• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بازتاب پیروزی پرسپولیس مقابل شارجه در رسانه‌های عربی

الریاضیه: پرسپولیس فراتر از آسیا بود

بعد از ماجرای کرونا تیم پرسپولیس متحول شده بود و گویا برای احیا در بازی‌های آسیایی به یک وقفه نیاز داشتند تا بیشتر فکر کنند و رقبای خود را تحلیل کرده و برای بازی‌های خود برنامه‌ریزی داشته باشند.

به گزارش«فرهیختگان»، پیروزی نمایندگان فوتبال باشگاهی ایران با صعود یکی و البته توقف دیگری همراه بود اما درنهایت یک شب زیبا را برای فوتبال باشگاهی ایران رقم زد. پرسپولیس با اقتدار از سد شارجه امارات گذشت و سپاهان به قول نویسنده وب‌سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا با غرور و سربلندی کار خود را در لیگ قهرمانان آسیا به پایان رساند.

شاید عده قابل‌توجهی از کارشناسان پیروزی نماینده قرمزپوش ایران مقابل نماینده امارات را پیش‌بینی کرده بودند اما پیروزی با ۴ گل در هیچ کدام از پیش‌بینی‌ها دیده نمی‌شد. نویسنده اماراتی وب‌سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارش خود از نتایج بازی‌ها اشاره‌ای به دلایل احتمالی این پیروزی مقتدرانه کرده و آورده است: «شارجه مغرور بود و غرور از صورت سرمربی آنها تا قدم‌های بازیکنان‌شان دیده می‌شد. تعداد گل‌های زده زیاد به آنها این اعتمادبه‌نفس را هدیه کرده بود که می‌توانند به‌راحتی مقابل تیم بزرگ پایتخت ایران دروازه را باز کنند.»

در ادامه می‌خوانیم: «خط دفاعی پرسپولیس عالی بود و البته در خط حمله فوق‌العاده ظاهر شدند اما آنچه کارشناسان فوتبال ایران هم پیش از بازی گفته بودند این بود که پرسپولیس در خط حمله دچار مشکل جدی است و البته یحیی گل‌محمدی خروجی این تحلیل را با تاکتیک ارزشمند خود از بین برد. تاکتیک یحیی چندان پیچیده نبود اما کاربردی بودنش ارزش آن را بالا برد. او درواقع یک چیز مهم از مردان خود خواسته بود و آن اینکه یک بعدی بازی نکنند و در حمله یا در دفاع همه در کنار هم باشند. شاید بتوان از ۴۰ درصد بازی پرسپولیس مقابل شارجه به‌عنوان یک بازی مکزیکی یادکرد، سبکی که در آن بازیکنان همه با هم حمله و همه با هم دفاع می‌کنند.»

وب‌سایت خبری الریاضیه امارات نیز در گزارش مفصل از بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا نوشت: «خیلی کوته‌بینانه بود اگر حتی پیش‌بینی می‌کردیم یکی از دو ابرقدرت فوتبال باشگاهی ایران به مرحله حذفی نمی‌رسد. مشخص بود که باید ضریب احترام به دو تیم استقلال و پرسپولیس را بالاتر می‌بردیم. نماینده امارات تا حدود قابل‌توجهی پرسپولیس را دست‌کم گرفته بود اما شاید در همان دقایق ابتدایی متوجه اشتباه شد، اشتباهی که برای جبرانش کمی دیر شده بود.»

نویسنده در ادامه با اشاره به اشتباهات فردی زیاد در تیم شارجه امارات، به بی‌درایتی سرمربی آنها اشاره می‌کند و می‌نویسد: «مربی الشارجه امارات در نیمی از زمان نیمه نخست بیشتر تاسف خورد تا اینکه بخواهد با بازیکنان صحبت کند یا فکر جدیدی را به مرحله عملیاتی برساند. این درحالی بود که پرسپولیس با وجود گل‌های زده خود یکپارچه سروصدا و انرژی بود مربی و کمک مربی پرسپولیس مدام فریاد می‌زدند و به بازیکنان خود انرژی و ‌انگیزه می‌دادند.»

در ادامه، نویسنده با اشاره به گل زیبای آل‌کثیر آورده است: «این صحنه را در کنار چندین و چند حمله برق‌آسای دیگر بازیکنان پرسپولیس قرار بدهید، پرسپولیس فراتر از آسیا بود و بازی بسیار خوبی را ارائه داد. بیننده حرفه‌ای از تماشای بازی آنها لذت می‌برد، همانند لذتی که می‌شود از بازی یک تیم خوب اروپایی تجربه کرد. شاگردان یحیی خیلی خوب یکدیگر را در زمین پیدا می‌کردند و این برگ برنده پرسپولیس بود، آنها آرامش داشتند و کارهای تمرین شده را با دقت و آرامش در زمین اجرا می‌کردند. چیزی که نزد تیم فوتبال باشگاه الشارجه امارات هرگز دیده نشد.»

در پایان این گزارش آمده است: «پرسپولیس در ابتدای بازی‌های مرحله گروهی تا حدودی ناامید‌کننده ظاهر شد و به همین دلیل در گزارش هفته قبل آنها را غیرقابل پیش‌بینی و عجیب و پر از افت‌وخیز توصیف کردیم اما بعد از ماجرای کرونا این تیم متحول شده بود و گویا برای احیا در بازی‌های آسیایی به یک وقفه نیاز داشتند تا بیشتر فکر کنند و رقبای خود را تحلیل کرده و برای بازی‌های خود برنامه‌ریزی داشته باشند.

اکنون و در مرحله یک‌هشتم نهایی، بازی‌ها بسیار سخت و غیرقابل پیش‌بینی خواهند بود، الاهلی عربستان که البته همچنان حضورش مبهم است، مقابل شباب الاهلی امارات قرار خواهد گرفت، پاختاکور میزبان استقلال است و یکشنبه ششم مهرماه پرسپولیس مدعی میزبان السد خواهد بود، دیداری سخت و سرنوشت‌ساز که یکی از تیم‌های خوب آسیایی را در دل خود خواهد بلعید و دیگری را به مرز خوشبختی نزدیک‌تر خواهد کرد. النصر عربستان نیز به دیدار التعاون عربستان خواهد رفت، دیداری که شاید به نسبت سایر بازی‌ها پیش‌بینی آن برای کارشناسان ساده‌تر باشد، التعاون تا همین مرحله نیز بر پایه حدس و گمان و به قول سرمربی خودشان با معجزه پیش رفته است.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار