• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مهرداد نصرتی:

بازآفرینی مفهوم تازه

به بهانه برگزاری رزمایش‌های ارتش

مفهوم تاز‌ه ای که ارتش از رزمایش ارائه داد، شبیه رزمایش‌‌های نظامی، تاریخ شروع مشخصی داشته اما برخلاف مانور‌های نظامی، تاریخی برای واپسین روز آن انتخاب نشده است. این رزمایش ها، تا هر موقع که سلامت جامعه و تک تک آحاد آن به طور کامل حاصل نشده باشد، ادامه دارد.

به گزارش «فرهیختگان»، مهرداد نصرتی، روزنامه‌نگار طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: با گذشت 40سال از شروع جنگ تحمیلی در شهریور 1359، جمهوری اسلامی ایران به‏عنوان نظامی مستقل و کشوری که هیچ‎گاه جنگ‏طلب نبوده، هیچ‌ زمانی از تعریف جامعه امن فارغ نبوده است و نیرو‌های مسلح در ایجاد این امنیت، نقش بی‌بدیلی دارند و با انجام رزمایش‌‌های مختلف؛ اعم از نظامی و غیرنظامی (مثلا در قالب رزمایش‌‌های مردم‎یارانه و همدلانه و مومنانه در مواجهه با شرایط سختی که حوادث غیرمنتظره طبیعی ایجاد می‌کنند) نشان می‌دهند که بار بزرگی از ایجاد امنیت بر دوش آنهاست.

 تعریف نو در حوزه رزمایش‎‌ها

ارتش جمهوری اسلامی ایران، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره در حوزه‌‌های پیشرفته و بازآفرینی مفاهیم و مصادیق پیشرو بوده است. یکی از مفاهیم بازآفرینی‎شده توسط ارتش، خود رزمایش بوده است. رزمایش‌‌ها در معنای مصطلح خود، مانور‌هایی نظامی هستند که نیروهای مسلح با بهره‌گیری از تجهیزات و ادوات نظامی و نیرو‌ی انسانی و تاکتیک‌ها و تکنیک‎های جنگی، در صحنه‌‌هایی شبیه جبهه‌‌های جنگ، تمرینات نظامی خود را با جدیت انجام می‌دهند تا در مواجهه با جنگ یا جنگ‌های احتمالی آماده و شیوه‌‌های رزم را پیش‏تر مشق کرده باشند. ارتش در کنار احاطه بر این نوع مانور و به انجام رساندن موفقیت‎آمیز رزمایش‌های متعدد در سال‌‌های پس از جنگ و در مناطق مختلف جغرافیایی و روی خشکی و دریا، با بروز حوادث غیرمترقبه طبیعی، تعهد اجتماعی بی‌بدیل و منحصربه‎فردی را هم برای خود تعریف کرد که راهبرد اصلی‌اش، یاری رساندن به مردم آسیب‎دیده از گزند سیل و زلزله بود و برهمین مبنا، با بازتعریف مفهوم رزمایش، از این عملیات حساب‎شده بزرگ که در فرهنگ اصطلاحات نظامی جهان به‎عنوان عملیات و کنشی کاملا رزمی و نظامی مطرح است، مفهوم و کارکرد تاز‌ه‎ای را گرفت که این‎بار، در جبهه‌های دیگر در خدمت هموطنانش انجام‎وظیفه می‌کند. انجام رزمایش‌‌های گسترده خدمت و پویش‌‌های مردم‎یارانه ارتش، به دایره‎المعارف و فرهنگ اصطلاحات رزمی و نظامی جهان، اصطلاح تاز‌ه‎ای اضافه کرد که بازتعریفی از مفهوم مصطلح و رایج مانور و رزمایش بود.

 ارتش؛ پیشرو در تمام حوزه‌ها

درراستای رزمایش‌های غیرنظامی ارتش، می‌توان به رزمایش‌‌های خدمت ارتش با شعار «مدافعان وطن، یاوران سلامت» و نیز رزمایش پیشگیری و پایش شیوع کرونا با حضور نیرو‌های چهارگانه زمینی، دریایی، هوایی و پدافند ارتش اشاره کرد که در ماه‌‌های اخیر انجام شد تا نشان دهد رزمایش‌ها، چه نظامی و چه غیرنظامی، درراستای تامین امنیت کشور است و هنگامی که پای جان آحاد مردم در میان باشد؛ خواه دشمن یا دشمنانی پای تعرض به کشور گشوده و دست تطاول دراز کرده باشند؛ خواه حوادث غیرمترقبه طبیعی (مثل زلزله و سیل)، غافلگیر‌کننده بر سر مردم تاخته و خواه بیماری شوم و منحوسی مثل کرونا، به سلامت عمومی و روانی جامعه آسیب جدی رسانده باشد، ارتش خود را موظف می‌داند که تا با تمام عِدّه و عُدّه و توان از جان و مال و ناموس و سلامت جامعه دفاع کند و همین عملکرد را هم که درراستای راهبرد دفاعی جامعه و نظام جمهوری اسلامی ایران است، برای خود وظیفه تلقی کند.

ارتش به‎عنوان پیشرو در تمام حوزه‌‌های نظامی اعم از ساخت و تولید تجهیزات و صنایع نظامی و بازآماد ادوات و تجهیزات قدیمی و نیز در امر خدمت‎رسانی به مردم در جریان زلزله و سیل دو سال گذشته حضور داشته است و در جریان مبارزه با ویروس منحوس کرونا هم از نخستین روز‌های شیوع این بیماری، پای در رکاب خدمت گذاشت و با انجام رزمایش‌های همدلانه و مومنانه، با احداث نقاهتگاه‌های بیمارستانی و بهره‌گیری از کادر‌های درمانی و پشتیبان خود در محیط‌های بیمارستانی و نقاهتگاهی، به یاری مردم شتافت و با ضدعفونی معابر و اماکن پرتردد و پایش همگانی مردم در مکان‌‌های عمومی، شعار «مدافعان وطن، یاوران سلامت» را در قالب رزمایش‌های گوناگون متبلور ساخت. رزمایش‌هایی که به ‏ظاهر در یک روز مشخص شروع شده‌اند و پایان یافته‌اند اما عملا ادامه دارند. مفهوم تاز‌ه‎ای که ارتش از رزمایش ارائه داد، شبیه رزمایش‌‌های نظامی، تاریخ شروع مشخصی داشته اما برخلاف مانور‌های نظامی، تاریخی برای واپسین روز آن انتخاب نشده است. این رزمایش‎ها، تا هر موقع که سلامت جامعه و تک‎تک آحاد آن به‎طور کامل حاصل نشده باشد، ادامه دارد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار