• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از وضعیت پرونده های استقلال؛ اثبات حسن‌نیت با بستن پرونده بویان

شفر چراغ سبز نشان داد

وکیل کروات در آخرین مذاکرات خود با استقلالی‌ها اعلام کرده آنها می‌توانند حسن‌نیت خود را با پرداخت مطالبات بویان به‌صورت کامل نشان دهند تا در فاز بعدی رضایت برای تاخیر در پرداخت مطالبات شفر یا اقساطی کردن آن برای تسویه‌حساب با این سرمربی آلمانی و پسرش فراهم و عملیاتی شود.

به گزارش «فرهیختگان»، ماجرای مطالبات بازیکنان و سرمربیان خارجی استقلال روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شود و طبق گفته نوروزی، معاون اقتصادی مالی این باشگاه استقلالی‌ها باید حدود سه‌میلیون و ۷۰۰ هزار یورو برای تسویه‌حساب با خارجی‌ها تامین بودجه کنند و برای خلاصی از تمامی این پرونده‌ها هرچه زودتر بدهی‌های خود را بپردازند. این درحالی است از ابتدای امسال که احمد سعادتمند، مدیرعامل استقلال زمامداری امور در این باشگاه را در دستان خود گرفته، سعی کرده است به هر شکل ممکن و با تامین اعتبار از محل‌های مختلف هرچه سریع‌تر استقلال را از این مهلکه خلاص کند؛ با این حال هنوز خیلی از مشکلات سر جایش است و خطر همچنان باشگاه را تهدید می‌کند.

 در انتظار گزارش سعادتمند

مدیرعامل باشگاه درحالی‌که استقلال روزهای حساس آماده‌سازی برای دربی را سپری می‌کرد، راهی ایتالیا شد تا با مذاکره با استراماچونی سرمربی نیم فصل اول گذشته آبی‌ها وی را وادار به مصالحه برای تخفیف یا اقساطی کردن مطالباتش کند. با این حال هنوز گزارش رسمی درخصوص این سفر منتشر نشده و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای در این مدت برخی از ابهامات سفر به ایتالیا را بیشتر کرده، ولی در همین زمینه شنیده می‌شود قرار است طی امروز و فردا سعادتمند گزارشی مفصل را در کانال رسمی باشگاه برای هواداران ارائه دهد. هرچند با توجه به برگزاری دربی این موضوع به امروز و فردا کشیده شده، در غیر این‌صورت مدیرعامل استقلال قصد داشت به‌محض بازگشت و در روز چهارشنبه این گزارش را به هواداران و مخاطبان فوتبال و استقلال ارائه دهد.

 مذاکره با وکیل شفر

سعادتمند و همراهانش درحالی برای مذاکره با استراماچونی راه ایتالیا شدند که در روزهای ابتدایی این سفر کانال رسمی باشگاه استقلال اعلام کرد سفر اروپایی مدیرعامل و دو معاونش برای مذاکره و جلسه تصمیم و بررسی با استراماچونی و همچنین شفر برای راضی کردن آنها درباره تخفیف یا نوع تسویه‌حساب انجام شده و هیچ‌ارتباطی با مذاکرات به‌منظور بازگشت برای سرمربی ایتالیایی نخواهد داشت. هرچند این توضیح اضافه بود، چون پرواضح است به‌خاطر قانون وضع‌شده جدید تیم‌ها دیگر نمی‌توانند از سرمربیان و بازیکنان خارجی استفاده کنند.  همان‌طور که اشاره شد درباره مذاکرات با استراماچونی در گزارشی به‌زودی پشت‌پرده‌های این سفر و اتفاقاتی که رخ داده است اعلام کند، اما شفر طی چند روز گذشته در مصاحبه با چند رسانه اعلام کرد که به‌صورت حضوری جلسه‌ای را با سعادتمند برگزار نکرده است. پیرمرد آلمانی صراحتا اعلام کرد قرار ملاقاتی برای مذاکره با او یا وکلایش هماهنگ نشده و باشگاه استقلال قول داده بود هفته گذشته مطالبات او و دستیاران ایرانی‌اش را پرداخت کند که تا این لحظه این اتفاق رخ نداده است. با این حال به‌نظر می‌رسد اگر هم درخصوص پرداخت مطالبات سرمربی آلمانی میان طرفین صحبت یا مذاکره‌ای در کار بوده باشد، این اتفاق به‌صورت تلفنی یا از طریق روش‌های دیگر صورت گرفته است.

 چراغ سبز شفر

طبق حکم فیفا باشگاه استقلال تا اواخر مرداد فرصت داشته مبلغ حدود ۶۰۰ هزار دلار وینفرد شفر بابت غرامت قرارداد فسخ شده را به وی پرداخت کند این در حالی است که با پایان این فرصت از سوی فیفا این رقم به شفر پرداخت نشد تا برخی گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن داشته باشد که با نقض حکم فیفا از سوی باشگاه استقلال، کمیته انضباطی فدراسیون جهانی فوتبال به‌عنوان مدعی‌العموم رأسا وارد ماجرا شده و تنبیهات بعد ازجمله بسته شدن قطعی پنجره استقلال یا کسر امتیاز از این باشگاه را اعمال کند. این درحالی است که طبق شنیده‌ها و طی مذاکرات اخیر با وکیل وینفرد شفر گویا این سرمربی آلمانی با دادن یک فرصت ۳۰ تا۴۰ روزه و اعلام آن به فیفا آخرین مهلت را به باشگاه استقلال داده شده است تا مطالبات سرمربی آلمانی به‌صورت اقساط یا درصورت امکان به‌صورت یکجا به وی پرداخت شود‌.

 امید آبی‌ها به وکیل مشترک

استقلال چند پرونده شکایتی مثل گادوین منشا، مارتین فورکل، وینفرد شفر و بویان داشته و دارد که وکیل همه این پرونده‌ها یک کروات به نام کاسالو است که ظاهرا رابطه نزدیکی با شفر دارد و به همین طریق، توانسته پرونده شکایت سایر بازیکنان و مربیان علیه استقلال را به‌دست گیرد. نکته قابل‌توجه در این بین، این است که این وکیل کروات در آخرین مذاکرات خود با استقلالی‌ها اعلام کرده آنها می‌توانند حسن‌نیت خود را با پرداخت مطالبات بویان به‌صورت کامل نشان دهند تا در فاز بعدی رضایت برای تاخیر در پرداخت مطالبات شفر یا اقساطی کردن آن برای تسویه‌حساب با این سرمربی آلمانی و پسرش فراهم و عملیاتی شود.

همان‌طور که به آن اشاره شد استقلالی‌ها این فرصت را دارند تا طی چند روز آینده مابقی مطالبات بویان حدود ۱۴۰ هزار دلار را تامین اعتبار کنند و با پرداخت آن به این بازیکن مقدونیه‌ای حدود پنج تا ۶ هفته دیگر برای تسویه‌حساب از شفر وقت بگیرند. گفتنی است ۲۰۰ هزار دلار دیگر از مطالبات بویان را فیفا از محل درآمدهای باشگاه استقلال در فدراسیون جهانی به این بازیکن پرداخت کرده و امروز و فردا مابقی این پول از سوی باشگاه به وی پرداخت خواهد شد.

* نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار