• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» از ترامپ، کرونا و انتخابات ریاست جمهوری گزارش می‌دهد

دوپینگ با واکسن انتخاباتی

با عبور تعداد تلفات ویروس کرونا در آمریکا از مرز 200 هزار نفر و افشای دروغگویی ترامپ درباره مرگباری این ویروس، رئیس‌جمهور آمریکا با شرایط بغرنجی روبه‌رو شده است.

به گزارش «فرهیختگان»، دونالد ترامپ به هر شکل دنبال پیروزی در انتخابات است. این مساله را می‌توان از اظهارات و اقداماتش فهمید. او به هیچ‌وجه به شکست فکر نمی‌کند و ترجیح می‌دهد به جای شکست از واژه «تقلب» در انتخابات استفاده کند. برای رئیس‌جمهور آمریکا، کرونا همان‌قدر که توانست اهریمن باشد، می‌تواند نجات‌بخش هم باشد. او با وجود تمام ناکارآمدی‌ها در مقابله با این ویروس و بی‌توجهی به هشدارهای مقامات بهداشت آمریکا، اگر بتواند در آستانه انتخابات از واکسن کرونا رونمایی کند، شوک عظیمی به هواداران و حتی طرفداران رقیبش وارد خواهد کرد و می‌تواند روند انتخابات را به صورت کامل متحول کند. از ادبیات ترامپ که دائما وعده ساخت این واکسن پیش از انتخابات را می‌دهد می‌توان فهمید که این اکسیر نجات‌بخش تا چه میزان اهمیت دارد. این مساله برای مردم آمریکا هم بسیار پراهمیت است. به نحوی که حتی کسانی که در سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای داده بودند، در جلسه‌ای در فیلادلفیا، او را مورد انتقاد شدید به‌خصوص در ارتباط با عملکردش در مقابله با کرونا قرار دادند.

این جلسه که روز سه‌شنبه هفته جاری در سالن اجتماعات فیلادلفیا و به مدیرت شکبه آمریکایی « ای‌بی‌سی نیوز» برگزار شد، شاهد موضع‌گیری‌های خاص رئیس‌جمهور آمریکا بود. در این جلسه ترامپ با سوالاتی از سوی رای‌دهندگان آمریکایی روبه‌رو شد که بسیاری از آنان در سال 2016 به او رای داده بودند. عملکرد ترامپ در مقابله با همه‌گیری کرونا اصلی‌ترین بخش سوالات رای‌دهندگان طرفدار ترامپ از وی بود. رئیس‌جمهور آمریکا به جز روبه‌رو شدن با این انتقادها با مجری سرسختی نیز مواجه بود که مانع از تقلای او برای پاسخ به سوالات می‌شد. ترامپ به دلیل موافقتش برای شرکت در این برنامه که به زیان او تمام شده مورد تمسخر قرار گرفته است. بعد از این برنامه زیان‌بار برای رئیس‌جمهور آمریکا، «لورا اینگراهام» مجری «فاکس نیوز» که شبکه مورد علاقه ترامپ است با حمله به شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» مدعی شده که این جلسه یک «دام» برای رئیس‌جمهور آمریکا بوده است. ترامپ در پاسخ به منتقدان در این برنامه گفته بود درباره عملکرد خود در مقابله با ویروس کرونا که تاکنون جان ۱۹۵ هزار آمریکایی را گرفته، متاسف نیست.

ترامپ متهم است درحالی که از خطرناک بودن ویروس کرونا و وضعیت همه‌گیری این ویروس در آمریکا با خبر بوده، سعی کرده است شرایط را به‌گونه‌ای دیگر ترسیم کند. این اتهام علیه او در هفته جاری با افشای اطلاعاتی از کتاب جدید «باب وودوارد»، خبرنگار معروف و مطرح آمریکایی در خبرگزاری‌های این کشور مطرح شده است. این خبرنگار که تاکنون 18 گفت‌وگو با ترامپ داشته قصد دارد کتابی درباره این گفت‌وگوها چاپ کند که حاوی موارد مهمی است. رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل شیوع کرونا در زمستان سال گذشته و در ماه فوریه، همه‌گیری این ویروس را در گفت‌وگو‌های خصوصی‌اش با وودوارد مرگبار توصیف کرده است. ترامپ در جواب منتقدان مدعی شده است چرچیل نخست‌وزیر بریتانیا طی سال‌های جنگ جهانی دوم برای حفظ آرامش مردم به آنها درباره بمباران لندن توسط آلمان نازی دروغ گفته تا آنها را آرام کند و وی نیز در قضیه کرونا برای حفظ آرامش مردم آمریکا چنین کاری را انجام داده است.

ترامپ در جریان موضع‌گیری‌ها و مصاحبه‌های عمومی خود مدعی شده بود کرونا بدتر از آنفلوآنزا نیست و همه چیز در آمریکا تحت کنترل است. او حتی در ماه‌های بعد و با مشخص شدن مرگبار بودن کرونا با تحریک طرفداران خود علیه فرمانداران ایالاتی که فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی را تعطیل کرده بودند، راهپیمایی‌های مسلحانه به راه انداخت تا بتواند قوانین قرنطینه را در آمریکا شکسته و بی‌اعتبار کند. ترامپ حتی مخالفت خود با استفاده از ماسک را به صورت علنی اعلام می‌کرد و طرفداران او نیز در اقدامی نامعمول افرادی را که ماسک می‌زدند به تحریک سیاسی علیه رئیس‌جمهور کشور متهم می‌کردند. دروغ ترامپ به مردم آمریکا درباره مرگبار نبودن ویروس کرونا و بعد از آن مخالفت با تعطیلی، قرنطینه و حتی استفاه از ماسک باعث شده تا کنترل این ویروس در آمریکا از دست همه خارج شود. روز گذشته تعداد کشته‌های کرونا در آمریکا با گذر از پیش‌بینی‌هایی که درنهایت تلفات این همه‌گیری در آمریکا 200 هزار نفر تخمین می‌زدند تنها 7 ماه پس از آغاز شیوع این ویروس در آمریکا به 200 هزار و 197 نفر رسید. شمار کل مبتلایان نیز به بیش از 6 میلیون و ۷۸۸هزار نفر رسیده است.

این مساله باعث شده است تا ترامپ در آستانه انتخابات آمریکا با بحرانی بزرگ روبه‌رو شود. براساس نظرسنجی مشترک شبکه خبری «ای‌بی‌سی‌نیوز» و موسسه «ایپسوس» که به تازگی انجام شده است ۶۵درصد از مردم آمریکا از نحوه مدیریت ترامپ در قبال کرونا ناراضی هستند و تنها ۳۵ درصد اقدامات او را در این زمینه مناسب می‌دانند. این نظرسنجی حاکی از آن است که اکثریت شهروندان آمریکا اعتقادی به سخنان ترامپ درباره همه‌گیری کرونا ندارند، به‌گونه‌ای که حتی تنها دوسوم جمهوری‌خواهان به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا درباره کرونا اعتقاد دارند. این نظرسنجی در روزهای ۱۱ و ۱۲ سپتامبر(جمعه و شنبه ۲۰و۲۱ شهریورماه) انجام شده است که نشانگر شرایط بد ترامپ در آستانه انتخابات است.

با توجه به انتقادهایی از ترامپ و شرایطی که وی با آن در موضوع کرونا روبه‌رو است و نیز با در نظر گرفتن حقه‌بازی ذاتی او، این احتمال وجود دارد که رئیس‌جمهور آمریکا با فشار بر مقامات بهداشتی، پیش از پایان تحقیقات و ساخت واکسن نهایی، چیزی را به اسم واکسن کرونا به جامعه آمریکا تحمیل کند. ترامپ روز سه‌شنبه برای چندمین بار از ساخت واکسن سخن گفت. او در کمتر از 50 روز باقی‌مانده به انتخابات وعده داد که ظرف چهار هفته دیگر واکسن وارد مدار خواهد شد.

او در این رابطه و در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی‌نیوز» گفت: «اگر حقیقت را بخواهید، شاید سال‌ها طول می‌کشید تا دولت پیشین به دلیل سازمان غذا و دارو و گرفتن تمام تاییدیه‌ها، یک واکسن را ارائه کند. [اما] ما چند هفته دیگر، می‌دانید سه چهار هفته دیگر به آن دست خواهیم یافت.» وی پیش‌تر نیز مدعی شده بود واکسن کرونا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در سوم نوامبر آماده خواهد شد. مساله‌ای که از سوی مقامات مسئول و افراد آگاه غیرممکن دانسته شده است. یکی از این افراد «فرانسیس کولینز»، مدیر موسسه ملی بهداشت آمریکاست که هفته گذشته گفت پیش‌بینی اینکه آمریکا تا سوم نوامبر، یعنی زمان بر‌گزاری انتخابات آمریکا به واکسن کرونا دست‌یابد غیرممکن است.

درحال حاضر آمریکا درحال آزمایش 6 واکسن ضدکروناست که سه عدد از آنها به مرحله سوم آزمایش عمومی رسیده است و بیم آن می‌رود که ترامپ با اعمال فشار و پیش از طی کردن مراحل لازم، برای بازسازی وجهه تخریب شده خود به صورت غیرمنتظره‌ای دستیابی آمریکا به واکسن کرونا را اعلام کند.

  نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟

اگر در صحنه انتخابات آمریکا، نظرسنجی‌ها را مبنا قرار دهیم، در یک‌ماه گذشته فاصله دو کاندیدا از بیش از 10 درصد به حدود 6 درصد رسیده و این نشان می‌دهد ترامپ می‌تواند بیش از این نیز به رقیب خود نزدیک شود. نظرسنجی هیل-هریس‌ایکس که بین ۱۰ تا ۱۴ سپتامبر (۲۰ تا ۲۴ شهریور) برگزار شده است نشان می‌دهد ۴۵ درصد از رای‌دهندگان واجد شرایط قصد دارند به بایدن رای داده و درمقابل، تنها ۳۹ درصد رای‌دهندگان گفته‌اند به ترامپ رای می‌دهند. این فاصله 6 درصدی درحالی است که طی نظرسنجی قبلی که بین ۵ تا ۸ سپتامبر (۱۵ تا ۱۸ شهریور) انجام شده بایدن با اختلاف 10 درصد از ترامپ جلوتر بود. البته در این میان درصد رای‌دهندگان به ترامپ ثابت‌مانده اما اقبال رای‌دهندگان به بایدن کاهش یافته است. طبق این نظرسنجی، 10 تا 14 سپتامبر 4 درصد رای‌دهندگان فرد دیگری را به‌عنوان نامزد ریاست‌جمهوری ترجیح می‌دهند که یک‌درصد نسبت به نظرسنجی اول ماه جاری کاهش نشان می‌دهد و ۴ درصد گفته‌اند اصلا قصد ندارند در انتخابات شرکت کنند. 8 درصد از رای‌دهندگان هنوز درباره انتخاب نامزد مورد علاقه خود مطمئن نیستند که در مقایسه با نظرسنجی قبلی یک‌درصد افزایش یافته است.

این موضوع نشان‌دهنده گریز بخشی از رای‌دهندگان از هر دو نامزد اصلی انتخابات است. این افراد دل‌خوشی از ترامپ ندارند اما با بررسی بیشتر به این نتیجه رسیده‌اند که جو بایدن نیز نمی‌تواند گزینه مناسبی برای ریاست‌جمهوری باشد. با وجود این و با نزدیک‌شدن به زمان انتخابات فاصله میان این دو گزینه اصلی با کاهش محبوبیت بایدن درحال کاهش است.

جمهوری‌خواهان و شخص ترامپ نیاز به برگی دارند تا با روکردن آن در میان کاهش محبوبیت بایدن دموکرات، سبد رای خود را بیشتر کنند. ترامپ انتخابات 2016 را با وجود رای 2 درصد کمتر از هیلاری کلینتون برد و حالا با کاهش 4 درصدی فاصله‌اش با بایدن می‌خواهد با اعلام خبری داغ درباره کشف واکسن کرونا، آن را اندکی افزایش داده تا سیستم پیچیده الکترال‌کالج بار دیگر وی را راهی کاخ‌سفید کند.

 * نویسنده: سیدمهدی طالبی، روزنامه‌نگار

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار