• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
رئیس دانشگاه آزاد روزهای پایانی هفته گذشته به استان اردبیل سفر کرد

ریل‌گذاری آینده واحدهای استان اردبیل بر مبنای توسعه منطقه‌ای

دکتر طهرانچی در جریان سفر به استان اردبیل و در نشست‌های مختلف، مسیر پیش‌روی دانشگاه آزاد در واحدهای استان اردبیل را تبیین کرد.

به گزارش«فرهیختگان»، دکتر محمدمهدی طهرانچی روزهای پایانی هفته گذشته به استان اردبیل سفر کرد. سفری دوروزه که در جریان آن بیش از 10 نشست، دیدار و بازدید برنامه‌ریزی شده بود. رئیس دانشگاه آزاد در این سفر با نماینده ولی‌فقیه و استاندار اردبیل دیدار کرد و در خلال برنامه‌های خود به منزل شهید آقایی، از شهدای مدافع حرم دانشگاه آزاد اسلامی رفت. بازدید از مرکز رشد فناوری‌های نرم، سرای نوآوری و مزرعه گردشگری دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل، واحد مشکین‌شهر و مرکز سرعین ازجمله بخش‌های دیگر سفر او بود. دکتر طهرانچی در نشست‌های مختلف، مسیر پیش‌روی دانشگاه آزاد در واحدهای استان اردبیل را تبیین کرد.

  تشکیل دانشکده‌ای با محوریت آب‌درمانی و آب‌گرم در استان اردبیل

دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه برنامه‌های سفر دو روزه خود به استان اردبیل، با مهندس اکبر بهنام‌جو، استاندار اردبیل دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه، با معرفی سامانه پژوهشیار و طرح پایش، آمادگی این دانشگاه را برای همکاری پژوهشی با استانداری اردبیل در حوزه‌های مختلف آمایشی استان اعلام کرد. دکتر طهرانچی با اشاره به ظرفیت استان اردبیل در حوزه توریستی و آب‌درمانی، به دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل مأموریت داد تا دانشکده‌ای را با محوریت آب‌درمانی و آب‌گرم ایجاد کند تا دانشگاه بتواند جنبه‌های مختلف علمی، پژوهشی، فناوری و کار‌آفرینی این حوزه را بررسی کرده و راهکارهای مناسبی ارائه کند.

تهیه نظام موضوعات اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی با توجه به چالش‌های استان در این حوزه، از دیگر ماموریت‌های رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل بود که در جلسه شب‌گذشته دکتر طهرانچی با استاندار اردبیل مطرح شد.

در ادامه این جلسه، درباره موضوعات مربوط به طرح‌های توسعه‌ای استان و مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی برای افزایش بهره‌وری، اشتغال، رونق کشاورزی و صادرات محصولات استان به کشورهای خارجی، گفت‌وگو و تبادل نظر شد‌. ‏

  هیچ سازمانی در کشور به اندازه دانشگاه آزاد اسلامی نیروی انسانی خردورز و فرهیخته ندارد

نشست صمیمانه دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اعضای هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در جریان سفر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به این استان برگزار شد. در این جلسه که بیش از دو ساعت به طول انجامید، دکتر طهرانچی پس از استماع نظرات و پیشنهادات اعضای هیات‌علمی حاضر در نشست، گفت: «هیچ سازمانی بدون تکیه بر منابع انسانی خود که سرمایه اصلی آن محسوب می‌شود، راه به جایی نخواهد برد و به همین دلیل برگزاری این جلسات بسیار مغتنم است. اگر مدیریت هر مجموعه با برنامه و سیاستگذاری پیش برود، می‌تواند با اتکا به نیروی انسانی خود قله‌های بزرگ و سخت را فتح کند.» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «اگر قرار باشد تحولی در یک سازمان رخ دهد، متکی به منابع انسانی است و هیچ سازمانی در کشور به اندازه دانشگاه آزاد اسلامی نیروی انسانی خردورز و فرهیخته ندارد. حضور 22 هزار عضو هیات‌علمی و 32 هزار کارمند به‌عنوان جوهره ستادی دانشگاه آزاد اسلامی، سرمایه‌ای برای این دانشگاه محسوب می‌شود که می‌تواند منشاء حرکت دوچندان در این دانشگاه باشد.»

وی تاکید کرد: «دانشگاه آزاد اسلامی اکنون به‌عنوان یک سازمان بزرگ و موثر برای حرکت رو به جلو و کارآمد در تلاش است.»

دکتر طهرانچی گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی اکنون بیش از هر زمان دیگری با تمام توان مسیر خود را ادامه می‌دهد تا به‌عنوان یک شبکه موثر و اجتماعی بتواند در کشور تاثیرگذار باشد.» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: «این دانشگاه خوشبختانه در سال گذشته در جذب دانشجو افزایش 100هزار نفری داشت و امسال نیز ان‌شاءالله شاهد افزایش تعداد دانشجو خواهیم بود و امیدواریم با همت اعضای هیات‌علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه بتواند یک سازمان پرافتخار باشد.»

  بررسی بارگذاری اطلاعات سامانه آموزشیار در مرکز سرعین

بازدید از واحد سررعین بخش دیگری از برنامه سفر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بود. دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی که به‌منظور بازدید از طرح‌های توسعه‌ای و بررسی وضعیت عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل، به این استان سفر کرده، صبح پنجشنبه از دانشگاه آزاد اسلامی مرکز سرعین بازدید کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مرکز دانشگاهی، وضعیت ارسال داده و بارگذاری اطلاعات این مرکز در سامانه آموزشیار را بررسی کرد.

دکتر طهرانچی همچنین از مدرسه دوره متوسطه پسرانه سرعین وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی مرکز سرعین بازدید کرد. دانشگاه آزاد اسلامی مرکز سرعین با 600 دانشجو، 5 عضو هیات‌علمی و دو هزار مترمربع فضای آموزشی، از سال 1389 در حال فعالیت است.

  یادمان شهید مدافع حرم واحد اردبیل در این واحد ساخته می‌شود

‏دکتر طهرانچی در دیدار با خانواده شهید مدافع حرم مهندس علی آقایی با تسلیت سالروز شهادت حضرت رقیه(س) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: «جوانان مدافع حرم افتخار بزرگی برای کشور هستند. زمانی که اصحاب ابی‌سفیان قصد داشتند به حرم اهل بیت(ع) در سوریه و عراق اهانت کنند، جوانان مدافع‌حرم افتخارآفرینی کردند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: «شهیدان مدافع حرم، زینت کشور هستند، چراکه اجازه ندادند حرم اهل بیت(ع) به دست تفکیری‌ها بیفتد، بنابراین مدافعان حرم خادمان واقعی حرم هستند و لازم است همواره یاد و نام آنها را گرامی بداریم.»

وی تاکید کرد: «شهدا به‌ویژه مدافعان حرم معلمان اصلی دانشگاه و گوهرهایی هستند که دانشگاه و دانشجویان باید از آنها بهره ببرند.»

دکتر طهرانچی در این دیدار خطاب به دکتر رسولی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل، خواستار ساخت یادمان شهید مدافع حرم مهندس علی آقایی در محل مزار شهدای گمنام واحد اردبیل شد.

همچنین در این نشست، پدر همسر شهید علی آقایی اظهار داشت: «شهید آقایی عضو گردان تکاور لشکر 37 حضرت عباس(ع) بود که تنها 5 ماه پس از ازدواج، در بهمن ماه سال 1394 عازم سوریه شد و در 7 اسفندماه همان سال پس از اقامه نماز صبح مورد هدف تک تیرانداز داعش قرار گرفت و به فیض شهادت نائل آمد.»

وی ادامه داد: «با توجه به اینکه پیکر شهید مدافع حرم علی آقایی توسط داعش شناسایی شده بود، این گروه کافر مانع بازگشت آن به وطن می‌شد که با پیگیری‌های سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی، پیکر شهید ما در تاریخ 10 تیر 1398 و پس از چهار سال به کشور بازگشت.» شهید علی آقایی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل بود.

  بازدید دکتر طهرانچی از مرکز رشد فناوری‌های نرم، سرای نوآوری و مزرعه گردشگری دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل

دکتر طهرانچی در بازدید از بخش‌های مختلف مرکز رشد فناوری‌های نرم واحد اردبیل، از سامانه جامع ارزیابی پژوهشی، سامانه یکپارچه نشر مجلات، نرم‌افزار سایت‌ساز «شما وب»، سامانه ورک‌شاپ‌ها، نرم‌افزار یکپارچه داوری مجلات و کنفرانس‌ها، نرم‌افزار خواننده پایان‌نامه‌ها، سامانه جامع کتابخانه، انمیشین‌سازی و... مرکز رشد فناوری‌های نرم واحد اردبیل بازدید و با مسئولان مربوطه گفت‌وگو کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر رسولی، رئیس واحد اردبیل و دکتر ستاری، معاون پژوهش و فناوری این واحد پیشنهاد داد که دانشکده صنایع خلاق در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل راه‌اندازی تا با مشارکت اعضای هیات‌علمی، به صورت تخصصی به حوزه طراحی سامانه‌ها و نرم‌افزارها، ساخت انیمیشن و... پرداخته شود تا بتوان شرکت دانش‌بنیان صنایع خلاق را در کنار این دانشکده و سرای نوآوری استان ایجاد کرد.

دکتر طهرانچی تاکید کرد: «این مدل می‌تواند طرح درآمدزایی برای اعضای هیات‌علمی، پژوهشگران، دانشجویان و دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل ایجاد کند.»

دکتر طهرانچی در ادامه، از دستاوردهای شرکت «عقاب‌های رویاپرداز فرادانش»، شرکت «ایده‌پردازان آینده فرادانش»، آزمایشگاه صنایع غذا و دارو، مرکز آموزش زبان خارجی و مرکز مشاوره مستقر در ساختمان مرکز رشد فناوری‌های نرم(ساختمان شهید مدافع حرم علی آقایی) بازدید کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با حضور در سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، از شرکت‌های دانش‌بنیان واحدهای فناور مستقر در این سرا بازدید به‌عمل آورد.

دکتر طهرانچی از سیستم روشنایی خورشیدی ثابت و سیار، شرکت «امن‌گستر راسامهر» تولیدکننده انواع چراغ روشنایی، صنایع رنگ غذایی درخشان، کارگاه جوشکاری، کارگاه ماشین‌افزار و تولید دوچرخه تردمیلی، شرکت قطعه‌سازان «آرسا آذر ایرانیان»، دستگاه خشک‌کن گیاهان دارویی، سیستم هشدار پارگی و خوردگی تسمه تایم خودرو، شرکت «تروهیل» تولیدکننده فرآورده‌های گیاهی و... بازدید و با مدیران و پژوهشگران این صنایع گفت‌وگو کرد.

وی در حاشیه این بازدید، بر توجه دانشگاه‌ها به چرخه تولید محصول تاکید کرد و گفت: «فعالیت‌های اقتصادی دانشگاه‌ها باید مقوم آموزش، پژوهش و توجه به مهارت‌آفرینی و اشتغال دانشجویان باشد و لازم است چرخه کامل تولید محصول شامل تمامی مراحل در دانشگاه در نظر گرفته شود. بنابراین مشارکت دانشگاه در طرح‌های اقتصادی نباید تنها به اجاره فضا و تجهیزات ختم شود، بلکه دانشگاه باید در زنجیره تولید تا فروش محصول نقش‌آفرینی کند.»

ایجاد دانشکده فراسودمندها، راه‌اندازی رشته فیتوشیمی، ایجاد ارتباط بین شرکت‌های مستقر در سرای‌نوآوری با گروه‌های آموزشی دانشکده‌ها و... ازجمله موضوعات مطرح شده در این بازدید بود.

دکتر طهرانچی در ادامه از مزرعه گردشگری «آرتان» دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل که در مساحت 8 هکتار ایجاد شده، بازدید و پیشنهادهایی درخصوص توسعه این مجتمع مطرح کرد.

  تاکید بر سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان واحدهای دانشگاهی اردبیل در صنایع خرد گسترده و توسعه کسب‌وکار روستایی

چهل‌وپنجمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور دکتر مجید مشکینی مشاور و نماینده تام‌الاختیار رئیس دانشگاه در هیات‌های امنای استانی، عنایت‌الله ملکی‌تبار رئیس مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات، دکتر سعید آزادیان دبیر شورای گسترش، آمایش، برنامه‌ریزی وکارآفرینی، دکتر ضرغامی قائم‌مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری و دیگر اعضا در واحد اردبیل برگزار شد.

دکتر طهرانچی در ابتدای این جلسه با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: «خداوند در قرآن کریم انگاره‌هایی را برای ما در نظر گرفته که یکی از آنها این است که مپندارید شهدا مرده‌اند، بلکه آنها زنده هستند و نزد خداوند روزی می‌گیرند. این زنده بودن و حیات داشتن شهدا باعث می‌شود که ارزش‌ها در جامعه بماند، همان‌طور که روز عاشورا می‌بینیم چگونه تفاوت نسل‌ها از بین می‌رود و در ذکر مصیبت امام حسین(ع)، تفاوت نسلی نمی‌بینیم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دفاع مقدس، تحقیر جدی نظام سلطه در برابر جمهوری اسلامی ایران بود، اظهار داشت: «تاریخ شاهد است که در جنگ هشت‌ ساله علیه ایران اسلامی، دشمنان انقلاب هرچه توانستند حتی سلاح‌های ممنوعه شیمیایی را علیه رزمندگان و مردم ما به کار گرفتند و اکنون که 40 سال از آغاز دفاع مقدس می‌گذرد، باید مراقبت خود را نسبت به تحریف تاریخ و وارونه جلوه دادن دفاع مقدس افزایش دهیم.»

وی ادامه داد: «این روزها رسانه‌های دروغ پراکن و بی‌بی‌سی شیاد مطالبی را در تحریف دفاع مقدس مطرح می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که دشمنان در تلاش هستند تا ارزش‌های والایی که دشمن را تحقیر کرده، به ضدارزش تبدیل کنند، بنابراین باید نعمت دفاع مقدس را قدر بدانیم و تاریخ را برای فرزندان خود و جوانان تعریف کنیم.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت و ویژگی‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل اشاره کرد و گفت: «این دانشگاه با دارا بودن 390 عضو هیات‌علمی می‌تواند تغییر جهت در برنامه‌ها و سیاست‌های خود داشته باشد، به‌طوری که با کارآمد کردن دانشگاه، استقبال مردمی را به خود جلب کند. در این زمینه سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نقش تعیین‌کننده جهت‌گیری و ریل‌گذاری دانشگاه را برعهده دارد و هر استان باید متناسب با ظرفیت‌های خود برای این تغییر جهت، برنامه‌ریزی عملیاتی داشته باشد.»

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل در صنایع خرد گسترده و توسعه کسب‌وکار روستایی، تصریح کرد: «مراکز استان و واحدهای دانشگاهی باید در طرح‌های اقتصادی خود بر مقدم بودن آموزش بر هر نوع فعالیت اقتصادی و در شأن دانشگاه تاکید داشته باشند.»

همچنین دکتر مشکینی در ادامه، وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل را در بارگذاری اطلاعات و داده‌ها در سامانه آموزشیار تشریح کرد. در ادامه این جلسه، موضوعات مربوط به برنامه‌های توسعه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

  بازدید دکتر طهرانچی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشکین‌شهر

دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در آخرین برنامه سفر دو روزه خود به استان اردبیل، عصر دیروز از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشکین‌شهر و از مجتمع درحال ساخت ولایت واحد مشکین‌شهر بازدید کرد. این مجتمع در زمینی به مساحت 11 هکتار در حال ساخت است.

دکتر طهرانچی در حاشیه این بازدید، طرح‌های توسعه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشکین‌شهر را با دکتر رسولی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل، دکتر بابک پهلوان رئیس واحد مشکین‌شهر و شهردار مشکین‌شهر مورد بررسی قرار داد.

وی در ادامه، با حضور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشکین‌شهر از دستاوردهای پژوهشی این واحد دانشگاهی در حوزه داروهای گیاهی و گیاهان دارویی، صندلی طبی خودرو و... بازدید و با مسئولان و پژوهشگران مرتبط با این دستاوردها گفت‌وگو کرد.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار