• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارشی از مراسمی سنتی و قدیمی در چهارراه گلوبندک تهران

شیرینی حلوا در کام ذاکر حسین(ع)

برخی سابقه «حلواپزون» بازار تهران را تا 100 سال قبل می‌دانند ولی قول معروفی است که این آیین از 25 سال قبل پررنگ‌تر شده است.

به گزارش «فرهیختگان»، مترو در ایستگاه پانزده خرداد که متوقف می‌شود، بوی حلوا مثل هرسال تا پایین ایستگاه حس می‌شود. حتی پشت ماسک‌هایی که همه بر صورت زده هم می‌توان این بوی خوب را به‌خوبی استشمام کرد. مترو را به‌سمت بازار بالا می‌آیم. جمعیت مثل هرسال نیست و خلوت‌تر است. خانمی که کنار خیابان درحال پختن حلواست و ماسک به‌صورت دارد از کسانی که دورش هستند می‌خواهد با فاصله بایستند و مسائل بهداشتی را رعایت کنند. خودم را معرفی می‌کنم و می‌پرسم چند سال است که به اینجا می‌آید؟ نگاهی به صورتم می‌کند و درحالی که حلوا را به‌هم می‌زند، می‌گوید: «فکر کنم 10 سال است. البته امسال به‌خاطر شرایط فقط خودم آمدم اما دخترم و عروس‌هایم هم قرار شد در خانه حلوا بپزند و پخش کنند چون همه‌مان از همین مراسم حاجت گرفتیم. اما خودم آمدم چون اعتقاد دارم که باید حلوایم را همین‌جا بپزم و پخش کنم.»

زمان ریختن شربت حلوا شده است و می‌خواهد که برایش این کار را انجام دهم. شربت را که درون آرد می‌ریزم بخاری بلند می‌شود و همه صلوات می‌فرستند. حالا دیگر حلوا آماده شده و درون ظرف می‌کشد تا پخش کند. اگر سال‌های قبل بود همان درون قابلمه حلوا پخش می‌شد اما خب شرایط باعث شده مردم رعایت کنند و به‌دور از ازدحام حلوا بپزند.

برخی سابقه «حلواپزون» بازار تهران را تا 100 سال قبل می‌