• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» بررسی کرد؛ اگر نعمتی بخشیده نشود برنامه پرسپولیس برای سمت راست چیست؟

یحیی بر سر سه‌راهی

داداش‌ز‌اده: شجاع آچار فرانسه است اما عالیشاه گزینه بهتری است

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که بعد از تلاش برای بخشیده شدن نعمتی، گل‌محمدی چند گزینه در ذهن خود برای جناح راست تیمش در نظر گرفته که فعلا شیری جایی در آن تفکرات ندارد، مگر اینکه تا فردا اتفاقات طور دیگری رقم بخورد

به گزارش «فرهیختگان»، پرسپولیسی‌ها همان‌طور که در مصاحبه‌هایشان بعد از صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ادعا می‌کردند، قصد ندارند به این زودی‌ها از قطر برگردند و این را دربرابر نماینده قدرتمند قطر که گزینه سرمربیگری بارسلونا را روی نیمکت خود می‌بینند در تک‌تک لحظات بازی‌شان نشان دادند و با صرف کردن فعل خواستن مجوز حضورشان در دوحه را موقتا تمدید کردند و حالا باید تا چهارشنبه به‌دنبال راه‌حل تازه‌ای باشند که بتوانند خودشان را در فینال رقابت‌های غرب آسیا ببینند.

سرخ‌ها اما در این دیدار قطعا با مشکلات بزرگی مثل خستگی بازیکنان دست‌وپنجه نرم می‌کنند، با این حال شاید بزرگ‌ترین دلمشغولی امروز و فردای یحیی گل‌محمدی به جناح راست تیمش مربوط باشد. جایی که داور کره‌ای با اخراج سیامک نعمتی، او را از دیدار برابر پاختاکور محروم کرد و با اینکه سرخ‌ها اعتراض خود را بعد از پایان دیدار مقابل السد تحویل مسئولان AFC دادند، اما این نگرانی وجود دارد که موضوع نعمتی مثل محرومیت بن‌عطیه حل نشود و پرسپولیس بدون این بازیکن خود پای به دیدار برابر نماینده ازبکستان بگذارد.

 بازگشت شیری؟

پیش از این رقابت‌های آسیایی و زمانی که سرخ‌ها در لیگ برتر و جام حذفی به‌مصاف حریفان خود می‌رفتند، مهدی شیری یکی از مهره‌های همیشه ثابت سرخ‌ها در جناح راست بود اما همیشه به عملکرد او انتقاداتی وارد می‌شد که او در شرایط هجومی قدرت دریبلینگ و سانترهای دقیق از جناحین را ندارد و این معضل باعث شده بود که سرخ‌ها نتوانند روی ارسال‌های از جناحین و قدرت سرزنی بازیکنان بلند قامتش حساب کنند.

نمایش ضعیف شیری در جدال نیمه‌نهایی جام حذفی درمقابل استقلال آنقدر به‌چشم آمد که او حتی نتوانست دقیقه 30 بازی را در زمین ببیند و گل‌محمدی خیلی زود اقدام به نشاندن او روی نیمکت ذخیره‌ها کرد تا مشخص شود او فعلا باید در لیست سیاه سرمربی برای حضور در ترکیب اصلی پرسپولیس قرار بگیرد.

از تمرینات بعد باخت در دربی خبرهایی که به‌گوش می‌رسید، تایید می‌کرد که گل‌محمدی برای دفاع راست تیمش دست از مهدی شیری شسته و با توجه به عدم موفقیت باشگاه در جذب مهره جدید، یحیی تمام‌ تلاش خود را می‌کند تا از سیامک نعمتی یک مدافع راست قابل اطمینان بسازد و اتفاقا همین هم شد و این هافبک راست پا به سمت راست خط دفاعی نقل مکان کرد و عملکرد نسبتا قابل‌قبولی از خود نیز به‌نمایش گذاشت. البته در این بین عدم همراهی کاروان پرسپولیس توسط شیری در سفر به دوحه حرف‌وحدیث‌هایی را نیز ایجاد کرد که البته مشخص شد دلیل این غیبت، ابتلای این بازیکن به کرونا بود. او که در مرحله مقدماتی نتوانست خودش را به جمع سرخ‌ها در هتل دوسیت قطر برساند، بعد از آخرین بازی این تیم در مرحله گروهی راهی دوحه شد تا در مرحله حذفی بتواند عصای دست سرمربی تیمش باشد.

حالا بعد از محرومیت احتمالی نعمتی خیلی‌ها بر این باورند که شیری می‌تواند بار دیگر به ترکیب برگشته و در سمت راست پرسپولیس ایفای نقش کند، اما آیا بازیکنی که حدود 2 هفته با ویروس کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کرده و از تمرینات گروهی و شرایط بازی به دور بوده، می‌تواند در یک دیدار نفسگیر آن هم در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به‌صورت ثابت برای تیمش به میدان برود؟
شنیده‌ها حکایت از آن دارد که بعد از تلاش برای بخشیده شدن نعمتی، گل‌محمدی چند گزینه در ذهن خود برای جناح راست تیمش در نظر گرفته که فعلا شیری جایی در آن تفکرات ندارد، مگر اینکه تا فردا اتفاقات طور دیگری رقم بخورد!

 کنعانی یا شجاع؛ ریسک بزرگ

گزینه‌های بعدی یحیی برای پوشش دفاع راست تیمش حضور یکی از مدافعان آخر پرسپولیس در این جناح است. البته با توجه به سن‌وسال سیدجلال حسینی و عدم توانایی او در رفت و آمدهای زیادی که خاصیت پست دفاع راست است، او نمی‌تواند گزینه یحیی برای جناح راست باشد اما شجاع خلیل‌زاده و محمدحسن کنعانی‌زادگان می‌توانند در تفکرات یحیی برای سمت راست پرسپولیس حضور داشته باشند.
شجاع که در این مدت بازی‌های زیادی را در سمت چپ دفاعی پرسپولیس انجام داده، منتقدان زیادی را پیدا کرده و آنها بر این باورند که این مدافع ذاتا یک دفاع آخر است و ویژگی‌های یک مدافع کناری را ندارد و همین مشکل باعث شده که او نتواند درحملات تیمش مثمرثمر ظاهر شود و معمولا در بازی‌هایی که او دفاع چپ بوده، پرسپولیس در سمت چپ یک تیم دست و پا بسته بوده است.
محمدحسین کنعانی‌زادگان هم ذاتا بازیکن سرعتی و منعطفی نیست و تا به این جای کار هم حضور در جناحین خط دفاعی را تجربه نکرده است و بعید به‌نظر می‌رسد درصورت حضور در جناح راست دفاعی بتواند عملکرد چشمگیری از خود ارائه کند.

از سوی دیگر دفاع وسط پرسپولیس با حضور شجاع و کنعانی به یک سد غیرقابل گذر برای مهاجمان خوب آسیایی تبدیل شده است که درصورت تغییر در این ترکیب ممکن است که پرسپولیس نتواند آن صلابت لازم را در آخرین نقطه دفاعی‌اش داشته باشد و طبعا انتخاب یکی از آنها برای بازی در سمت راست دفاعی ریسک بزرگی خواهد بود.

 عالیشاه، گزینه منطقی‌تر

امید عالیشاه یکی از بازیکنانی است که سخت می‌پذیرد پست بازی‌اش را عوض کند و حتی در زمان کالدرون همین عدم پذیرش اختلافاتی را میان او و سرمربی وقت پرسپولیس ایجاد کرد و اگر حضور یحیی در پرسپولیس نبود، شاید او امروز پیراهن تیم دیگری را بر تن کرده بود. او حالا یکی از کاندیداهای حضور در جناح راست خط دفاعی است تا درصورت بخشیده نشدن سیامک نعمتی در دیدار برابر پاختاکور در زمین بازی حاضر شود، اما ظاهرا عالیشاه برای قبول این پست مردد است و می‌ترسد که مبادا یک اشتباه از سوی او در جناح راست دفاعی باعث شود تمام اتفاقات تلخ احتمالی بر سر او ریخته و درصورت حذف پرسپولیس به متهم ردیف اول تبدیل شود.

بازی با سه مدافع هم می‌تواند یکی از گزینه‌های پرسپولیس باشد، اما بعید به‌نظر می‌رسد گل‌محمدی که تیمش با سیستم 4-4-2 خو گرفته بخواهد چنین ریسک بزرگی انجام دهد.

چیزی که مشخص است تلاش یحیی برای پیدا کردن بهترین گزینه جانشینی نعمتی در ترکیب پرسپولیس است و او برای این کار نهایتا تا پایان تمرین امروز فرصت دارد و البته نیم‌نگاه او به خبر خوبی است که مسئولان AFC به پرسپولیسی‌ها می‌دهند. یحیی اصرار دارد که با توجه به بخشیده شدن بن‌عطیه درست 2ساعت پیش از دیدار الدحیل برابر پرسپولیس، سیامک نعمتی هم باید شامل بخشش مسئولان AFC شود تا سرخ‌ها بتوانند با تمام قوا پای به دیدار برابر پاختاکور بگذارند.

 داداش‌زاده: عالیشاه گزینه بهتری است

درخصوص این ماجرا با یکی از بازیکنان اسبق پرسپولیس که سابقه حضور در فینال جام در جام بازی‌های آسیایی را با این تیم دارد، تماس گرفتیم تا نظر او را درخصوص شرایط پرسپولیس در جناح راست خط دفاعی جویا شویم. بهزاد داداش‌زاده در این خصوص به «فرهیختگان» گفت: »با وجود شایستگی‌هایی که سیامک نعمتی در جناح راست خط دفاعی در این باز‌ها از خود به‌معرض نمایش گذاشت، با اخراج او توسط داور در این پست مشکل پیدا کرده‌ایم. این یک اشتباه محرز داوری بود و اگر قرار بود بازیکنی با جریمه مواجه شود، بازیکن قطری بود که پیراهن سیامک را کشید.»

او ادامه داد: «پرسپولیس یک بازیکن آچار فرانسه به نام شجاع خلیل‌زاده دارد که می‌تواند هرجایی تیم با کمبود مواجه می‌شود عصای دست سرمربی باشد. او می‌تواند در سمت راست به میدان برود و سیدجلال و کنعانی‌زادگان قلب دفاع را پوشش بدهند. البته عالیشاه هم سابقه بازی در این پست را دارد و بازیکن سرعتی، پا به توپ و دونده‌ای است که می‌تواند مقابل پاختاکور به تیم کمک کند. باید دید درنهایت یحیی چه تصمیمی برای این بخش از زمین در سر دارد و قطعا سلیقه و نظر او بر هر چیز برتری دارد.»

هافبک اسبق پرسپولیس در خاتمه خاطرنشان کرد: «سیدجلال در بازی‌های قبل وقتی دقایق پایانی بازی به میدان رفته توانسته که بسیار موثر‌تر بازی کند و با حضورش در زمین آرامش خاصی را به خط دفاع تیم منتقل کرده است و اگر یحیی قصد دارد باز هم از این مدافع با تجربه در دقایق پایانی استفاده کند، بهتر است کنعانی و خلیل‌زاده همچنان مدافعان میانی باشند و به نظرم عالیشاه گزینه مناسبی برای سمت راست دفاعی است که می‌تواند دست یحیی را برای چیدن ترکیب قبلی تیمش باز بگذارد و من احساس می‌کنم اگر با این ترکیب و همان دوندگی بازی با السد بازیکنان پرسپولیس به‌میدان بروند، قطعا حضورشان در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان مسجل می‌شود.»

 نصیرزاده در پاسخ به «فرهیختگان»:

نعمتی هم باید مثل بن‌عطیه بخشیده شود

یکی از مواردی که پرسپولیسی‌ها درست بعد از سوت پایان بازی یک‌هشتم نهایی مقابل السد نسبت به آن اقدام کردند، اعتراض به کارت قرمزی بود که داور این بازی به سیامک نعمتی نشان داد ولی در صحنه‌های تلویزیونی مشخص بود که این بازیکن خطای خشنی را مرتکب نشده و بازیکن السد هم شیطنت کرده است.

برای اینکه بدانیم سرخ‌ها برای بخشش نعمتی باید چه کاری انجام بدهند و چقدر شانس بخشیده شدن دارند با هوشنگ نصیرزاده تماس گرفتیم. او در این خصوص به «فرهیختگان» گفت: «من بریده این صحنه را در شبکه‌های مجازی دیدم و چون در سفر بودم نتوانستم بازی را زنده تماشا کنم. اما اصلا متوجه نشدم که داور چرا در این صحنه از کارت قرمز استفاده کرد. مطابق بند 2 ماده 79 آیین‌نامه انضباطی و اخلاقی کنفدراسیون فوتبال آسیا زمانی که قاضی یک میدان به‌اشتباه بازیکنی را با کارت زرد و قرمز جریمه می‌کند و مورد اعتراض رسمی قرار می‌گیرد، مسئولان AFC می‌توانند نسبت به بخشیدن بازیکن بی‌گناه اقدام کنند.»

نصیرزاده خاطرنشان کرد: «این موضوع دقیقا شبیه همان موضوعی است که برای بن‌عطیه و الدحیل ایجاد و بعد از اعتراض قطری‌ها با بخشش مواجه شد. البته میزبانی قطری‌ها در اجرای این قانون بی‌تاثیر نبود و حالا مدیران AFC برای اینکه بی‌طرفی‌شان را نشان بدهند باید همان رویه‌ای را که درخصوص بن‌عطیه طی کردند، درخصوص نعمتی هم انجام بدهند.»

 پرسپولیس می‌تواند به بخشش نعمتی امیدوار باشد

آزمون عدالت برای  AFC

پرسپولیس اگرچه دربرابر السد قطر نتیجه دلخواهش را به‌دست آورد و راهی یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا شد، اما دریافت یک کارت قرمز توسط سیامک نعمتی باعث نگرانی کادر فنی تیم برای دیدار بعد شد. در تصاویر آهسته مشخص بود که حرکت نعمتی شایسته اخراج نبود و داور مسابقه اگر دید بهتری نسبت به صحنه داشت می‌توانست سختگیری کمتری نسبت به این اتفاق داشته باشد.

حالا قرمزها معتقدند با توجه با اینکه در اتفاقی مشابه کارت قرمز مهدی بن‌عطیه، مدافع مراکشی الدوحیل در مرحله گروهی بخشیده شد و او برابر پرسپولیس به‌میدان رفت، این بار نیز AFC باید اعتراض آنها را پذیرفته و مجوز حضور مدافع راست این روزهای تیم برای دیدار با پاختاکور را صادر کند. بنابر قوانین فیفا، تصمیمات داور در هر مسابقه‌ای ملاک اصلی محسوب می‌شود و حتی با وجود اشتباهات فاحش و تاثیرگذار داور نیز نمی‌توان تغییری درنتیجه مسابقه ایجاد کرد، اما در صورتی که داور در نشان دادن کارت قرمز و تصمیمات انضباطی خود دچار اشتباه شود، این اتفاقات قابل فرجام خواهی خواهد بود.

اتفاقی که پیش از این بارها در لیگ‌های مختلف به‌خصوص لیگ برتر انگلیس رخ داده و تیم‌ها با توجه به اینکه کارت قرمز مستقیم در این مسابقات بین دو تا سه جلسه محرومیت برای بازیکن خاطی به‌دنبال دارد، درصورتی که مشخص باشد داور در صحنه مورد نظر اشتباه کرده است به‌سرعت درخواست پاک شدن این کارت را به اتحادیه فوتبال کمیته داوران ارسال می‌کنند. در سال 2018 کارت قرمز کریستین کاباسله، مدافع واتفورد که در دیدار جام اتحادیه روی دله آلی، بازیکن تاتنهام مرتکب خطا شده بود، بخشیده شد. اتحادیه فوتبال انگلیس با این استدلال که حرکت او از یک موقعیت قطعی گل جلوگیری نکرده بود، با درخواست بخشش محرومیت او موافقت کرد.

در سال 2017 نیز سفیان فغولی، هافبک آن زمان وستهام به‌دلیل تکل خشن روی پای فیل جونز، مدافع منچستریونایتد توسط مایک دین اخراج شد، اما با فرجام‌‌خواهی وستهام اتحادیه فوتبال انگلیس اعلام کرد که حرکت او خشن و غیرورزشی نبوده و محرومیت سه جلسه‌ای برای این هافبک الجزایری منظور نخواهد شد.

البته دربسیاری از موارد نیز این اعتراضات به جایی نرسیده و بازبینی صحنه‌ها صحت تصمیم داور را تایید کرده است. براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، کارت قرمز مستقیم باید درباره خطاهای خشن بازیکنان یا رفتارهای غیرورزشی و خشونت‌آمیز آنها داده شود. درمورد نعمتی به‌عقیده بسیاری از کارشناسان حرکت او چنین شدتی نداشته و داور کره‌ای در استفاده از کارت قرمز خود بسیار سختگیرانه عمل کرده است. به این ترتیب باشگاه پرسپولیس می‌تواند با استناد به این موضوع و آیین‌نامه انضباطی مسابقات نسبت به اخراج مدافع خود اعتراض کند و این احتمال وجود دارد که او هم مثل بن‌عطیه شامل بخشش شود و بتواند در دیدار روز چهارشنبه تیمش را همراهی کند.

 * نویسنده:آرش محمدی، روزنامه‌نگار
 
 
نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار