• تقویم روزنامه فرهیختگان ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
استقلال با عبور از سد پرسپولیس به فینال جام حذفی رسید

ترس یحیی، درس فرهاد!

رقابت دو تیم پرسپولیس و استقلال از مرحله نیمه‌نهایی مسابقات جام حذفی به ضربات پنالتی کشیده شد که در نهایت آبی پوشان به فینال جام حذفی صعود کردند.

به گزارش «فرهیختگان»، نودوسومین دربی تهران شب گذشته در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی و در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی برگزار شد. یحیی گل‌محمدی و فرهاد مجیدی که تیم‌هایشان لیگ را با عناوین اول و دوم به اتمام رساندند انگیزه‌های متفاوتی برای برتری در این بازی داشتند و ترکیب ابتدایی دو تیم نیز با سورپرایزهایی همراه بود. در استقلال درحالی که در نشست خبری قبل از بازی عنوان شده بود که دانشگر مثل چشمی و یزدانی بازی را از دست داده در ترکیب اصلی و درکنار عارف غلامی قرار گرفت و ووریا غفوری هم بعد از مدتی به پست اصلی‌اش در دفاع راست برگشت، مانند میلیچ که در سمت چپ دفاعی قرار گرفت. با رسیدن کریمی او در کنار ریگی هافبک‌های دفاعی استقلال بودند و اسماعیلی، رضاوند و قایدی هم سه هافبک میانی در سیستم 4-2-3-1 بودند تا دیاباته تنها مهاجم آبی‌ها باشد. سورپرایزها در سمت دیگر میدان اما بیشتر و عجیب‌تر بود. یحیی به هر سه دفاع میانی‌اش بازی داد و خلیل‌زاده را به‌سمت چپ خط دفاعی برد تا حسینی و کنعانی‌زادگان کنار هم قرار بگیرند. شیری هم مدافع راست بود. هدف سرمربی پرسپولیس بستن جناح راست اسقتلال بود آن هم درحالی که غفوری یک خط عقب‌تر رفته بود. اتفاق عجیب‌تر در خط میانی رخ داد. پرسپولیس بعد از مدت‌ها فقط با یک هافبک دفاعی بازی کرد و خبری از کامیابی‌نیا در کنار نوراللهی نبود. این فرصتی بود تا نعمتی، رسن و ترابی همزمان در ترکیب باشند و امیری نیز زوج علیپور در خط حمله بود.

ریسک گل‌محمدی چندان جواب نداد و این اسقتلال بود که بازی را در اختیار گرفت و فشار زیادی به خط دفاعی پرسپولیس وارد کرد که ماحصل آن دو اشتباه پیاپی از سوی شیری و یک گل فوق‌العاده زیبا از سوی مهدی قایدی بود تا آبی‌ها خیلی زود و در دقیقه 4 پیش بیفتند. بعد از گل حملات استقلال ادامه داشت و رادوشوویچ با دو سیو مانع زیاد شدن فاصله دو تیم در گل‌ها شد. یحیی که متوجه اشتباهش شد اواسط نیمه شیری را بیرون کشید تا نعمتی به دفاع راست برود و کامیابی‌نیا وارد میدان شود. بعد از این تعویض بازی تا حدی به تعادل کشیده شد و تا پایان نیمه دیگر شاهد گلی نبود. دو صحنه مشکوک به پنالتی نیز رخ داد که سهم هر تیم یک صحنه بود.

با شروع نیمه دوم گل‌محمدی دومین تعویض منطقی را هم انجام داد و نادری را جانشین حسینی کرد تا خلیل‌زاده به دفاع میانی برود. همین بازیکن در دقیقه 49 زمینه‌ساز گل تساوی سرخ‌ها شد گلی که بشار رسن به ثمر رساند. دقایقی بعد هم مجیدی فرشید باقری را جانشین فرشید اسماعیلی کرد تا کمربند میانی تیمش را تقویت کند. مصدومیت نادری در دقیقه 60 بازی باعث شد اوساگونا جایش را بگیرد و به این ترتیب سومین تغییر در سمت چپ دفاعی قرمزها رخ داد و این بار امیری به این پست منتقل شد. در ادامه شاهد بازی متعادلی بودیم و تیم‌ها توان خلق موقعیت جدی نداشتند. در دقیقه 84 مطهری جای رضاوند مصدوم را گرفت تا استقلال با سه مهاجم بازی را در دقایق پایانی دنبال کند اوضاع اما به نفع قرمزها تغییر کرد و در دقیقه 89 ارسال کامیابی‌نیا از سمت راست با ضربه علیپور تبدیل به گل دوم پرسپولیس شد تا در آستانه فینالیست شدن قرار بگیرند. مجیدی بلافاصله زکی‌پور را جانشین علی کریمی کرد و این بار ورق سمت آبی‌ها چرخید و در دقیقه 93 دانشگر روی ارسال از سمت چپ با ضربه سر دروازه رادوشوویچ را باز کرد تا کار در وقت‌های اضافی دوباره به تساوی بکشد و بازی به وقت‌های اضافی برود.

15 دقیقه اول با اتفاق خاصی همراه نبود. در وقت دوم گل‌محمدی دو تغییر همزمان ایجاد کرد و عبدی و عالیشاه را جانشین رسن و علیپور کرد اما این تغییرات نیز تاثیری در نتیجه بازی نداشت و کار به ضربات پنالتی کشید.

دیاباته زننده نخستین پنالتی استقلال بود و به راحتی آن را به گل تبدیل کرد. نوراللهی هم برای اولین ضربه قرمزها انتخاب شد ولی حسینی ضربه او را مهار کرد تا استقلال پیش بیفتد. دومین پنالتی آبی‌ها به غفوری رسید و او نیز موفق به گلزنی شد. عالیشاه هم توانست ضربه‌اش را گل کند تا فاصله بیشتر نشود. میلیچ کروات برای زدن سومین پنالتی استقلال انتخاب شد و توانست دروازه هم‌وطن خودش را باز کند. دیگر خارجی حاضر در زمین یعنی اوساگونا زننده سومین پنالتی پرسپولیس بود که ضربه‌اش با فاصله زیاد به بیرون رفت تا کار برای تیم گل‌محمدی سخت شود. مطهری هم زننده پنالتی چهارم استقلال بود و توانست ضربه‌اش را به تور دروازه رادوشوویچ بچسباند و تیمش را برنده این بازی و حریف تراکتور در فینال جام حذفی کند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار