• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش سان‌اسکاتیش از تلاش ستاره پرتغالی برای شکستن رکورد آقای‌گل جهان

کار دایی و پله سخت‌ تر بود!

رونالدو: قبلا نه ولی حالا برایم مهم است، می‌خواهم رکوردشکنی کنم

رونالدو 35ساله البته فرصت زیادی برای درخشش بیشتر در تیم‌ملی فوتبال کشورش را ندارد و شاید امسال آخرین سال برای درخشش او باشد، شاید. او برابر دانمارک موفق به گلزنی شد و با دو گل‌زده خود به عدد 101 رسید.

به گزارش «فرهیختگان»، مجموعه رسانه‌ای سان زیرشاخه اسکاتلند در گزارشی نسبتا طولانی صدمین گل رسمی کریستیانو رونالدو را بهانه قرار داده تا به یک موضوع مهم بپردازد، اینکه گلزنان قدیمی چه فرقی با گلزنان نسل جدید دنیای فوتبال حرفه‌ای دارند؟ آیا کار قدیمی‌ها در گل زدن سخت‌تر بوده یا بازیکنان نسل تازه خیلی بهتر از قدیمی‌ها چارچوب دروازه را می‌شناسند؟

گزارش سان‌اسکاتیش این‌گونه آغاز می‌شود: «کریستیانو رونالدو قبل از آنکه صدمین گل ملی خود را به ثبت برساند در تمرینات 7بار ضربه آزاد تمرینی را به گل تبدیل کرده بود و برای این کار کاملا آب‌دیده و تمرین کرده بود. او کارش را خیلی خوب بلد است و برای گلزنی ساعت‌ها و روزها تمرین می‌کند.»

نویسنده در ادامه با کنایه چنین می‌آورد: «فوتبال است دیگر، چیزی عوض نشده، انگار زمین همان است و توپ البته تقریبا همان، قوانین هم چندان تغییر نکرده فقط آفساید کمی خاص شده، داورها به‌خاطر هر خطایی سوت نمی‌زنند، سرعت چندبرابر شده، نه واقعا تغییر خاصی صورت نگرفته، تاکتیک‌های تازه‌ای باب شده، ضریب پاسکاری و کار گروهی منجر به خلق موقعیت گلزنی، از سه دهه پیش تاکنون 4 برابر رشد داشته و مربیان با دانش بیشتری حضور دارند و واقعا همین دیگر هیچ تغییری صورت نگرفته است!

دارنده رکورد جهانی گلزنی در بازی‌های ملی همچنان علی دایی است. ملی‌پوش پیشین فوتبال ایران که سابقه حضور در تیم‌های فوتبال بایرن‌مونیخ، هرتابرلین و آرمینیابیلفلد در بوندس‌لیگای آلمان را دارد و تا سال ۲۰۰۶ میلادی پیراهن تیم‌ملی فوتبال ایران را بر تن داشت. دایی موفق شد در ۱۴۹ بازی ملی ۱۰۹ بار برای تیم‌ملی ایران گلزنی کند.»

در ادامه گزارش آمده است: «یک سوال مهم، از آن سوال‌ها که مجبور هستی به آن جواب بدهی، ارزش 101 گل زده کریستیانو رونالدو بیشتر است یا 109 گل علی دایی یا 84 گل پوشکاش؟ کسانی که فوتبال را حرفه‌ای و ریشه‌ای دنبال می‌کنند، شاید هر 77 گل زده پله را با جزئیاتش به‌خاطر دارند اما آیا همه گل‌های رونالدو به همان اندازه تاریخی و حساس و دراماتیک بوده است؟ آیا میزان رنج و سختی پله برای گلزنی با رنج و سختی رونالدو یکسان بوده است؟

در خوش‌بینانه‌ترین حالت 10 سال است که واژه «تمام‌کننده» جدی شده و بر سر زبان‌ها افتاده و مربیان به مهاجمانی بیشتر علاقه دارند که تمام‌کننده باشند نه صرفا گلزن و اگر با نویسنده موافق باشید، رونالدو بیشتر یک تمام‌کننده تمام‌عیار است تا یک گل‌زن تمام‌عیار!

البته مگر فرقی هم دارد؟ مهم عدد است و اطلاعات و آماری که در تاریخ می‌ماند و دیگر هیچ، کسی در خاطراتش سختی‌های پله بزرگ را نگه نمی‌دارد، آنها را پاک می‌کند تا جا برای لذت بردن از گل‌هایی باز شود که با یک نوک‌پا در شلوغی محوطه جریمه به ثبت می‌رسند و شادی گل‌های از قبل تمرین‌شده به سبک هالیوود، نه اشکی و نه لبخندی از جنس اسطوره‌هایی که با درد گل می‌زدند، درباره علی دایی گفته می‌شود در یکی از بازی‌ها پزشک تیم مطمئن بود که او باید به‌صورت اورژانسی زمین را ترک کند اما در زمین ماند و گل زد و بعد از آن روی زمین افتاد. پله حداقل در 4 بازی بعد از درخشش و گلزنی مستقیم به‌سمت بیمارستان منتقل شد. این به آن معنا نیست که مسی یا رونالدو تعصب و تعهد ندارند یا مصدوم نشده و نمی‌شوند اما آیا به‌راحتی می‌شود مصائب دو نسل متفاوت فوتبال را با هم مقایسه کرد؟»

برونو فرناندس هم‌تیمی رونالدو عضو تیم فوتبال باشگاه منچستریونایتد در مصاحبه با سان می‌گوید: «وقتی رونالدو صدمین گل خود را از روی ضربه کاشته به ثمر رساند، ما خیلی تعجب نکردیم، او حداقل 7بار با همین روش در تمرین قبل از بازی گل زده بود و این هنر اوست. خیلی خوب است که رونالدو را در تیم داریم. او برای پرتغال یک نعمت بزرگ است. گل‌های زده او هم زیاد می‌شود و رکورد دایی را هم خواهد شکست.

رونالدو 35ساله البته فرصت زیادی برای درخشش بیشتر در تیم‌ملی فوتبال کشورش را  ندارد و شاید امسال آخرین سال برای درخشش او باشد، شاید. او برابر دانمارک موفق به گلزنی شد و با دو گل‌زده خود به عدد 101 رسید.»

کریس دراین‌باره می‌گوید: «پیش از این چندان برایم مهم نبود اما حالا که به عدد 101 رسیده‌ام، با همه وجود می‌خواهم این رکورد را بکشنم، قدم‌به‌قدم پیش می‌روم و عجله‌ای ندارم. من به رکورد دایی خواهم رسید. نگران و مضطرب نیستم، معتقدم چنین کارهایی از مسیر طبیعی خودش عبور می‌کند. کارهایی که در طول دوران حرفه‌ای‌ام انجام داده‌ام، خود گویای همه‌چیز است. قرار هم نیست چیزی را به کسی ثابت کنم. زمانی هم که لازم باشد چیزی را ثابت کنم، در زمین نشان می‌دهم. بابت گذر از 100 گل‌زده ملی خیلی خوشحالم، اما پیش از آن بابت پیروزی تیم خوشحالم و این هدفی بود که ما دنبالش بودیم.»

اکنون ماه اکتبر، فرصت بعدی رونالدو خواهد بود تا شانس خودش را برای افزایش تعداد گل‌های زده ملی امتحان کند. بازی‌های سختی برابر تیم‌ملی فوتبال فرانسه و سوئد، دو تیمی که خطوط دفاعی خوب و منسجمی دارند و رونالدو در لباس یک تمام‌کننده تمام‌عیار به‌راحتی از پس مدافعان کاربلد این تیم‌ها برنخواهد آمد، مگر آنکه بازهم یک ضربه ایستگاهی به دادش برسد. تیم‌ملی فوتبال پرتغال در ادامه رقابت‌های لیگ ملت‌ها در ماه اکتبر سال جاری میلادی به دیدار تیم‌های ملی اسپانیا، فرانسه و مجددا سوئد می‌رود. این ۳ بازی ملی، موقعیت مناسبی برای ادامه گلزنی رونالدو و کاهش فاصله با رکورد علی دایی محسوب می‌شوند.

پرتغال درحال حاضر با کسب 6 امتیاز و به‌خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به فرانسه در صدر جدول رده‌بندی گروه سوم از لیگ A ملت‌های اروپا ایستاده است. منابع خبری در پرتغال بر این باورند که با توجه به آمادگی رونالدو و اینکه او فعلا قصد خداحافظی از دیدارهای ملی را ندارد، به‌نظر می‌رسد که این ستاره به‌زودی رکورد دایی را خواهد شکست. رونالدو این روزها آماده است و شکی نیست که به‌زودی در بازی‌های ملی بیشتری حضور خواهد داشت و گل‌های ملی بیشتری خواهد زد. او حالا از بیشترین شانس ممکن برای رسیدن به رکورد تاریخی علی دایی یعنی 109 گل ملی و عبور از آن برخوردار است.

 * نویسنده: بابک سرانی‌آذر، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار