• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
دکتر طهرانچی در سفر به استان گیلان پیشنهاد راه اندازی دانش‌شهر منطقه آزاد بندرانزلی را مطرح کرد

علم و ثروت و فناوری از دانش‌شهرها بیرون می‌آید نه دانشگاه

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد راه اندازی دانش‌شهر منطقه آزاد بندرانزلی را ارائه کرد و گفت: علم و ثروت و فناوری از دانش شهرها بیرون می‌آید نه دانشگاه، بنابراین می‌توانیم با استفاده از تجربه ربع رشیدی، منطقه آزاد بندرانزلی را به دانش شهر تبدیل کنیم تا حلقه علم، تجارت و زندگی را در کنار یکدیگر داشته باشیم.

به گزارش «فرهیختگان»، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ظهر امروز با حضور در سازمان منطقه آزاد بندرانزلی، با دکتر محمدولی روزبهان مدیرعامل این سازمان دیدار و در زمینه همکاری‌های علمی و پژوهشی مشترک گفت‌وگو کرد.

دکتر طهرانچی با اشاره به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی کشور، گفت: از میان 10 میلیون فارغ‌التحصیل کشور، بیش از 6 میلیون تحصیل کرده دانشگاه آزاد اسلامی هستند. این دانشگاه در بیش از 500 شهر؛ واحد، مرکز و مدرسه دارد. این ارقام، نقش پررنگ این دانشگاه در آموزش عالی کشور را نشان می‌دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه از دانش محور به موضوع محور تغییر رویکرد داده است، اظهار داشت: تلاش داریم شبکه پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی که شامل 22 هزار عضو هیأت علمی، 10 هزار دانشجوی دکتری و 85 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد است را در راستای حل چالش‌های ملی و کمک به بخش‌های مختلف - ازجمله منطقه آزاد بندرانزلی - به کار بگیریم.

وی افزود: تا امروز بیش از 20 پایان‌نامه و رساله درباره مناطق آزاد در سامانه پایش بارگذاری شده که در قالب آن، دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی مختلف به بررسی ابعاد گوناگون موضوعات و مسائل مناطق آزاد می‌پردازند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک واحد بین‌المللی در بندرانزلی دارد و تلاش داریم در آینده‌پژوهی منطقه، منطبق با اتفاقات اجتماعی و تحولات، حمایت دانشی از منطقه آزاد بندرانزلی داشته باشیم. برای تحقق این امر، باید مشاغل مورد نیاز منطقه را احصاء و فناوری آموزشی شغل‌محور را با استفاده از ظرفیت‌های منطقه ارائه کنیم.

دکتر طهرانچی با اشاره به برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فناوری، تصریح کرد: یکی از اتفاقات خوبی که در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داد، استفاده از مفاهیم غنی بومی در حوزه فناوری است. بدین ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی بازار فناوری و ذیل آن سرای نوآوری و تیمچه‌های تخصصی را خلق کرد که برای منطقه آزاد بندرانزلی ایجاد سرای نوآوری خلاق را پیش‌بینی کرده‌ایم که امیدوارم با حمایت‌های دکتر روزبهان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی بتوانیم برنامه‌های پیش‌بینی شده را محقق کنیم.

وی با بیان اینکه ایده ایجاد دانشگاه مشترک توسط دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های کشورهای همسایه شمالی ایران جالب توجه است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی تجربه موفق حضور در کشورهای خارجی از جمله امارات، افغانستان، لبنان و آکسفورد را دارد و پیشنهاد راه اندازی دانشگاه مشترک با کشورهای همسایه می‌تواند با هدف جذب فناوری و توسعه و پیشرفت علمی ما مؤثر باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین پیشنهاد راه اندازی دانش‌شهر منطقه آزاد بندرانزلی را ارائه کرد و گفت: علم و ثروت و فناوری از دانش شهرها بیرون می‌آید نه دانشگاه، بنابراین می‌توانیم با استفاده از تجربه ربع رشیدی، منطقه آزاد بندرانزلی را به دانش شهر تبدیل کنیم تا حلقه علم، تجارت و زندگی را در کنار یکدیگر داشته باشیم.

دکتر طهرانچی در پایان با قدردانی از نگاه تعاملی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی با دانشگاه آزاد اسلامی، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی کامل دارد که به عنوان یک کنشگر فعال برای توسعه هوشمند بندرانزلی در کنار سازمان منطقه آزاد انزلی حضور داشته باشد.

دکتر روزبهان: منطقه آزاد انزلی برای احداث بیمارستان جامع با همکاری دانشگاه آزاد آمادگی دارد

در ابتدای این نشست، دکتر روزبهان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی با معرفی ظرفیت‌ها و ویژگی‌های منطقه آزاد انزلی، اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم در حوزه‌های پژوهش، حمایت از پایان‌نامه‌ها، استقرار شرکت‌های دانش بنیان، دایر کردن نمایشگاه دائمی، معرفی و عرضه محصولات علمی و فناورانه دانشگاه آزاد اسلامی و... همکاری‌های جدی با دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشیم.

دکتر روزبهان از آمادگی سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی برای احداث یک بیمارستان جامع با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: منطقه آزاد انزلی آمادگی دارد در تأمین هزینه‌ها، تأسیس کارخانه و واحدهای دانش بنیان مورد نیاز کشور، حمایت از دانشجویان نیازمند و ارائه امکانات فرهنگی و... با دانشگاه آزاد اسلامی مشارکت داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد قلبی دارم که حضور دکتر طهرانچی و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی، سرشار از خیر و برکت برای کل کشور و استان گیلان خواهد بود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی در پایان خطاب به دکتر طهرانچی، گفت: از روحیه عملگرای شما تشکر می‌کنم و امیدوارم با مشارکت هم بتوانیم در حد توان مشکلات مردم را حل کنیم.

دکتر طهرانچی در ادامه با همراهی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی، از شرکت توسعه صنایع حلزون کاسپین بازدید کرد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار