• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
هیک، نویسنده RTBF بلژیک در گفت وگو با «فرهیختگان»: کدام ظلم؟ این قرارداد قانونی است

ویلموتس بلد نیست پول بشمارد، بروید سراغ دلالان

او در بلژیک بهترین نیست اما بدترین هم نیست، قدرش را ندانستید!

ویلموتس نه شکایت کردن بلد است، نه قرارداد نوشتن، این کارها را معمولا مدیر برنامه‌ها و دلالان انجام می‌دهند و طرف‌های قرارداد بدون آنکه مطالعه کنند با اطمینانی که به تیم حقوقی خود دارند، امضا می‌کنند.

به گزارش «فرهیختگان»، آنتوان هیک، نویسنده جوان اما بانفوذ شبکه ملی RTBF بلژیک (رادیو- تلویزیون بلژیک به زبان فرانسه) در تماس تلفنی درباره موارد مهمی همچون موضوع داغ و روز ویلموتس، آینده آزارد، تلفظ‌های فرانسوی در دنیای ورزش، تیم ملی بلژیک و بحران ویروس کووید- 19 پاسخگوی سوالات خبرنگار «فرهیختگان» بود.

دلیل اصلی برقراری این تماس ماجرای ویلموتس بود و البته نباید مستقیم به سراغش می‌رفتیم، فرصت خوبی هم فراهم شد تا از خبرنگاری با نفوذ و تاثیرگذار در ورزش فرانسه سوالاتی درخصوص فوتبال بلژیک و وضعیت آن بپرسیم. خبرنگاری کم‌حوصله و عملگرا که عاشق فوتبال است و متنفر از پدیده‌هایی مثل شطرنج و اتومبیلرانی که به اشتباه وارد دنیای ورزش شده‌اند! ساکن بروکسل و با توجه به صفحه لینکدین او می‌شود گفت فردی دلخور از اینکه در بلژیک به دنیا آمده نه در فرانسه! برای آنکه سر صحبت را با این خبرنگار فعال و کوشا باز کنیم باید به او ثابت می‌کردیم حسابی درباره محل کارش اطلاعات داریم، بنابراین پرسش و پاسخ ما این‌گونه کلید خورد.

وقتی خبرنگار یک مرکز خبری ملی به زبان‌های آلمانی، فرانسوی، انگلیسی، ژاپنی، اسپانیایی و لوکزامبورگی تسلط کامل دارد، باید متوجه شود که RTBF مرکز بزرگی است.

بله، به خاطر نوع تحصیلات و تجارت خانوادگی مجبور بودم به زبان‌های ژاپنی و اسپانیایی مسلط باشم، این چیزها این روزها برگ برنده است، بعدها وارد دنیای خبرنگاری شدم و تسلط به فرهنگ و زبان چند کشور بسیار برایم سودمند بود.

یک سوال کلی دیگر هم داریم و اینکه تلفظ فرانسوی در کشورهای دیگر رعایت می‌شود؟ آیا شما با این موضوع موافق هستید که کشورهای دیگر با زبان‌های دیگر حتما نام بازیکنان یا تیم‌های بلژیکی و فرانسوی را باید درست تلفظ کنند؟

البته سختگیری در این زمینه‌چندان خوب نیست اما اصول حداقلی در این زمینه باید رعایت شود، یکی از دوستان من در یک شبکه ورزشی انگلیسی زبان کار می‌کند و تقریبا حتی نام یک تیم یا یک بازیکن فرانسوی را هم درست تلفظ نمی‌کند، این خوب نیست و نشان از کم‌سوادی دارد. خبرنگار باید چند بعدی باشد و به کار خودش بها بدهد.

به سراغ مهم‌ترین سوال برویم. مارک ویلموتس و بلایی که در این روزگار سخت تحریم‌ها و کووید- 19 و مشکلات اقتصادی بر سر فوتبال ایران آمده، باید این مبلغ ظالمانه را پرداخت کند؟!

مبلغ ظالمانه؟ از چه ظلمی حرف می‌زنید؟ یک قرارداد قانونی منعقد شده و دادگاه‌های داخلی و بین‌المللی آن را تایید کرده‌اند و باید پرداخت شود، کجای این موضوع ظالمانه است؟ کسی که زیر بار قرارداد می‌رود و آن را امضا می‌کند، باید اکنون مخاطب سوال شما باشد، نه مربی بلژیکی.

ویلموتس می‌دانست که این قرارداد به ضرر ایران است، این‌طور نیست؟

نه این‌طور نیست، ویلموتس نه شکایت کردن بلد است، نه قرارداد نوشتن، این کارها را معمولا مدیر برنامه‌ها و دلالان انجام می‌دهند و طرف‌های قرارداد بدون آنکه مطالعه کنند با اطمینانی که به تیم حقوقی خود دارند، امضا می‌کنند. ویلموتس برای فوتبال ایران یک نعمت بود ولی قدرش را ندانستند. بله، خوب نتیجه نگرفت اما باید به او زمان بیشتری می‌دادند، در بلژیک از او راضی هستند هرچند بهترین نیست اما بدترین هم نیست.

آیا به‌صورت اخلاقی نباید از این مربی بزرگ انتظار داشته باشیم با توجه به چند بازی و نتایج بد، از این شکایت صرف‌نظر کند؟

به نظر من این موضوع پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. با سوال به شما جواب می‌دهم، چه کسی شکایت کرده که حالا آن را پس بگیرد؟ بروید به سراغ دلالان و کسانی که این ماجرا را به‌وجود آورده‌اند. ویلموتس حتی پول هم نمی‌شمارد، او با عدد و رقم کاری ندارد، او یک مربی است و کارش را خوب بلد است، حق خودش را می‌خواهد، همین.

کمی هم درباره مسائل دیگر صحبت کنیم. آزارد بازیکن بزرگی بود، اکنون با توجه به مصدومیت کهنه‌ای که دارد کم‌کم میدان را خالی کرده است.

بله، او بازیکن خوبی است و البته هنوز هم برای بازگشت به فوتبال فرصت دارد، او نباید به رئال‌مادرید می‌رفت. اشتباه بزرگ او رفتن به رئال‌مادرید بود. باید در انگلیس می‌درخشید، اما اشتباه کرد.

تیم ملی بلژیک در دوره‌ای اوج گرفت و قهرمان شد و خیلی‌ها را شگفت‌زده کرد، اما بعد دچار افت شد. اکنون در چه وضعیتی است؟

هیچ فوتبالی قرار نیست همیشه در اوج باشد، بلژیک فوتبال با اصالتی دارد، یک مرتبه اوج نگرفت. آن نتایج درخشان حاصل یک دوره موفق و سرمایه‌گذاری روی جوانان بود. در هر حال من امیدوار هستم که بار دیگر شاهد اوج گرفتن فوتبال بلژیک باشیم. تیم ملی فوتبال بلژیک شرایط خوبی دارد، اما با توجه به وضعیت فعلی دنیای فوتبال باید صبور باشیم.

تدبیر فوتبال بلژیک برای مدیریت شرایط کرونایی چه بوده و آیا موفق عمل کرده است؟

لیگ از همان ابتدا تعطیل شد و البته بعد از مدتی در اوج محدودیت‌ها بازی‌های بدون تماشاگر برگزار شدند. مشکلی پیش نیامد اما حساسیت بالای مقامات فوتبال بلژیک تحسین‌برانگیز بود. این بحران همه مردم جهان را درگیر خود کرده است و باید همه موارد رعایت شود. چاره‌ای نیست اینجا دیگر هیچ سازمانی یک جزیره تنها و مستقل نیست و همه باید با هم متحد شوند. یوفا قوانینی دارد که از همان ابتدا به بهترین شکل در بلژیک رعایت شد و البته بلژیک چند برابر بیش از آن را درنظر گرفت و سختگیری‌های اساسی داشت. امیدوارم این دوران هم به‌زودی بگذرد و مشکل حل شود.

 * نویسنده:  بابک سرانی‌آذر، روزنامه‌نگار