• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
جزئیات سفر نظارتی نمایندگان مجلس به سیستان‌وبلوچستان و خوزستان و مواجهه دولت با آن

دولت؛ گریزان از نظارت میدانی

دو استانی که هفته گذشته نمایندگان راهی آنها شدند از محروم‌ترین استان‌های کشور بودند. دو استانی که حتما از ثروتمندترین استان‌ها هستند ولی با سوءتدبیری که البته در این سال‌ها تشدید هم شده، مردم شان وضعیتی بغرنج‌تر از گذشته یافته‌اند.

به گزارش «فرهیختگان»، نمایندگان مجلس مدتی است سفر‌هایی را به مناطق کمتربرخوردار کشور آغاز کرده‌اند، بعضی در جمع کارگران بیکارشده چند صنعت بزرگ ولی ورشکسته مانند هفت ‏تپه حاضر شدند، برخی به دیدار حاشیه‏ نشین‌‌های چابهار شتافتند و برخی دیگر هم به‎همراه رئیس مجلس در سفری چهارروزه بالا و پایین استان خوزستان را بررسی کردند. مهم‎ترین مساله در جریان این سفر‌ها حضور مسئولانی از مجلس در میان مردم حاشیه‏ نشین، استان‌های مرزی و کسانی بود که به دلایل مختلف شرایط معمول زندگی را از دست داده و در سختی به سر می‌بردند.

دو استانی که هفته گذشته نمایندگان راهی آنها شدند از محروم‌ترین استان‌های کشور بودند. دو استانی که حتما از ثروتمندترین استان‌ها هستند ولی با سوءتدبیری که البته در این سال‌ها تشدید هم شده، مردم‎شان وضعیتی بغرنج‌تر از گذشته یافته‌اند. این دو استان هم آب دارند، هم از منابع طبیعی بهره‎مندند و هم به‏ لحاظ داشتن مرز مشترک با کشور‌های همسایه می‌توانند نقش ترانزیتی ایفا کنند. علاوه ‏بر اینها هر دوی این استان‌‌ها با دسترسی به آب‌های آزاد ظرفیت بسیار بزرگی برای کشور و البته توسعه خودشان در اختیار دارند.

در این میان، با وجود اینکه مردم و افکار عمومی به‎ویژه اقشار کمتربرخوردار کشور از این اقدامات استقبال کردند، برخی به نقد این سفر‌ها روی آوردند، نقد‌هایی که بیشتر از جانب حامیان دولتی مطرح شد. قاطبه این نقد‌ها بیشتر به دو مساله معطوف بود، اول اینکه می‌گفتند این رفتار‌ها سیاسی است و اصالت ندارد و دوم اینکه بیان می‌کردند این‏دست سفر‌ها در حوزه کاری نمایندگان نیست و آنها باید در تهران بنشینند و به تقنین بپردازند. در این میان، البته برخی رسانه‌‌های اصلاح‌طلب هم تلاش کردند با طرح موضوعاتی حاشیه‎ای و فاصله‌دار با فضای امروز کشور، تلاش کنند این عملکرد نمایندگان را به حاشیه ببرند. البته برخی کارشناسان و حتی فعالان رسانه‎ای پیش از این پیش‎بینی کرده بودند که ممکن است این‎دست واکنش‌‌ها در میان رسانه‌‌های حامی دولت غالب شود، چراکه اولا نمایندگان این روز‌ها اقداماتی را انجام داده‌اند که در دولت حسن روحانی مغفول مانده است، بدین معنا که او و کابینه‌اش اساسا عقید‌ه‎ای به حضور در جمع‌‌های عمومی و مردمی آن هم با این نحو و روش نداشته‌اند و ثانیا حامیان دولت چون گمان می‌کنند ممکن است اقبال عمومی به رقبایشان ایجاد شود با چنین نقد‌هایی سعی کردند این سفر‌ها را تخریب کنند. درمقابل اما نمایندگان برای توضیح دلایل سفر‌های خود و دیدارشان با کارگران و کشاورزان و... ادله‎ای داشتند که کمتر سیاسی است و سعی نمی‌کند در مقام مناظره از راه دور توجیه‌کننده باشد، بلکه پاسخ‌‌ها بیشتر مبتنی‎بر بند‌های قانونی درخصوص وظایف نمایندگان است و علاج‎جویانه تلاش می‌کند اولویت‌‌های امروز کشور را بررسی و مشکلات اولویت‎دار را شناسایی و حل کند.

در این خصوص «فرهیختگان» در شماره امروز خود سراغ دو تن از این نمایندگان رفت و دلایل آنها درباره سفر‌های نمایندگان به استان‌های محروم کشور را بررسی کرد.