• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

نفوذی بر آژانس نیست ولی فشار هست

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ضمانت می‌دهیم نفوذی بر آژانس نیست ولی فشار هست. تا جایی که بتوانیم اجازه نمی‌دهیم این فشارها بر فعالیت ما تاثیر بگذارد.

به گزارش «فرهیختگان»، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (سه‌شنبه) پس از گفت‌وگو در محل سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران حاضر شده و به تشریح مذاکراتشان پرداختند.

گروسی در این نشست بیان کرد:‌افتخار برایم این است که به ایران بازگشتم و آشنایی ما به خیلی وقت پیش برمی‌گردد.

وی افزود: دوستی و روحیه مصالحه و همکاری بین ما همیشه برقرار بود. قرار بود پارسال به ایران سفر کنم به خاطر کرونا این امکان فراهم نشد.

گروسی گفت: دستورکار بسیار گسترده‌ای داریم  و بحث اصلی ما موضوع استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است. امروز صبح بحث‌های فشرده‌ای داشتیم. خوشحالم اینجا حضور دارم. بحث‌های ما بعد از این نشست تداوم می‌یابد.

مدیرکل آژانس در پاسخ به سوالی، گفت: آژانس بر اساس امیال مدیرکل عمل نمی‌کند، بر اساس اسناد تصویب شده عمل می‌کند از جمله پادمان و پروتکل الحاقی. آژانس در عمر ۷۰ ساله‌اش سعی کرده عملکردش بر مبنای فنی و حقوقی باشد. شاید عده‌ای بخواهند از آژانس برای اهداف خود استفاده کنند، اما کسانی که در آژانس در اقصی نقاط جهان هستند بی طرفانه کار می‌کنند و تلاششان این بوده بیطرفانه کار کنند و نگذارند آژانس محلی برای سوء استفاده باشد.

گروسی تصریح کرد: من در دوره مدیریتم اجازه نخواهم داد کسانی از آژانس برای اهداف خودشان سوءاستفاده کنند.

مدیرکل آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای عربستان سعودی و نظارت آژانس بر این فعالیت‌ها نیز خاطرنشان کرد: بین آژانس و عربستان رابطه برقرار است و معتقدیم باید این فعالیت‌ها تحت نظارت قرار گیرد و یکسری تحولات در جریان است و امیدواریم نظارت بر برنامه هسته‌ای عربستان تداوم داشته باشد.

*هیچ تغییری در رویکرد آژانس ایجاد نشده و همکاری ایران و آژانس سازنده بوده

وی در پاسخ به این پرسش که برخی عنوان می‌کنند که از زمان روی کار آمدن شما تعامل ایران و آژانس دستخوش سیاسی کاری شده، عنوان کرد: با ایران همکاری متقابل و فشرده داشتیم و ایران با  بازرسی‌ها و تیم‌های آژانس که به ایران می‌آیند همکاری گسترده‌ای دارد. برخی سوالات است که گهگاهی نیازمند شفاف سازی است و به همین خاطر امروز اینجا آمده‌ام.

مدیرکل آژانس خاطرنشان کرد: هیچ تغییری در رویکرد آژانس ایجاد نشده است و همکاری ایران و آژانس سازنده بوده است و قرار است تداوم داشته باشد.

گروسی بیان کرد: ‌یکسری موضوعات بین ایران و آژانس است که باید حل و فصل شود. همکاری بین ایران و آژانس ادامه داشته و چیزی به صورت خطی وجود ندارد. من گرایش سیاسی ندارم و قضاوت‌های آژانس براساس یافته‌های فنی است. یکسری موضوعات است که باید حل و فصل شود. برخی موارد پیش می‌آید که نیاز به شفاف سازی دارد. 

*ضمانت می‌دهیم نفوذی بر آژانس نیست ولی فشار هست

گروسی در پاسخ به این پرسش که آژانس چگونه می‌تواند تضمین دهد موانع و طرح‌های ضد ایرانی آمریکا مانع همکاری و تنش در روابط ایران و آژانس نشود؟ اظهار داشت: آژانس رابطه انفرادی با کشورها دارد و هیچ وقت اجازه نمی‌دهد بخش و کشور ثالثی بر این روابط تاثیر بگذارد. گزارش‌ها را با حساسیت و جزییات و سیستماتیک تهیه می‌کنیم و حساسیت بالایی ر آن است. دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما آژانس باقی می‌ماند و رابطه کشورها با آژانس باقی می‌ماند و این مهم است. 

مدیرکل آژانس همچنین عنوان کرد: ‌ضمانت می‌دهیم نفوذی بر آژانس نیست، ولی فشار هست. بخشی از سیاست جهانی است که تا جایی که بتوانیم اجازه نمی‌دهیم این فشارها بر فعالیت ما تاثیر بگذارد.

گروسی ابراز امیدواری کرد که نشست امروز همراه با موفقیت باشد./ فارس

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار