• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» وضعیت برگزاری مصاحبه‌های آزمون دکتری در واحدهای دانشگاه آزاد را بررسی کرد

جلسات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در محل زندگی داوطلب برگزار می‌شود

«فرهیختگان» در شماره امروز به سراغ مسئولان واحدهای دانشگاهی رفته و کم و کیف برگزاری مصاحبه‌های دکتری را از آنها جویا شده که در ادامه می‌خوانید.

به گزارش «فرهیختگان»، آزمون دکتری 99 پس از چند دور تعویق درنهایت 9 مردادماه برگزار و نتایج این آزمون ابتدای شهریورماه روی سایت سنجش قرار گرفت تا 116 هزار داوطلب مجاز به شرکت در مرحله دوم برای انتخاب دانشگاه‌های مدنظر خود اقدام کنند. ثبت‌نام از متقاضیان شرکت در مصاحبه دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی یکشنبه 23 شهریور آغاز شد و تا شب گذشته ادامه داشت. براساس اعلام رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مصاحبه‌های دکتری به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. ۸۲ واحد دانشگاهی که یا برگزار کننده دوره دکتری هستند و یا صلاحیت فنی کار را دارا هستند، برای حضور دانشجویان و احراز هویت آنها تعیین شده‌اند. دانشجویان می‌توانند هر واحدی که نزدیک به محل سکونت‌شان است را انتخاب کنند. در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد 3 هزار و 500 عضو هیات علمی به‌صورت مجازی در جلسات مصاحبه حضور پیدا می‌کنند.

کاظمی درباره ضوابط برگزاری آزمون مصاحبه و احتمال تقلب در جلسات مصاحبه گفته به این دلیل که سوالات شفاهی است و استاد می‌تواند سوالش را عوض کند، امکان تقلب برای فرد وجود ندارد. از طرفی دیگر داوطلب در واحد دانشگاهی حضور دارد و امکان تقلب در این شرایط ممکن نیست. از طرفی دیگر در تمامی جلسات مصاحبه تصویر داوطلب قابل رویت است و فرد در محل واحد دانشگاهی احراز هویت می‌شود. واحدها به‌گونه‌ای توزیع شده‌اند که در نزدیک‌ترین واحد محل سکونت دانشجو باشد.

«فرهیختگان» در این شماره به سراغ مسئولان واحدهای دانشگاهی رفته و کم و کیف برگزاری مصاحبه‌های دکتری را از آنها جویا شده که در ادامه می‌خوانید.

  معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌رضوی:

  رشته‌های حقوق، معماری و تربیت‌بدنی بیشترین متقاضی دکتری در استان خراسان‌رضوی

مهدی یعقوبی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌رضوی با اشاره به برگزاری جلسات مصاحبه دکتری گفت: «با توجه به نقطه‌نظرات معاونان آموزشی دیگر استان‌ها، دستورالعملی در این رابطه صادرشده که به‌صورت یکپارچه آزمون برگزار شود و طبق این دستورالعمل، 5 تا 16 مهرماه برای این مهم درنظر گرفته شده، البته هنوز آماری از تعداد داوطلبان وجود ندارد.»

او با بیان اینکه بیشترین متقاضی برای تحصیل در مقطع دکتری امسال در رشته‌های حقوق، معماری و تربیت‌بدنی هستند، افزود: «قرار است مدیریت متمرکز را در بحث برگزاری مصاحبه‌ها داشته باشیم، البته جلسات مصاحبه به‌صورت غیرحضوری خواهد بود و از استان‌ها درخواست‌شده اساتید پیشنهادی خود را برای این کار معرفی کنند.»یعقوبی با اشاره به نگرانی داوطلبان برای قطع‌شدن اینترنت و تمهیدات دانشگاه در این زمینه اظهار داشت: «تمام امکانات در خود ساختمان آموزشی مستقر شده است و یک‌هفته نیز کار را زودتر شروع کرده‌ایم و با توجه به تجربه گذشته، هیچ مشکلی از این بابت ایجاد نخواهد شد. البته به‌رغم اینکه مصاحبه به‌صورت غیرحضوری است، اما قطعا هیات‌اجرایی و حتی اساتید در دانشگاه حضور خواهند داشت.»

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌رضوی با توصیه به متقاضیان آزمون دکتری تصریح کرد: «لازم است داوطلبان رزومه آموزشی-پژوهشی داشته و محورهای پیشنهادی تحقیق در دوره دکتری را نیز آماده کرده باشند. همچنین باید مباحث پایه تخصصی در رشته تحصیلی خود را هم مطالعه کرده و توصیه‌نامه اساتید در دوره‌های تحصیلی خود را هم آماده کنند. البته آنها باید فایل تمام مدارک خود را آماده کرده تا درصورت نیاز بتوانند آنها را از طریق ایمیل ارسال کنند.»

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان:

اولویت استفاده از اساتید دانشگاه واحد اصفهان است

نجفی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان درباره برگزاری مصاحبه دکتری گفت: «این جلسات از 5 مهرماه شروع شده و داوطلبان از ساعت 14 تا 20 در آن شرکت خواهند کرد و 16 مهرماه آخرین مهلت برای برگزاری مصاحبه دکتری است. همچنین به داوطلبان توصیه می‌کنیم یک‌ربع قبل از شروع آزمون، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مورد نیاز برای شرکت در جلسه آزمون را بررسی کنند تا مشکلی ایجاد نشود.»او با بیان اینکه اولویت استفاده از اساتید دانشگاه واحد اصفهان است، با این حال درصورت نیاز می‌توان از اساتید دیگر نیز کمک گرفت، اظهار داشت: «اساتید به‌صورت حضوری در واحد هستند و هرکدام از آنها براساس زمان‌بندی موجود در دانشگاه حاضر می‌شوند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: «با توجه به اینکه شرایط حضور در دانشگاه برای داوطلبان سخت است، به‌سمت برگزاری مجازی این جلسات رفتیم و از آنجاکه امروز تجربه کافی را در این زمینه داریم، مشکلی ایجاد نخواهد شد. همچنین داوطلبانی که دسترسی به اینترنت پرسرعت ندارند باید از الان به فکر تامین آن باشند؛ چراکه نباید فراموش کرد دانشجوی مقطع دکتری، دانشجوی پژوهشی محسوب می‌شود و قطعا باید چنین امکاناتی را دراختیار داشته باشد.»

او درخصوص ارسال مستندات متقاضیان آزمون دکتری گفت: «براساس تفاهمنامه‌ها، تمهیداتی در این خصوص در نظر گرفته شده است اما به داوطبان توصیه می‌کنیم به‌مانند ثبت‌نام دانشگاه، اقدام به ارائه چنین مستنداتی کنند.»

  معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی:

  مدیریت جلسات مصاحبه دکتری با مرکز آزمون است

محمد سپهری، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی نیز دراین‌باره گفت: «مدیریت مصاحبه‌های آزمون دکتری به‌صورت متمرکز با مرکز آزمون خواهد بود، با این حال به داوطلبان توصیه می‌کنیم برای مصاحبه شفاهی دکتری که قطعا به‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شود، حتما تجهیزات خود را پیش از شروع مصاحبه‌شان کنترل کنند تا مشکلی از این بابت ایجاد نشود. همچنین آنها باید از اینترنت با سرعت مناسب برخوردار باشند و با درنظر گرفتن زمان دقیق مصاحبه‌شان، حداقل 15 دقیقه قبل از شروع جلسه آماده باشند.»

او در همین زمینه افزود: «داوطلبان درصورت امکان سعی کنند برای داشتن آمادگی علمی، مروری بر نکات مهم دروس مورد امتحان خود داشته باشند، علاوه‌بر آن رزومه‌ای از تجارب علمی و پژوهشی خود تهیه کنند تا بتوانند هنگام معرفی خود درصورت لزوم به آنها استناد کنند، البته باید از ارائه مدارک نامعتبر جلوگیری کنند.»

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی با بیان اینکه نحوه تعامل، ادب و احترام دانشجو می‌تواند تاثیر مطلوب بر مصاحبه‌کننده‌ها داشته باشد، تصریح کرد: «متقاضیان اگر حین مصاحبه قادر به پاسخگویی برخی سوالات نیستند از ارائه پاسخ‌های تصادفی خودداری کنند. لازم نیست حتما جواب تمام سوالات را بدانند و مضطرب نشوند.»

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل:

  بررسی سوابق علمی و توانمندی علمی داوطلبان دکتری

اسحاق رسولی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل با بیان اینکه برگزاری و مدیریت جلسات مصاحبه به‌صورت متمرکز خواهد بود و تمامی جلسات غیرحضوری برگزار می‌شود، گفت: «اکثر داوطلبان به دانشگاه محل سکونت‌شان مراجعه می‌کنند تا بتوانند در جلسات غیرحضوری شرکت کنند. البته آنها باید در زمان تعیین‌شده به واحد نزدیک محل سکونت‌شان مراجعه کنند تا بتوانند در این جلسه شرکت کنند.»

او درباره جزئیات ارزیابی داوطلبان اظهار داشت: «سوابق تحصیلی، علمی، آموزشی و پژوهشی داوطلب شرکت‌کننده در جلسه توسط اساتید مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و صرفا داوطلبی که توانسته باشد در آزمون کتبی قبول شود، می‌تواند به این مرحله راه پیدا کند و بعد از برگزاری جلسه مصاحبه، مجموع امتیازات آنها مشخص خواهد شد.»

رسولی با توصیه به داوطلبان آزمون دکتری خاطرنشان کرد: «متقاضیان حتما باید آمادگی کامل داشته باشند تا بتوانند به سوالات در آرامش جواب دهند، همچنین آنها باید نیم‌ساعت قبل از زمان تعیین‌شده در واحد دانشگاهی حضور یابند تا بتوانند با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در جلسه شرکت کنند.»

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی:

   احتمال تعیین استان‌های معین وجود دارد

عزیز جوانپورهروی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی درباره برگزاری جلسات مصاحبه علمی داوطلبان دکتری گفت: «تمامی آزمون‌ها به‌صورت غیرحضوری بوده و براساس دستورالعمل ابلاغ شده جلسات از 5 مهرماه شروع و تا شانزدهم ادامه خواهد داشت. داوطلبان محل مصاحبه را توسط مرکز آزمون تعیین شده، انتخاب می‌کنند، البته باید به این مساله توجه داشته باشند که شهر انتخابی باید جزء شهرهایی باشد که واحدهای آن مجاز به برگزاری جلسات دکتری هستند.»

او با بیان اینکه نیاز به حضور داوطلب در واحدهای دانشگاهی نیست، ادامه داد: «داوطلبان باید سوابق و مستندات علمی خود را بارگذاری کرده تا اساتید در زمان برگزاری جلسه به آنها دسترسی داشته باشند، همچنین فراموش کرد که تنها خود مصاحبه به‌صورت مجازی برگزار می‌شود و داوطلبان برای پاسخ به سوالات 30 دقیقه زمان در اختیار دارند.»

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: «با توجه به برنامه‌ریزی‌ای که توسط مرکز آزمون صورت گرفته است، قطعا تداخلی در روند برگزاری جلسات آزمون ایجاد نخواهد شد. همچنین آن دسته از داوطلبانی که از امکانات لازم برای شرکت در جلسه غیرحضوری مصاحبه برخوردار نیستند، باید به واحد دانشگاهی مراجعه کنند.»

رئیس واحد تبریز با تاکید بر اینکه داوطلبان همگی از تهران نیستند و قطعا اگر تعداد داوطلبان زیاد باشد، مرکز آزمون استان‌های معین انتخاب خواهد کرد، تصریح کرد: «به داوطلبان توصیه می‌کنیم در وهله اول دستورالعملی که در مرکز آزمون است را مطالعه کرده و براساس آن اقدام کنند، همچنین مدارک را از قبل بارگذاری کنند تا در طول جلسه تنها به سوالات اساتید پاسخ دهند. از سوی دیگر باید آمادگی لازم را داشته و پایان‌نامه خود را از قبل مطالعه کنند.»

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان:

   جلسات مصاحبه دکتری در محل زندگی دانشجو برگزار می‌شود

فیروزفر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه مطابق با دستورالعمل از 5 تا 16 مهرماه آزمون دکتری برگزار خواهد شد، گفت: «باتوجه به شرایط شیوع کرونا در کشور و محدودیت‌هایی که این بیماری به‌وجود آورده قطعا امسال مصاحبه ورودی این دسته از داوطلبان به‌صورت مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود، با توجه به تمهیدات درنظر گرفته شده جلسات علمی متقاضیان ورود به تحصیل در مقطع دکتری در فضای بدون استرس و در آرامش خواهد بود.»

  فیروزفر ادامه داد: «مصاحبه‌های مجازی در سیستم مدیریت ال‌ام‌اس سازمان مرکزی برگزار خواهد شد، البته جلسات غیرحضوری از الگوی مصاحبه‌های حضوری تبعیت خواهد شد. متقاضیان و داوطلبان دوره دکتری برای انجام این مصاحبه مجازی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در واحدهای دانشگاهی حضور پیدا خواهند کرد و در این واحدها که از قبل برای داوطلب تعیین شده امکاناتی برای حضور مصاحبه مجازی فراهم خواهد شد.»

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان بیان داشت: «به احتمال قوی متقاضیان دوره دکتری که به مصاحبه دعوت می‌شوند، به واحد دانشگاهی محل زندگی خود مراجعه می‌کنند تا مشکلی از این بابت نداشته باشند. با این حال توصیه می‌کنیم داوطلبان مدارک احراز هویت خود را به همراه داشته باشند تا بتوانند در جلسه مصاحبه شرکت کنند.» 

وی با تاکید بر اینکه داوطلبان مجاز به استفاده از وسایل ارتباط جمعی مثل تلفن همراه و وسایل مشابه آن نیستند، گفت: «داوطلبان نیم‌ساعت قبل از زمان تعیین شده آماده باشند، با این حال لازم است حتما در زمان مقرر در محل تعیین شده حضور پیدا کنند چراکه تاخیر در این زمینه برای آنها مشکل‌ساز خواهد شد.»

فیروزفر یادآور شد: «اساتیدی که جزء داوران این جلسه هستند نیز یا به‌صورت حضوری در محل تشکیل جلسه حضور دارند و یا از نقطه دیگری و به‌صورت مجازی در این جلسات شرکت می‌کنند.»

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس:

  هماهنگی استان فارس با مخابرات برای برگزاری مصاحبه دکتری

محمدکاظم کاوه‌پیشقدم، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس نیز گفت: «مصاحبه داوطلبان دکتری براساس بخشنامه‌های سازمان مرکزی و توسط اساتید به‌صورت مجازی و کتبی از پنجم تا شانزدهم مهرماه  برگزار می‌شود.»

او با بیان اینکه اطلاع‌رسانی در این زمینه از سوی سایت سازمان مرکزی و واحدهای دانشگاهی انجام خواهد شد، ادامه داد: «قطعا اساتید به‌صورت مجازی با داوطلبان ارتباط خواهد داشت و ارزیابی‌های لازم در این زمینه را انجام می‌دهند، با این حال داوطلبان نیز باید مدارک خود را برای داوران ارسال کنند.» 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس اظهار داشت: «با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته توسط سازمان مرکزی برای برگزاری جلسات مصاحبه دکتری امکان هیچ‌گونه تداخلی در روند برگزای جلسات وجود ندارد، باید به این مساله نیز اشاره کنم که سازمان مرکزی با وزارت ارتباطات درخصوص اینترنت رایزنی‌هایی انجام داده و ما نیز این مسائل را به اداره مخابرات استان گوشزد کرده‌ایم.» 

پیشقدم با بیان اینکه هنوز آمار دقیقی از میزان داوطلبان در دست نداریم، گفت: «به داوطلبان توصیه می‌کنیم مدارک علمی‌شان را بارگذاری کرده و همچنین از الان اینترنت پرسرعت خود را تهیه کنند تا در زمان مصاحبه با مشکل مواجه نشوند.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار