• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بازخوانی بخش‌هایی از کتاب آسیب‌شناسی جبهه مشارکت با محوریت تلاش‌های حسینیان

یک‌تنه مقابل اصلاح‌طلبان رادیکال

در ایام انتخابات 76 یکی از کسانی که با تمام قوا در میدان بود و در مقابل این جریان ایستادگی می‌کرد و در مقاطعی توانست یک‌تنه مانع برخی تندروی‌های اصلاح‌طلبان شود، مرحوم روح‌الله حسینیان بود. چند سال بعد مرکز اسناد انقلاب اسلامی کتابی با عنوان آسیب‌شناسی حزب مشارکت منتشر کرد و به دقت وقایع 8ساله دولت اصلاحات و بحرانی‌هایی را که در این ایام و غالبا با محوریت اعضای حزب مشارکت به وقوع می‌پیوست، مورد بررسی قرار داد.

به گزارش «فرهیختگان»، با انتخابات ریاست‌جمهوری هفتم و پیروزی جریانی که بعدا اصلاح‌طلب خوانده شد، اتفاقات مهمی در کشور  رخ نمون کرد. فضای سیاسی برای مدت‌ها وارد دورانی پرتلاطم و عجیب‌وغریب شد و هر اتفاق جدیدی افکارعمومی و بنیان‌های آن را به چالش می‌کشید. در آن زمان برخی گمان کرده بودند انتخابات 76، انقلاب یا بهتر بگوییم کودتا بوده و همه‌چیز کشور عوض شده است، دورانی 8ساله و بسیار پرفراز و نشیب که بعدها رئیس‌جمهور وقت خودش ابراز کرد هر 9 روز یک بحران در دوران دولتش در کشور وجود داشته است.

در این ایام اصلاح‌طلبان رادیکال تلاش کردند هر آنچه از بنیان‌های انقلاب و بعضا اسلام در کشور وجود داشته تغییر دهند و ذیل عناوینی چون جامعه مدنی، دموکراسی و آزادی انقلاب اسلامی را با محتوا و انگارهای جدید تغییر دهند. در این ایام یکی از کسانی که با تمام قوا در میدان بود و در مقابل این جریان ایستادگی می‌کرد و در مقاطعی توانست یک‌تنه مانع برخی تندروی‌های اصلاح‌طلبان شود، مرحوم روح‌الله حسینیان بود. چند سال بعد مرکز اسناد انقلاب اسلامی کتابی با عنوان آسیب‌شناسی حزب مشارکت (که در چاپ‌های بعدی نام 8 سال بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان را به خود گرفت) منتشر کرد و به دقت وقایع 8ساله دولت اصلاحات و بحرانی‌هایی را که در این ایام و غالبا با محوریت اعضای حزب مشارکت به وقوع می‌پیوست، مورد بررسی قرار داد. محوریت روایت‌های این کتاب از زبان روح‌الله حسینیان مطرح شده است. در این نوشتار چند نمونه از عناوین مهم کتاب یادشده را بارخوانی می‌کنیم.

   ماجرای بازجویی و شکنجه همسر سعید امامی

 یکی از فصل‌های این کتاب به ماجرای «بازجویی و شکنجه همسر سعید امامی» اختصاص دارد و این فصل جنجالی به افشاگری روح‌الله حسینیان در این زمینه می‌پردازد؛ حسینیان در تیرماه 1378 و پس از مرگ سعید امامی، از شکنجه همسر سعید امامی توسط بازجوهایی که ازسوی سعید حجاریان بوده، رازگشایی می‌کند و در بخش دیگری از این فصل بر اطلاع خاتمی از جریان شکنجه، قبل از کشف آن، صحه می‌گذارد. در بخشی از این فصل آمده است: «درمورد جریان شکنجه این‌گونه نبود که آقای خاتمی خبر نداشته باشد. متاسفم که آقای خاتمی انکار می‌کند. بنده به یکی از وزرا بارها گفتم که چرا جریان شکنجه را به آقای خاتمی نمی‌گوید؟ گفت: گفته‌ام. ماجرای کشف‌شدن جریان شکنجه در رمضان سال گذشته بود که یک نفر از پزشکان برای آقای یونسی خبر آورد که یک خانم و یک آقایی از متهمان پرونده در حال مرگ هستند و خیلی التماس می‌کنند که یک نفر با اینها صحبت کند... تا اینکه جریان به دفتر مقام‌معظم‌رهبری رسید. از طرف دفتر با آقای‌ هاشمی‌شاهرودی تماس گرفتند و ایشان آقای مروی را فرستاد برای تحقیق و دیدند که یکی از آنها همسر سعید امامی است. اینها در حال مرگ بودند... و شکنجه چیزی نبوده است که آقای خاتمی بخواهد انکار کند. این جریان کشانده شد به هیات سه‌نفری که رفتند پرونده را رسیدگی کردند و مشخص شد همه‌چیز دروغ بوده است. در سوال‌هایی که از متهمان می‌کردند دنبال قتل‌ها نبودند بلکه دنبال چیز دیگری بوده‌اند. ...مهم‌تر از اینها پیامی بود که ایشان (خاتمی) پس از کشف‌شدن جریان شکنجه در حضور سه نفر برای من فرستاد...