتی باعث نگرانی کادر فنی تیم برای دیدار بعد شد. در تصاویر آهسته مشخص بود که حرکت نعمتی شایسته اخراج نبود و داور مسابقه اگر دید بهتری نسبت به صحنه داشت می‌توانست سختگیری کمتری نسبت به این اتفاق داشته باشد.

حالا قرمزها معتقدند با توجه با اینکه در اتفاقی مشابه کارت قرمز مهدی بن‌عطیه، مدافع مراکشی الدوحیل در مرحله گروهی بخشیده شد و او برابر پرسپولیس به‌میدان رفت، این بار نیز AFC باید اعتراض آنها را پذیرفته و مجوز حضور مدافع راست این روزهای تیم برای دیدار با پاختاکور را صادر کند. بنابر قوانین فیفا، تصمیمات داور در هر مسابقه‌ای ملاک اصلی محسوب می‌شود و حتی با وجود اشتباهات فاحش و تاثیرگذار داور نیز نمی‌توان تغییری درنتیجه مسابقه ایجاد کرد، اما در صورتی که داور در نشان دادن کارت قرمز و تصمیمات انضباطی خود دچار اشتباه شود، این اتفاقات قابل فرجام خواهی خواهد بود.

اتفاقی که پیش از این بارها در لیگ‌های مختلف به‌خصوص لیگ برتر انگلیس رخ داده و تیم‌ها با توجه به اینکه کارت قرمز مستقیم در این مسابقات بین دو تا سه جلسه محرومیت برای بازیکن خاطی به‌دنبال دارد، درصورتی که مشخص باشد داور در صحنه مورد نظر اشتباه کرده است به‌سرعت درخواست پاک شدن این کارت را به اتحادیه فوتبال کمیته داوران ارسال می‌کنند. در سال 2018 کارت قرمز کریستین کاباسله، مدافع واتفورد که در دیدار جام اتحادیه روی دله آلی، بازیکن تاتنهام مرتکب خطا شده بود، بخشیده شد. اتحادیه فوتبال انگلیس با این استدلال که حرکت او از یک موقعیت قطعی گل جلوگیری نکرده بود، با درخواست بخشش محرومیت او موافقت کرد.

در سال 2017 نیز سفیان فغولی، هافبک آن زمان وستهام به‌دلیل تکل خشن روی پای فیل جونز، مدافع منچستریونایتد توسط مایک دین اخراج شد، اما با فرجام‌‌خواهی وستهام اتحادیه فوتبال انگلیس اعلام کرد که حرکت او خشن و غیرورزشی نبوده و محرومیت سه جلسه‌ای برای این هافبک الجزایری منظور نخواهد شد.

البته دربسیاری از موارد نیز این اعتراضات به جایی نرسیده و بازبینی صحنه‌ها صحت تصمیم داور را تایید کرده است. براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، کارت قرمز مستقیم باید درباره خطاهای خشن بازیکنان یا رفتارهای غیرورزشی و خشونت‌آمیز آنها داده شود. درمورد نعمتی به‌عقیده بسیاری از کارشناسان حرکت او چنین شدتی نداشته و داور کره‌ای در استفاده از کارت قرمز خود بسیار سختگیرانه عمل کرده است. به این ترتیب باشگاه پرسپولیس می‌تواند با استناد به این موضوع و آیین‌نامه انضباطی مسابقات نسبت به اخراج مدافع خود اعتراض کند و این احتمال وجود دارد که او هم مثل بن‌عطیه شامل بخشش شود و بتواند در دیدار روز چهارشنبه تیمش را همراهی کند.

 * نویسنده: آرش محمدی، روزنامه‌نگار
نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار