• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد؛ اسناد هزینه‌های تیم ملی امید مفقود شده است؟

سرنوشت نامعلوم پول اسپانسر

نبی: از درودگر پیگیری کنید/ درودگر: از نبی بپرسید!

دبیر فدراسیون فوتبال پیگیر سرنوشت این پول شده است، اما وقتی با او تماس گرفتیم، اظهار بی‌اطلاعی کرد و عنوان داشت باید درباره سرنوشت این پول از صادق درودگر سوال شود.

به گزارش «فرهیختگان»، 11 دی‌ماه سال 1398 به‌طور رسمی اعلام شد شرکت همراه‌اول اسپانسر رسمی تیم ملی امید در مسابقات انتخابی المپیک خواهد بود. حمید استیلی که آن روزها به‌عنوان مدیر اجرایی تیم‌ملی امید تلاش می‌کرد آن تیم پرستاره را راهی المپیک کند، با جذب همراه اول و منابع مالی متعدد که برخی از نزدیکان تیم امید می‌گویند بیش از 4 میلیارد تومان بوده، سعی کرد دغدغه مالی را از روی دوش تیم بردارد. تیم ملی امید به‌تدریج به آرامش رسیده و پس از ماه‌ها سرمربی خود را شناخته بود و حالا باید ازبکستان، چین و کره جنوبی را پشت‌سر می‌گذاشت تا راهی مرحله نیمه‌نهایی شود. شکست مقابل کره‌جنوبی، تساوی مقابل ازبکستان و پیروزی در برابر چین هرچند راه را برای صعود هموار کرده بود، اما تفاضل گل، سد راه شاگردان استیلی شد و این تیم را از صعود به مرحله بعد بازداشت. طبق معمول همیشه شکست یتیم است و هرچند برخی مدیران مسئولیت این شکست را گردن گرفتند، اما درنهایت یک نسل طلایی نتوانست در المپیک حاضر شود.

 خزانه‌دار فدراسیون: منتظر ارائه اسناد هستیم

حدود 45 روز پس از حذف تیم ملی امید اما هیچ سندی درباره خرج‌کرد هزینه‌های واریزی همراه اول ازسوی مسئولان مربوطه تیم امید ارائه نشد تا این‌بار فدراسیون دست به‌کار شود و در نامه‌ای به ابراهیم شکوری از او خواستار ارائه اسناد هزینه‌کرد یک میلیارد و 500میلیون تومان از دریافتی همراه اول شود؛ نامه‌ای که به دست «فرهیختگان» هم رسیده و تاریخ آن مربوط به اسفندماه 1398 است. همان روزها و با اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا، این نامه به دست فراموشی سپرده شد، اما کماکان اسنادی ارائه نشد و تا این لحظه نیز خبری از اسناد هزینه‌کرد نیست. علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال در این‌باره به «فرهیختگان» گفت: «ما مکاتبات خود را انجام داده‌ایم و این اتفاق درحال انجام است. تیم امید اسپانسر داشت و پول‌ها را دریافت کرده است، اما طبق قانون، قراردادها باید ارائه شود. منتظریم طی چند روز آینده اسناد ارائه شود.» البته سلیمانی درحالی این صحبت‌ها را مطرح می‌کند که بیش از هفت‌ماه از حذف تیم ملی گذشته و سرنوشت این پول نامعلوم است. ابراهیم شکوری، سرپرست سابق دبیرکلی فدراسیون فوتبال در این‌باره به «فرهیختگان» گفت: «حمید استیلی این مبلغ را از همراه اول گرفت و وارد فدراسیون فوتبال کرد. اگر به‌خاطر داشته باشید، در آن زمان تیم به تایلند رفت و بابت دریافت ارز، اقامت، بلیت پرواز، پول توجیبی، پاداش بازی‌به‌بازی و... باید هزینه می‌شد که درنهایت نیز انجام شد و بقیه هزینه‌ها نیز به‌صورت ارزی وارد کشور شد و ریز هزینه‌های آن در اختیار امور مالی فدراسیون قرار دارد. این مبلغ قطعا برای هزینه‌های تیم امید صرف شده است.» شکوری در ادامه بیان کرد: «نماینده سازمان بازرسی حدود یک‌ماه یا یک‌ماه‌ونیم است که در فدراسیون حضور دارد و بدون شک اگر مشکلی وجود داشته باشد، آن را اعلام می‌کند.»

 پاس‌کاری درودگر و نبی

درست در روزهایی که فدراسیون فوتبال به‌دلیل قرارداد عجیب با ویلموتس تحت‌فشار قرار دارد و ماجرا حتی ازسوی نمایندگان مجلس نیز پیگیری می‌شود، اقدامات لازم برای دریافت اسناد واریزی و خرج‌کرد تیم ملی امید نیز ادامه دارد، اما باوجود تایید همه طرفین مبنی‌بر هزینه‌کرد این پول برای تیم ملی و البته بازگشت بخشی از آن به حساب فدراسیون، مشخص نیست چرا اسناد هزینه‌کرد هنوز ارائه نشده است. ازسوی دیگر شنیده‌ایم که محمدمهدی نبی، دبیر فدراسیون فوتبال نیز پیگیر سرنوشت این پول شده است، اما وقتی با او تماس گرفتیم، اظهار بی‌اطلاعی کرد و عنوان داشت باید درباره سرنوشت این پول از صادق درودگر سوال شود. جالب اینجاست که با درودگر هم تماس گرفتیم، اما او عنوان کرد نامه‌ای ندیده و برای پیگیری سرنوشت پول باید از نبی سوال شود. ظاهرا برخی از مدیران فدراسیون به‌خوبی آموخته‌اند که برای پاس‌کاری و پاسخ ندادن به سوالات مهم چگونه عمل کنند. جالب است بدانید با حمید استیلی هم تماس گرفتیم تا از سرنوشت پول بدانیم، اما پاسخگو نبود. برای پیگیری‌های بیشتر و باتوجه به اینکه خزانه‌دار فدراسیون عنوان کرده اسناد این پول را دریافت نکرده، با سیدعلی میرغفاری، سرپرست وقت تیم ملی امید تماس گرفتیم. او در این‌باره به «فرهیختگان» گفت: «صد درصد اسناد ارائه شده، سرپرست‌ها موظف هستند نهایتا یک هفته بعد از بازگشت تیم، کلیه اسناد را به امضای رئیس فدراسیون، دبیرکل، سرمربی و رئیس کمیته‌های مربوطه برسانند و درنهایت به امور مالی تحویل دهند. مطمئن باشید این اسناد ارائه شده و نمی‌دانم چرا خزانه‌دار فدراسیون چنین ادعایی را مطرح کرده است.»

چند سوال ساده

یکی از مسئولان وقت تیم امید تاکید دارد که هزینه‌های تیم ملی در  آن مقطع خیلی بیشتر از پولی بوده که همراه اول پرداخت کرده، ولی با این‌حال تناقض در صحبت‌های خزانه‌دار و مسئولان تیم ملی امید اتفاق عجیبی است که نمی‌توان دلیل قانع‌کننده‌ای برای آن داشت. سوال اصلی و مشخص اینجاست که آیا اسناد هزینه‌کرد ارائه شده یا خیر؟ اگر ارائه شده، اسناد کجاست و چرا امور مالی فدراسیون از آن بی‌خبر است؟ پاسخ به این سوال ساده می‌تواند در حل شدن این مشکل کمک کند. حالا با اتفاقات و اظهارنظرهایی که رخ داده، یک سوال دیگر هم مطرح شده است؛ آیا اسناد هزینه‌کرد تیم ملی امید در فدراسیون گم شده یا مسئولان از آن بی‌خبر هستند؟

 * نویسنده: محمد آقایی‌فرد، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار