• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» از شناسایی یکی از لاله‌های آرمیده در دانشگاه آزادواحد زاهدان گزارش می‌دهد

شهید هراچ هاکوپیان با بدرقه مردم زاهدان به زادگاه بازمی‌گردد

هویت یکی از شهدای گمنام آرمیده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان شناسایی شد.

به گزارش «فرهیختگان»، خبر شناسایی شدن یکی دیگر از شهدای گمنام دفاع مقدس، ازجمله خبرهای خاص آغاز هفته جاری بود. خبری که برای اهالی دانشگاه آزاد اسلامی از جنبه دیگری هم قابل توجه بود. شهیدی که حالا هویت آن روشن شده، یکی از شهدای آرمیده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان بود. دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز روز گذشته با صدور پیامی به مناسبت شناسایی هویت یکی از شهدای گمنام آرمیده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره تمامی شهدای هشت سال دفاع مقدس، به خانواده شهید گرانقدر «هراچ هاکوپیان» تبریک و تهنیت گفت. در پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است: «درود خداوند بر انسان‌های دلیر و شریفی که با جانفشانی در راه خدا، بی‌ادعا از خاک و سرزمین خود دفاع کردند تا امروز به برکت خون شهیدان گرانقدر و مجاهدت‌های رزمندگان، شاهد برقراری آرامش و امنیت بر این کشور هستیم.»

   جامعه دانشگاهی با دانش‌افزایی، دین خود به شهیدان عالی قدر ایران اسلامی را ادا می‌کند

دکتر طهرانچی در پیام خود می‌افزاید: «در آستانه سالگرد هشت سال دوران دفاع مقدس، هویت یکی از شهیدان گمنام و والامقام که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان آرمیده بود، شناسایی شد.

شهید «هراچ هاکوپیان» از شهدای گرانقدر مسیحی کشورمان است که در عملیات کربلای ۹ به درجه رفیع شهادت نائل شده بود و دانشگاه آزاد اسلامی به مدت هفت سال افتخار میزبانی از حضور پربرکت این شهید عزیز مسیحی را داشت. به خانواده گرامی این شهید عالی‌قدر تبریک و تهنیت می‌گویم و قدردان سعه‌صدرشان هستیم که در این سال‌ها با فروتنی در فراق فرزند آسمانی خویش بودند.

به‌راستی همه ما و به‌ویژه جامعه دانشگاهی، مدیون شهیدان گرانقدر، خانواده‌های صبورشان و جانبازان سرافراز هستیم و امروز رسالتی سنگین برعهده داریم و بی‏‌تردید باید مدافعان شایسته‌ای برای حفظ استقلال، آزادی و ارزش‌های اسلامی و اخلاقی کشورمان باشیم؛ امید است جامعه دانشگاهی در کنار سایر اقشار جامعه با همتی مضاعف، توطئه‌های دشمنان این مرز و بوم را با دانش‌افزایی و خدمت صادقانه به مردم خنثی کرده و دین خود به شهیدان عالی‌قدر ایران اسلامی را ادا کنند. ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهیدان گرانقدر کشورمان و به‌ویژه خانواده عزیز شهید «هراچ هاکوپیان»، از همه تلاشگران کمیته تفحص مفقودین هشت سال دوران دفاع مقدس تشکر و قدردانی می‌کنم و برای همه عزیزان از خداوند متعال آرزوی توفیق روزافزون دارم.»

  دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان7 سال توفیق میزبانی هراچ را داشت

سلطانعلی میر، دبیر هیات‌امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره این اتفاق گفت: «واحد زاهدان از ۲۲فروردین ۹۲ افتخار میزبانی از این شهید گرانقدر را دارد. در روزهای اخیر، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس اعلام شد هویت این شهید بزرگوار مشخص شده است. این خبر موجی از خوشحالی را به‌همراه داشت که خانواده‌ای پس از سه دهه از چشم انتظاری و چشم‌به‌راه بودن در آمدند. گرچه که این خبر برای پرسنل دانشگاه که با این شهدا انس و الفت گرفته بودند همراه با حزن و اندوه بود ولی خوشحالی خانواده شهدا را ارج می‌دانیم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان تصریح کرد: «شهید هراچ هاکوپیان که در تاریخ بیستم فروردین ماه 66 در عملیات کربلای ۹ همزمان با یکی دیگر از همرزمانش در این عملیات که به‌منظور آزادسازی منطقه ایرانی باباهادی در شمال قصرشیرین به درجه رفیع شهادت نائل شده پس از قریب به چهار دهه اینک به آغوش پدر و مادر عزیزش باز خواهد گشت. شهید هراچ هاکوپیان از دلیرمردان لشکر ۸۱ زرهی ارتش ولایی و مقتدر جمهوری اسلامی ایران واقع در باختران کرمانشاه بود.» 

وی در ادامه اضافه کرد: «شهید هراچ هاکوپیان از هم‌میهنان ارامنه اصفهانی بود که به ندای هل من ناصر ینصرنی پیر جماران لبیک گفت و وهب‌گونه در مصاف با دشمن بعثی برای حفظ کیان میهن عزیزش از جانش گذشت و خونش با خون شهیدان هم‌میهنش در آمیخت و نمونه‌ای از ایثاری استثنایی را آفرید و آسمانی شد.»

  میر حضور این شهید والامقام در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان را تاثیرگذار دانست و افزود: «شهید عالی مقام هراچ هاکوپیان مصادف با شهادت حضرت زهرای مرضیه(س) میهمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان بود. مزار این شهید بزرگوار و همرزم گمنامش میعادگاه عاشقان و دل شکستگان و متوسلان به شهدا بوده که هر روز صبح‌شان را با ذکر فاتحه بر مزارشان آغاز می‌کردند و اینک پس از نزدیک به یک دهه میزبانی از این شهید هراچ هاکوپیان با غم و اندوه باید با این شهید بزرگوار وداع و خداحافظی کنند.» 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: «همان‌گونه که در مراسم استقبال از شهدا دانشگاه و مردم زاهدان سنگ‌تمام گذاشتند، ان‌شاءالله با تمام توان با شکوه‌ترین مراسم بدرقه شهید را برگزار خواهیم کرد، این فداکاری و ایثار ارامنه و تجلیل مردم زاهدان از شهید هاکوپیان نماد عینی وحدت و همدلی مردم ایران است. این شهید والامقام مطابق نظر خانواده محترم شهید پس از برگزاری مراسمی در مهرماه، به زادگاه خود یعنی اصفهان منتقل می‌شود.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها