• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 1
  • 0
محمد جهان‌تیغ، حقوقدان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با «فرهیختگان» مطرح کرد:

3 مانع مکانیسم ماشه/ برای حفظ برجام، آماده خروج از برجام باشیم

با اصرار آمریکا شکاف بی‌سابقه حقوقی و دیپلماتیک در سازمان ملل روی می‌دهد

ما می‌توانیم مکانیسم ماشه مربوط به خودمان را فعال کنیم، از این‌رو زمانی که با قدرت وارد شویم و ادعا کنیم از برجام خارج می‌شویم و مکانیسم ماشه را به‌عنوان چماق بر سر کشورهای دیگر داشته باشیم، ممکن است موفقیت بیشتری کسب کنیم.

به گزارش «فرهیختگان»، محمد جهان‌تیغ، حقوقدان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با «فرهیختگان» به تحلیل چالشی آمریکا با 13 عضو شورای امنیت سازمان ملل به اضافه ایران پرداخت و تفاوت تفاسیر درخصوص بازگشت خودکار تحریم‌های ایران ذیل احیای 6 قطعنامه ملغی شده سازمان ملل را بررسی کرد. مشروح این گفت‌وگو در ادامه از نظر می‌گذرد.

ارزیابی شما از خواسته آمریکایی‌ها برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه چیست؟

درخصوص مکانیسم ماشه یا اسنپ‌بک که آمریکا آن را مستند حقوقی خود قرار می‌دهد و این روزها آن را در بوق و کرنا کرده و سعی دارد به‌عنوان یک ابزار تبلیغاتی علیه کشور ما استفاده کند، باید به صراحت گفت که این کشور به‌خاطر خروج از برجام دیگر یکی از طرف‌های توافق نیست لذا این امکان برای این کشور قابلیت استفاده را ندارد و اساسا مسموع نیست. در بحث فصل خصومت برجام یا همان مقرراتی که فرآیند رسیدگی به اختلاف بین ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 را توضیح می‌دهد، آنچه پیش‌بینی شده این است که اگر یکی از کشورهای 1+5 درصورت عدم حل اختلاف با ایران در کمیسیون برجام اخطاریه‌ای را صادر کنند که در آن خواسته باشد تحریم‌های سابق برگردد، این اخطار 30 روز به شورای امنیت فرصت می‌دهد که بررسی‌های خود را انجام دهد. اگر طی این مدت قطعنامه‌ای ازسوی یکی از اعضای شورای امنیت برای تداوم لغو تحریم‌های پیشین صادر شود مشروط به عدم وتوی یکی از اعضا، درواقع در شورای امنیت هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد و روال گذشته تداوم خواهد یافت، اما اتفاق اساسی آنجایی رخ می‌دهد که اگر وتویی ازسوی طرفی که شکایت کرده صورت گیرد در این صورت تحریم‌های پیشین خودبه‌خود معتبر محسوب می‌شود. همه بخش‌های این فرآیند ذیل یک مساله مهم است، اینکه اعضای حاضر در برجام امکان استفاده از این فرآیند را دارند، تفسیری که البته فقط نظر ما نیست بلکه عمده تحلیلگران و قانون‌گذاران آمریکایی هم این اعتقاد را دارند و می‌گویند چون کشور آمریکا عضوی از برجام نیست امکان فعال‌سازی مکانیسم ماشه یا اسنپ‌بک را ندارد. اما مسئولان کنونی کاخ سفید اساسا با توجیه این موضوع که می‌تواند اسنپ‌بک یا مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند همچنان بر این موضوع مصر هستند درحالی‌که به لحاظ قواعد حقوق بین‌الملل و به لحاظ عمومیات کلی برجام و حتی خود قطعنامه 2231 امکان فعال‌سازی مکانیسم ماشه برای کشور آمریکا وجود ندارد.

 با اصرار آمریکا شکاف بی‌سابقه حقوقی و دیپلماتیک در سازمان ملل روی می‌دهد

با این حال وزیر امورخارجه آمریکا گفته ظرف 30 روز از زمان صدور اخطاریه این کشور تحریم‌ها برمی‌گردند!

چنین چیزی قابلیت استماع ندارد. این که دولت آمریکا خودسرانه ادعا کند تحریم‌ها برمی‌گردد و کشورهای دیگر از آن تبعیت نمی‌کنند، به عبارتی اعتبار یک قانون به تبعیت کشورها از آن است و در این حالت به‌طور بی‌سابقه‌ای در شورای امنیت شکاف حقوقی و دیپلماتیک ایجاد می‌شود، فرض آمریکا این است که تحریم‌ها ادامه دارد و فرض کشورهای دیگر این است که تحریم‌ها لغو شده است، این دو موضوع در تقابل هم قرار می‌گیرند.

    آمریکا امید زیادی به حضور نیجر در جایگاه ریاست سازمان ملل دارد

آمریکا چه برنامه یا امکان‌هایی برای ادامه کار خود دارد؟

 بیشتر امید آمریکا درخصوص مکانیسم ماشه یا اسنپ‌بک به این است که رئیس جدید شورای امنیت که از کشور نیجریه است برکرسی شورای امنیت بنشیند و براساس آن تصمیم‌های جدیدی گرفته شود یا وقتی که کشور نیجر عهده‌دار ریاست شورای امنیت شد، قطعنامه‌ای را در رابطه با ادامه لغو تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران برقرار کند که در این شرایط آمریکا نسبت به وتوی آن اقدام خواهد کرد و چارچوب‌های حقوقی مستحکم‌تری برای خود فراهم می‌آورد.

  برای حفظ برجام، آماده خروج از برجام باشیم

چگونه می‌توان از تلاش‌های آمریکا ممانعت کرد؟

غربی‌ها اساسا از این موضوع می‌ترسند که ایران به‌طور کلی از برجام خارج شود. یکی از دستاوردهایی که دولت آمریکا یا کشورهای 1+5 در برجام به‌دست آوردند، همین موضوع بود و در این سال‌ها آنها امکان‌های گسترده‌ای برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای ما داشته‌اند. وضعیتی که اساسا امتیاز مهمی بود که در برجام به کشورهای 1+5 دادیم. لذا غربی‌ها از این می‌ترسند که ایران این موضوع را به‌هم بزند یا به‌طور کلی از برجام خارج شود. به عبارتی در ابتدای برجام قرار بود کلیه تحریم‌ها علیه ایران لغو شود که تا امروز به‌عنوان طلب ما از موضوع برجام برعهده این کشورها مانده و تاکنون چیزی لغو نشده است و بر همین اساس ما می‌توانیم مکانیسم ماشه مربوط به خودمان را فعال کنیم، از این‌رو زمانی که با قدرت وارد شویم و ادعا کنیم از برجام خارج می‌شویم و مکانیسم ماشه را به‌عنوان چماق بر سر کشورهای دیگر داشته باشیم، ممکن است موفقیت بیشتری کسب کنیم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار