• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سخنرانی سید حسن نصرالله در روز عاشورای حسینی

«هیهات‌ من‌ الذلة» پیام عاشــــورا است/ امارات به‌ترامپ‌و‌نتانیاهو خدمت‌مجانی کرد

دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنانی در روز عاشورای حسینی گفت: گزینه مکتب کربلا روشن و قاطعانه و قوی است: هیهات من الذله. این موضع روز دهم کربلا است.

به گزارش «فرهیختگان»، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان طبق رسم همه ساله در روز عاشورای حسینی در خصوص فلسفه قیام امام حسین (ع) و نیز تحولات روز منطقه سخنرانی می‌کند.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنانش با اشاره به بیماری کرونا که همه دنیا را درگیر کرده از خداوند خواست، این بیماری را از همه ملت‌های جهان دور کند و ابراز امیدواری کرد که مراسم عاشورای سال آینده را مانند همه سال‌های گذشته قرار دهد.

وی افزود: امسال روز دهم محرم به ویژه در لبنان غم انگیزتر است . میدان‌ها و خیابان‌ها که از دوستداران اهل بیت و عزادران موج می‌زد امروز به دلیل کرونا که جهان را در برگرفته، خالی است. این مراسم هر سال منحصر به فرد و تصویری از حضور ملت وفادار و آگاه و دوستدار خداوند و رسول الله(ص) بود از خداوند می‌خواهیم این بیماری را از تمام ملت‌های جهان دور کند تا بتوانیم سال آینده مانند همه سال‌های گذشته مراسم را برگزار کنیم.

«هیهات من الذلة» پیام عاشورای حسینی(ع) است

وی با اشاره به عاشورای حسینی و روز شهادت سرور و سالار شهیدان گفت : به پیامبر (ص) به عنوان صاحب واقعی این عزاداری و کسی که برای حسین (ع) در روز تولد و پیش از شهادتش گریست، تسلیت می‌گویم.

سید حسن نصرالله ادامه داد: امام حسین(ع) دو موضع را به نمایش گذاشت، اول هنگامی که باطل منطق و سیاستش را در برگرفته است  و حق به موضوعی عجیب و محکوم تبدیل می‌شود . در آن زمان از تمام مومنان و آزادگان انتظار می رود موضعی اعتراض آمیز اتخاذ کنند که تا شهادت پیش برود. وقتی باطل تمام مسائل مردم را در برمی‌گیرد، چه زندگی‌ای؟

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: موضع دیگر اینکه سلطه جویان و اشغالگران دو گزینه را مطرح می‌کنند یا پذیرش راه حل‌های ذلت بار یا جنگ تحمیلی و پذیرش تبعات آن. گزینه مکتب کربلا روشن و قاطعانه و قوی است: هیهات من الذله. این موضع روز دهم کربلا است.

آمریکا به دنبال غارت ثروت‌های نفتی و گازی و دارایی مردم منطقه است

وی ادامه داد : موضع دوم فقط فلسطین نیست بلکه سراسر منطقه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم و به سرنوشت ملت‌ها و حکومت‌ها و گزینه‌های آن مربوط می‌شود و آنجا نیز بین حق و باطل کشمکش در جریان است. ملت‌ها و حکومت‌هایی که به دنبال زندگی آزاد و شرافتمدانه هستند و می‌کوشند ثروت‌های نفتی و آبی آن را برای این منطقه حفظ کنند، نماینده حق هستند و تلاش دارند مردم اختیار تصمیمات خود را داشته باشند و آمریکا نیز نماینده باطل  و به دنبال سلطه جویی و تحمیل حکومت‌ها و غارت ثروت‌های نفتی و گازی و دارایی مردم منطقه است. او آشکارا نماینده باطل است.

نصرالله گفت: در کشمکش کنونی منطقه، دو موضع کاملا روشن شامل کشمکش بین حق و باطل در جریان است. اول فلسطین اشغالی است که اسرائیل این سرزمین را از سال  1948 به اشغال در آورده است و علاوه بر این بلندی‌های جولان و کشتزارهای شعبا و کفر شوبا را اشغال کرده است. این همان باطل آشکار است که بدون هیچ ابهامی شاهد آن هستیم.

وی افزود: اشغال و غصب و مصادره حقوق با توسل به زور ، باطل است. ملت فلسطین در سراسر سرزمین خود از «دریا تا نهر» صاحب حق است و جولان حق ملت سوریه است و ملت لبنان نیز در سرزمین خود صاحب حق است. برخی با توسل به زور و کشتار و گرسنه نگاه داشتن و تحریم اقتصادی به دنبال تحمیل اشغالگری هستند .

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: در رویارویی با این باطل برخی به حق توسل جسته و برای احقاق آن مبارزه می‌کنند که همان نیروهای مقاومت در برابر این اشغالگری هستند و از کشورها و ملت‌ها و جنبش‌های مقاومت شکل گرفته‌اند. ما در حزب الله و مقاومت اسلامی در روز دهم محرم به پایبندی قاطعانه خود بر مخالفت با این رژیم و به رسمیت نشناختن آن حتی اگر تمام دنیا آن را به رسمیت بشناسند، تاکید می‌کنیم. امکان ندارد ما این باطل واضح روشن و مصادره سرزمین و حقوق و مقدسات را به رسمیت بشناسیم . ما در کنار تمام کسانی که رودروی این رژیم غاصب ایستاده‌اند، می‌مانیم.

خواستار دولتی هستیم که اوضاع اقتصادی کشور را سروسامان دهد

وی در بخش دیگری از سخنانش به مسائل داخلی لبنان پرداخت و افزود : نکته دیگر اینکه در سطح منطقه و داخلی شاهد فراخوان و دعوت‌هایی هستیم که تحت عنوان پاسخگویی به خواسته‌ها و مطالبات ملت لبنان در جریان است حال آنکه مردم و دولت خواست و اراده خود را بیان می‌کنند.

در اینکه این دعوت ها منحصر به فرد و برحق است هیچ بحثی نیست، خواسته ما در لبنان همواره مبتنی بر این بوده است که دولت و تمام نهادهای آن ، خواست و مطالبات مردم را به شکل عملی و واقعی بیان کنند و اینجاست که باید به روشنی سخن گفت زیرا مغلطه اصلی همین جاست.

وی در خصوص مسائل داخلی لبنان و تشکیل دولت جدید این کشور اظهار داشت: نکته اول موضوع دولت است. امیدواریم فردا فراکسیون‌های پارلمانی بتوانند نامزدی را که از مقبولیت لازم و قانونی برای تشکیل دولت جدید برخوردار است، معرفی کنند. ما نیازمند دولتی هستیم که بتوند اوضاع اقتصادی را سروسامان دهد و بازسازی کشور و اصلاحات را کلید بزند . ما طرفدار سوق یافتن در این مسیر تا انتهای آن هستیم و در بیرون بردن کشور از خلأ چه با تعیین نخست وزیر و چه از طریق تشکیل دولت شرکت خواهیم کرد.

اسرائیل برتری نظامی را برای خود می‌خواهد/ عادی سازی امارات محکوم است

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنانش به توافق عادی سازی امارات با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت : اسرائیل با دستیابی امارات به هواپیماهای اف 35 مخالف است زیرا به هیچ ملتی اطمینان ندارد و برتری نظامی را ضمانتی برای خود می‌داند . این است نحوه برخورد  با کسانی است که به سمت آن خزیده‌اند. صلح در مقابل ذلت و ننگ و توهین. اقدام امارات خدمت مجانی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی است. این موضع امارات محکوم است و ما باید آن را محکوم کنیم.

در خصوص وضعیت منطقه‌ای نیز وظیفه دارم امروز در دهمین روز از محرم بگویم که امروز روز بر زبان آوردن حق و محکوم کردن تمام تلاش‌هایی است که برای به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی هر گروه یا شخصیت و یا حزبی جریان دارد.

ما بار دیگر مواضع مسئولان اماراتی و کسانی را که به سمت این گزینه حرکت کردند، و از روابط پنهانی به علنی سوق یافته اند، محکوم می کنیم . حتی نتانیاهو آبروی برخی از مسئولان اماراتی را حفظ نکرد و نتانیاهو با تاکید بر اینکه ملحق کردن کرانه باختری همچنان در دستور کار کابینه او قرار دارد، آبرویشان را برد.

پیروزی از آن محور مقاومت است

دبیرکل حزب الله لبنان پیروزی را از آن محور مقاومت در منطقه دانست و گفت : در این نبرد، همانطور که همواره در لبنان و فلسطین پیروز بوده‌ایم ، همه مقاومان در یمن پیروز می‌شوند و سوریه و عراق نیز بر داعش پیروز شدند همانطور که ایران در جنگ و ایستادگی و ثبات قدم پیروزی را از آن خود کرد. آینده این کشمکش در فلسطین و منطقه پیروزی است که در راه است. یکی از نشانه های اقتدار این محور این است که با جنگی گسترده و جهانی روبه رو شد و از آن پیروز بیرون آمد و این چیزی است که در آینده تحقق خواهد یافت.

مقاومت نماینده حق در این کشمکش است و آمریکا نماینده باطل است که ثروت‌های منطقه را زیر سلطه خود در آورده و به غارت می برد و ملت های ما را در بیکاری و جهل و بی سوادی و نیز گرسنگی و بیماری و ترس و جنگ های داخلی رها کرده است. در روز کربلا فقط می توانیم بگوییم که ما در کنار حق و مبارزان و مدافعان حق و رو در روی باطل آمریکایی هستیم.

تصمیم واقعی جنگ یمن در اختیار آمریکاست

سید حسن نصرالله در ادامه سخنانش به جنگ یمن  اشاره کرد و گفت : وقتی به نشانه های این تجاوز آمریکا به منطقه خود نگاه می کنیم، شاهد تلاش برای تحمیل سیاست های خود بر فلسطین هستیم و می‌بینیم که جنگ علیه یمن که از شش سال پیش آغاز شد بخشی از این سیاست های تحمیلی است که عربستان و امارات ابزار آن در تامین مالی و خرید سلاح هستند اما تصمیم واقعی در اختیار آمریکا است که به دنبال ادامه این جنگ ها است.

وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی علیه ملت سوریه و نیز دشمنی آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد : تحریم و محاصره سوریه و قانون قیصر و اشغالگری آمریکا در شرق فرات و به منظور غارت مستقیم میدان های نفتی سوریه در جریان است. حمایت آمریکا از نظام های سلطه جو و پیش از همه درد و رنجی که برای ملت بحرین به بار آورده است و وقاحت در سلطه جویی بر عراق و غارت ثروت‌های آن از بزرگترین نشانه‌های این تجاوز و زیاده خواهی است که دشمنی مداوم با ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و جنگ و تحریم و توطئه‌های منطقه ای و بین المللی همگی جزئی از سیاست حمایت آمریکا از نظام‌های سلطه جو است./ تسنیم

در حال تکمیل ...

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار