• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 1
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد؛ الکس نوری گزینه استقلال نیست، امید به استرا کمرنگ شد

تماس چند عضو هیات‌مدیره با فرهاد؛ نامجو بماند، تو هم برگرد

طبق پیگیری‌های «فرهیختگان»، چند تن از اعضای هیات‌مدیره استقلال که از حامیان فرهاد مجیدی به شمار می‌روند بعد از استعفای فرهاد با او تماس گرفته و حمایت خود را از ادامه سرمربیگری این چهره اعلام کرده‌اند.

به گزارش «فرهیختگان»، جلسه هیات‌مدیره باشگاه استقلال عصر روز یکشنبه در محل این باشگاه با حضور تمامی نفرات برگزار شد و طبق آنچه در خروجی برخی رسانه‌ها آمد اعضای هیات‌مدیره ضمن تاکید دوباره برای بازگشت مجدد استراماچونی از آنجایی که آبی‌ها باید تا کمتر از یک هفته دیگر در کشور قطر از هفته سوم رقابت‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به مصاف الوحده بروند مجید نامجومطلق را به‌عنوان سرمربی موقت استقلال انتخاب و در تماس با وی او را متقاعد کردند تا در رقابت‌های آسیایی موقتا روی نیمکت استقلال بنشیند.

 نامه کتبی استقلال برای مجیدی

بعد از اینکه فینال جام حذفی به پایان رسید فیلمی از فرودگاه مهرآباد منتشر شد که در آن فرهاد مجیدی یک به یک با بازیکنان استقلال خداحافظی می‌کرد و این درحالی است که او هنوز با این باشگاه قرارداد داشته و عملا در صورتی که بخواهد می‌تواند طبق قوانین، استقلال را در لیگ قهرمانان آسیا همراهی کند. با این حال فرهاد که دلش از همان اول هم با مدیریت استقلال همسو نبود و در این اواخر نیز با برخی رفتارها و اظهاراتش مبنی‌بر بی‌احترامی و دروغگو بودن مدیران استقلال عطای کار در این باشگاه را به لقایش بخشید و از استقلال خداحافظی کرد.

همین رفتار مجیدی در فاصله حدود یک هفته تا حضور استقلال در قطر باعث شد تا مدیران باشگاه طی دو نامه کتبی از وی بخواهند تا تکلیف را هر چه سریع‌تر مشخص کند. برهمین اساس نیز باشگاه استقلال طی دو مرحله نامه‌هایی به مجیدی زد و از او خواست تکلیف خودش و باشگاه را روشن کند. یعنی اگر هنوز سرمربی تیم است بیاید سر تمرین و با تیمش به قطر برود و اگر استعفا داده، این استعفا را کتبی ارائه دهد.

حتی در همین زمینه نیز شنیده شد پس از استعفای مجازی مجیدی از استقلال و همچنین بیانیه دیروز وی علیه ارکان باشگاه، احمد مددی معاون باشگاه استقلال در تماس با مجیدی خواستار ارسال استعفای کتبی فرهاد از سرمربیگری استقلال شد.

 در جلسه هیات‌مدیره چه گذشت؟

جلسه هیات‌مدیره یکشنبه شب در فاصله ۲۴ ساعت قبل از باز شدن پنجره استقلال برگزار شد و اعضا نسبت به برخی مسائل ازجمله مذاکره با استراماچونی و پرونده باز شفر و همچنین دستاورد باشگاه از حضور در بازار نقل‌وانتقالات به بحث و تبادل نظر پرداختند، با این حال موضوعی که بیشتر از هر مورد دیگری وقت این جلسه را گرفت انتخاب سرمربی موقت استقلال برای حضور این باشگاه در لیگ قهرمانان آسیا بود.

بر همین اساس سعادتمند مدیرعامل استقلال ضمن ارائه گزارش درخصوص آخرین مذاکرات انجام شده برای بازگشت استراماچونی روی نیمکت استقلال اعلام کرد اگر هم بازگشتی در کار باشد این اتفاق برای آسیا نمی‌تواند محقق شود و باید استقلال یک سرمربی موقت انتخاب کند. البته همان‌طور که در بالا نوشتیم تمامی اعضا متفق‌القول یک بار دیگر ضمن حمایت از استراماچونی اعلام کردند اگرچه قوانین شاید به آنها این مجوز را ندهد، اما باید تا لحظه آخر در این خصوص همه تلاش خود را به کار بگیرند تا بتوانند برای شادی دل هواداران و بازگشت استقلال به جایگاه واقعی‌اش یک بار دیگر زمینه‌های آمدن سرمربی ایتالیایی را فراهم کنند.

 نامجومطلق راضی نبود اما...

زمانی که مشخص شد استراماچونی نمی‌تواند استقلال را در آسیا همراهی کند صحبت از سرمربی موقت برای همراهی این تیم در آسیا به میان آمد تا در یک موعد دیگر سر فرصت مناسب، بعد از لیگ قهرمانان مشکلات بر سر راه استقلالی شدن استرا را برطرف کنند تا او دوباره به نیمکت این تیم برسد. بنابراین در ادامه جلسه دوباره تمامی گزینه‌های سرمربیگری موقت آبی‌پوشان مورد بررسی قرار گرفتند و یک به یک نام‌ها مرور شدند اما درنهایت تمامی اعضا به این نتیجه رسیدند که مجید نامجومطلق به‌عنوان سرمربی موقت استقلال معرفی شود، البته در این زمان مدیرعامل استقلال اعلام کرد که پیش از این با نامجومطلق صحبت کرده و او به خاطر مسائل معرفتی و چون به همراه فرهاد مجیدی به کادر فنی آمده است، از همکاری دوباره به‌عنوان سرمربی موقت صرف‌نظر کرده و پاسخ منفی داده است،‌ اما درنهایت رضایت نامجومطلق برای همکاری او در لیگ قهرمانان آسیا با استقلال به هر صورت جلب شد و او قبول کرد که این بار به‌عنوان سرمربی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا هدایت این تیم را بپذیرد‌.

 به دنبال ابقای فرهاد

جالب است بدانید طبق پیگیری‌های «فرهیختگان»، چند تن از اعضای هیات‌مدیره استقلال که از حامیان فرهاد مجیدی به شمار می‌روند بعد از استعفای فرهاد با او تماس گرفته و حمایت خود را از ادامه سرمربیگری این چهره اعلام کرده‌اند. برخی اعضا قبل از جلسه یکشنبه شب هیات‌مدیره هم در تماس‌های جداگانه با مجیدی و نامجومطلق از آنها درخواست کردند تا شرایطی فراهم شود که فعلا نامجومطلق به‌عنوان سرمربی موقت آبی‌پوشان شروع به کار کند تا به این ترتیب راه‌های بازگشت فرهاد مجیدی به نیمکت استقلال برای رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا باز بماند تا چه‌بسا مجیدی نیز که طی همه این سال‌ها مدام به باشگاه استقلال رفت و برگشت‌های غیرقابل پیش‌بینی داشته است، یک بار دیگر از تصمیم خود درخصوص استعفا از سرمربیگری استقلال صرف‌نظر کرده و آبی‌پوشان را در سفر به قطر همراهی کند. بنابراین از رفتار فرهاد طی روزهای اخیر نیز این‌طور استنباط می‌شود که او به همین خاطر است که استعفای کتبی خود را به باشگاه تحویل نداده تا در صورت مهیا شدن شرایط طی روزهای آینده همچنان راه‌های بازگشت به‌عنوان سرمربی استقلال به صورت موقت در آسیا و چه‌بسا به صورت دائم برای فصل آینده لیگ برتر فراهم باشد، هرچند او با زودرنجی و تصمیمی احساسی بعد از پیروزی در دربی هم شیرینی آن را از هواداران گرفت و هم در آستانه بازی فینال اتفاقات ناخوشایندی را رقم زد.

از سوی دیگر درواقع اگر چه تمام اعضای هیات‌مدیره روی انتخاب مجید نامجومطلق به‌عنوان سرمربی موقت اتفاق نظر داشتند، اما برخی با این نیت نامجو را انتخاب کردند تا در دقیقه ۹۰ قبل از آغاز رقابت‌های آسیایی او را با فرهاد مجیدی جابه‌جا کنند. نکته قابل توجهی که قبلا هم نوشتیم نام فرهاد مجیدی به‌عنوان سرمربی استقلال در آسیا به کنفدراسیون فوتبال این قاره معرفی شده و مشکلی برای هدایت این تیم از این جهت نخواهد داشت.

 وزارت هم دنبال ماندن مجیدی است

مساله دیگر اینکه درحالی که جلسه هیات‌مدیره استقلال برگزار شده و اعضا حمایت خود را از استراماچونی مطرح کردند که همچنان این سرمربی به خاطر قوانین وضع شده نمی‌تواند با آبی‌پوشان قرارداد امضا کرده و دوباره سرمربی استقلال شود. طی روزهای گذشته نیز برخی از معاونان وزیر ورزش در گفت‌وگوهای مکرر و متعدد با رسانه‌های مختلف در این خصوص به اظهارنظر پرداخته و مخالفت صریح وزارت ورزش و برخی نهادهای ذی‌ربط دیگر را اعلام کردند، اما طبق شنیده‌های خبرنگار «فرهیختگان» از راهرو‌های وزارت به نظر می‌رسد علت مخالفت علنی با بازگشت استراماچونی حمایت وزارت ورزش از فرهاد مجیدی بوده و به نوعی وزارتخانه همچنان تمایل دارد تا سرمربی فعلی استقلال که هنوز استعفای کتبی نداده است کار خود را با این تیم ادامه دهد. این گمانه‌زنی زمانی تقویت می‌شود که بدانیم بعد از رفتن استراماچونی، مجیدی در تماس و جلساتی که با مسئولان وزارت ورزش ازجمله شخص وزیر داشت قبول کرد تا هدایت استقلال را برعهده بگیرد.

 الکس نوری واقعی نبود؟

در همین چند مدت اخیر نام گزینه‌های زیادی برای سرمربیگری استقلال مطرح شد، از قلعه‌نویی و منصوریان گرفته تا فکری و نکونام و همچنین پاشازاده و خطیبی. البته با وجود منع جذب بازیکن و مربی خارجی برخی رسانه‌ها از مذاکره مدیران استقلال با دونادونی دیگر سرمربی ایتالیایی خبر دادند. با این حال مذاکره با این مربی خارجی خیلی زود تکذیب شده و سایر مربیانی که از آنها نام بردیم یا قرارداد خود را با تیم‌های قبلی خود تمدید کرده یا به تیم‌های دیگر پیوسته‌اند. هرچند برخی مربیان مثل فکری یا حتی نکونام در تمدید قرارداد با نساجی و فولاد بند فسخ قرارداد در صورت پیشنهاد استقلال را گنجانده‌اند تا مشکلی برای هدایت آبی‌پوشان در آینده نزدیک نداشته باشند.

در این بین اما انتشار نام یک مربی دورگه به‌عنوان گزینه سرمربیگری استقلال طی روزهای گذشته بیشتر از هر نام دیگری هواداران این تیم را به تعجب واداشته و درحالی دوباره نام الکساندر نوری مطرح شد که چند ماه پیش نیز یکی دو رسانه از این مربی به‌عنوان سرمربی فصل آینده استقلال خبر داده بودند تا با گمانه‌زنی جدید شائبه استقلالی شدن نوری بیش از هر زمان دیگری قوت بگیرد، اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد مدیران استقلال فقط به استراماچونی به‌عنوان یک گزینه حتمی فکر کرده‌اند و به دنبال راهکار برای بازگرداندن او هستند و جالب اینکه هنوز گزینه آلترناتیو در صورتی که استرا استقلالی نشود وجود نداشته یا حداقل به آن فکر نشده است.

 دلیل چالش فرهاد با سعادتمند

از روزی که سعادتمند به استقلال آمد فرهاد مجیدی سر ناسازگاری با او داشت و نه‌تنها هیچ زمانی مدیریت وی را تبریک نگفت بلکه حتی حاضر نشد در بسیاری از موارد هماهنگی‌های لازم را با او انجام داده و با او همسو و همدل شود. به دفعات نوشتیم که با وجود درخواست کتبی سعادتمند اما مجیدی از دادن لیست خرید و فروش به این مدیر ممانعت کرده و در سایر مسائل نیز چنین روندی یعنی شکاف بین مدیریت و کادر فنی به صورت علنی مشخص و آشکار بود.

با این حال مجیدی که از قبل هیچ شناختی از سعادتمند نداشت و به همین دلیل این نوع رفتارش برای مدیرعامل جدید بسیار عجیب بود درواقع این اختلافات و لجبازی‌ها را به این خاطر رسانه‌ای و مطرح می‌کرد که به نوعی به وزارت ورزش بفهماند نباید زیر بار استعفای عبدالرضا موسوی می‌رفتند و باید به هر ترتیبی این عضو متمول سابق هیات‌مدیره در باشگاه استقلال حفظ می‌شد. البته مجیدی در همان زمان نیز در مصاحبه‌ای در فضای مجازی این موضوع را به صورت رسمی و شفاف مطرح کرد تا بتوان امروز نسبت به این موضوع بهتر نتیجه‌گیری کرده و مشخص شود اگر موسوی در استقلال می‌ماند شاید سرمربی این تیم رفتار به مراتب بهتری از خود در مقابل مدیرعامل این تیم به نمایش می‌گذاشت.

 کمک‌های یک هوادار جدید

طی چند روز اخیر نام یکی از هواداران استقلال در رسانه‌ها به دفعات منتشر شده تا مشخص شود بعد از مهدی عبدیان که در ابتدا به‌عنوان یک هوادار به این تیم کمک می‌کرد حالا نیز شخصی به نام نامداری این قول را داده تا با کمک‌های مالی خود یک بار دیگر استقلال را از این مخمصه رهایی داده و به یاری این تیم بیاید. از این باشگاه این‌طور خبر می‌رسد اگر کمک‌های نامداری در بازار نقل‌وانتقالات نبود و حتی قول‌ها و وعده‌هایش مبنی‌بر کمک به این باشگاه در راه بازگرداندن استراماچونی، چه بسا مدیرعامل استقلال با دردسرهای زیادی مواجه شده و حتی برخی از احتمالات درخصوص قطع همکاری او نیز که طی روزهای گذشته به دفعات شنیده ‌شد، محقق می‌شد.

 *‌نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار