• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
محمد نوری، پیشکسوت استقلال در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

پرسپولیس از استقلال وحشت دارد اما نگران خط‌ دفاعی هستم/ قرارداد ویلموتس بزرگ‌ترین خیانت در تاریخ ورزش ایران است

قدر پیراهن استقلال را نمی‌دانند چون راحت به آن رسیدند

نوری گفت: قرارداد ویلموتس بزرگ‌ترین خیانتی بوده است که می‌توان آن را در تاریخ ورزش کشور به ثبت رساند. واقعا نمی‌دانم چه کسی پشت صحنه قرار داشته و مسببان آن چه افرادی هستند اما فرقی هم نمی‌کند، هر کسی که باشد باید او را به پای میز محاکمه کشاند.

  به گزارش «فرهیختگان»، تیم فوتبال استقلال امشب در آخرین دیدار خود از سریال رقابت‌های فصل نوزدهم لیگ برتر در بوشهر به مصاف شاهین از پیش سقوط کرده خواهد رفت تا در این شهر جنوبی رویاهای خود برای کسب سهمیه و رسیدن به‌عنوان نایب‌قهرمانی را محقق کند، هرچند حساس‌تر از این دیدار می‌تواند مسابقه هفته آینده مقابل پرسپولیس از مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی باشد. با این حال همچنان حواشی زیادی پیرامون باشگاه استقلال وجود دارد و بعد از قهر و دعوای محمد دانشگر، فرشید باقری نیز موقتا از تیم کنار گذاشته شد تا فعلا این دو بازیکن به همراه مصدومانی که وجود دارند به دیدار امشب مقابل شاهین نرسند، هرچند شاید به‌خاطر مصدومیت علی کریمی، نظر کادر فنی درخصوص برخورد با معترضان تغییر کرده و طی چند ساعت باقی‌مانده اتفاقات جدیدی بیفتد. بر همین اساس و پیرامون اوضاع استقلال و البته ماجرای جدیدی که مارک ویلموتس برای فوتبال ایران رقم زده است با یکی از پیشکسوتان استقلال هم‌کلام شدیم. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با محمد نوری را در زیر می‌خوانید.

ابتدا از محکومیت فدراسیون فوتبال بر سر شکایت از مارک ویلموتس آغاز کنیم. در این خصوص چه راهکاری برای برخورد با مسببان این قرارداد ارائه می‌دهید؟

به نظر من عوامل و مسببان بسته شدن این قرارداد باید بازخواست شوند تا مشخص شود اصلا جریان چه بوده است و چه کسی پشت صحنه این ماجرا قرار داشته تا چنین رقمی برای سرمربی‌ای مثل ویلموتس در قرارداد نوشته شود، چراکه به عقیده من چنین رقمی برای این سرمربی اصلا قابل‌توجیه نیست. به نظر من این رقم سرسام‌آور است و با آن می‌شد بسیاری از افراد مستمند را مورد پوشش قرار داده و از سویی دیگر طرح‌های عمرانی در راستای آبادانی کشور انجام داد. الان هم وضعیت جامعه ما طوری است که مردم از لحاظ اقتصادی شرایط خوبی را سپری نمی‌کنند و در تنگنا قرار دارند. فکر می‌کنم چنین قراردادی باعث شده بسیاری از افراد جامعه به‌خصوص اهالی ورزش روی این قضیه حساس شوند و حالا تاکید داشته باشند تا با کسانی که مسبب چنین قراردادی هستند، برخورد شود. پول بیت‌المال کشور را که می‌شد از طریق آن امکانات ورزشی زیادی را ایجاد کرده و به خود ورزشکاران اختصاص داد را اکنون باید به یک سرمربی ناکام غرامت بدهیم، واقعا برای مردم این مساله قابل‌توجیه نیست، فکر می‌کنم این موضوع بزرگ‌ترین خیانتی بوده است که می‌توان آن را در تاریخ ورزش کشور به ثبت رساند. واقعا نمی‌دانم چه کسی پشت صحنه قرار داشته و مسببان آن چه افرادی هستند اما فرقی هم نمی‌کند، هر کسی که باشد باید او را به پای میز محاکمه کشاند تا حداقل مردم بدانند کسانی که به مملکت و ورزش و فوتبال ما خیانت می‌کنند، اینچنین رسوا می‌شوند.

کمی هم در مورد استقلال صحبت کنیم. محمد دانشگر حاشیه‌ساز و اخراج شد. به نظر می‌رسد از این لحاظ فرهنگ‌سازی خوبی برای بازیکنان سرخابی صورت نمی‌گیرد و برخی از آنها هر کاری دل‌شان می‌خواهد می‌کنند.

فکر می‌کنم تعدادی از بازیکنانی که به این دو تیم می‌پیوندند چون خیلی راحت پیراهن آن را بر تن می‌کنند شاهد چنین رفتارهایی از آنها هستیم. مطمئنا اگر مثل زمان ما بود، فرق میکرد. زمانی که ما فوتبال بازی می‌کردیم می‌خواستیم به پیراهنی مثل پیراهن استقلال برسیم باید از هفت‌خوان رستم می‌گذشتیم تا به این پیراهن مقدس برسیم، اگر امروز هم این وضعیت بود دیگر شاهد این اتفاقات نبودیم. من به شخصه از دوران کودکی آرزو داشتم یک روز بتوانم پیراهن آبی تاج قدیمیا همان استقلال را بر تن کرده و در این تیم بازی کنم و تا آخرین روزی که پیراهن استقلال را بر تن داشتم نیز این پیراهن به قدری برایم ارزشمند و مقدس بود که حتی با آن عرق سر و صورت و تنم را هم خشک نمی‌کردم، حالا نمی‌دانم، الان کسانی که این پیراهن را بر تن می‌کنند شاید چنین قدر و ارزشی را برای آن قائل نیستند و نمی‌دانند به‌خاطر هوادارانی که در سرما و گرما به ورزشگاه می‌آیند و روی سکوها استقلال را تشویق می‌کنند، حداقل به خاطر آنها هم که شده باید با تمام وجود برای این تیم بازی کرده و از حواشی دوری کنند. یک بازیکن وقتی قرارداد می‌بندد دیگر تابع باشگاه، کادر فنی و سرمربی است و باید تا روزی که قرارداد دارد به پیراهن باشگاه متعهد و وفادار بماند، در این بین اگر مشکلی هم پیش آید می‌تواند آن را مدیریت کرده و با متانت و تدبیر و در حالتی دوستانه با سرمربی و مدیر باشگاه صحبت کند تا این کدورت‌ها حل شده و دشمن شاد نشود، نه اینکه بخواهد مطلب حاشیه‌ساز منتشر کرده و به وسیله آن هواداران را نگران کند.

در زمان ناصر حجازی مورد مشابهی برای شما هم پیش آمده بود. به‌عنوان بازیکن استقلال در آن سال‌ها چطور با آن برخورد کردید؟

بله درست است، با وجود اینکه بازیکن محبوب سکوها بودم و هواداران استقلال خیلی من را دوست داشتند اما هیچ‌وقت جو تیم را خراب نمی‌کردم و هیچ موقع مصاحبه‌ای نمی‌کردم که علیه تیم باشد. به نظر من بازیکنان باید تحت‌نظر و از سوی دیگر تابع باشگاه و سرمربی باشند، اگر هم اشتباهی از آنها سر می‌زند نباید جو را به هم ریخته و همه‌چیز را خراب کنند. مخصوصا الان که دو بازی مهم پیش‌روی استقلال است، یک بازی حساس مقابل شاهین بوشهر که‌ باید آن را ببریم و سهمیه بگیریم و بازی مهم‌تر از آن دیدار هفته آینده مقابل پرسپولیس در نیمه‌نهایی جام حذفی است که هواداران بی‌صبرانه در انتظار برتری در این دیدار به سر می‌برند، بنابراین بازیکن باید تابع مقررات باشگاه و حرف گوش‌کن باشد و بداند چه پیراهنی را بر تن می‌کند، چون این آرزوی همه فوتبالیست‌هاست که پیراهن استقلال یا پرسپولیس را بر تن کنند. ان‌شاءالله در آینده اتفاقاتی بیفتد که دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم و بازیکنان قدر این پیراهن مقدس را بدانند. به نظرم بازیکنان باید هرشب این پیراهن را بوسیده و روی قلب خود بگذارند و بخوابند تا ارزش و قدر آن را بفهمند. این پیراهن مقدس است و بازیکنان باید تحت هر شرایطی احترام هواداران را داشته باشند تا به امید خدا دیگر چنین مسائلی پیش نیاید.

استقلال درحالی آماده دربی می‌شود که دو بازیکن کلیدی استقلال یعنی علی کریمی و روزبه چشمی مصدوم هستند. با این وضعیت پیش‌بینی شما از این بازی چیست؟

استقلال باز هم بدشانسی آورد و فکر می‌کنم دو مهره کلیدی به‌خصوص علی کریمی که در این چند ماه اخیر یکی از آماده‌ترین هافبک‌های ایران بوده است را در این بازی از دست خواهد داد اما مهره‌های دیگری هم داریم که در این بازی بتوانند جایگزین علی کریمی شوند. این دیدار مساوی هم ندارد و فقط تیم برنده می‌تواند راهی فینال شود و به همین دلیل حساسیت بالایی دارد، با این حال فکر می‌کنم استقلال با توجه به اینکه طی هفته‌های اخیر به جز دیدار با پیکان بازی‌های با صلابتی را پشت‌سر گذاشته و بازیکنان این تیم شاداب و از لحاظ روحی و روانی فنی و آماده بودند، اگر مثل بازی با سپاهان عمل کند و تمرکز و آمادگی‌اش را حفظ کند می‌تواند پرسپولیس را شکست دهد.

البته پرسپولیس قهرمان شده و از این لحاظ از آمادگی روحی روانی و فنی مناسبی برخوردار است.

درست است اما به خاطر شرایط استقلال در فاز حمله و به‌خصوص حضور دیاباته برای اولین‌بار در دربی این موضوع باعث وحشت پرسپولیسی‌ها شده است. به اعتقاد من استقلال در فاز هجومی بهترین تیم ایران است و سه تن از بهترین‌های لیگ ایران در خط حمله این تیم بازی می‌کنند. الان هم در جدول می‌بینید که چه از لحاظ گل زده و تفاضل و چه از لحاظ جدول گلزنان و پاس گل در همه آیتم‌ها استقلال و استقلالی‌ها حضور دارند و به نظر من در فاز حمله عالی هستیم اما یک مقدار نگرانی من به فاز دفاعی مربوط می‌شود. الان گویا چشمی هم مصدوم شده و اگر به دربی نرسد باید یک مدافع با تجربه در عقب زمین به استقلال کمک و تیم را جمع کند که ان‌شاءالله تا روز بازی دربی اقدامات و تدابیر لازم برای برطرف کردن این نقطه ضعف نیز انجام شود و آن را پوشش بدهند.

حتما متوجه شده‌اید که سازمان لیگ در بیانیه‌ای اعلام کرد دیگر هیچ‌کدام از تیم‌های ایرانی حق امضای قرارداد با سرمربی و بازیکن خارجی را نخواهند داشت.

قطعا این اتفاق با توجه به تبعاتی است که به خاطر قرارداد ویلموتس پیش آمده چون الان همه نسبت به این قضیه ذهنیت بدی دارند با این حال اشتباه است که اگر بخواهیم این دو موضوع را به هم ربط داده و چون باید یک خسارت سنگین به ویلموتس بدهیم پس دیگر نباید از مربی و بازیکن خارجی استفاده شود و یک تصمیم و اقدام اشتباه به شمار می‌رود. اگر مربی و بازیکن خارجی که جذب می‌کنیم روی اصول و حساب کتاب باشد و قراردادهای صحیح و درستی با آنها بسته شود و بتوانیم آنها را مدیریت کنیم و نظارت صحیح نیز از سوی آدم‌های مطمئن صورت بگیرد به اعتقاد من ایرادی برای استفاده از آنها وجود ندارد و سطح فوتبال‌مان و کلاس‌مان هم بالاتر خواهد رفت و فوتبال ایران هم پیشرفت خواهد کرد. به نظر من جذب خارجی‌ها ایراد ندارد فقط به شرطی که آن کسانی که برای نظارت می‌گذارند یا کسانی که قرارداد می‌بندند آدم‌های سالمی باشند و پول بیت‌المال را بی‌خود و بی‌جهت خرج نکنند. به نظر من استفاده از مربی و بازیکن خارجی سطح فوتبال ایران را بالا می‌برد که متاسفانه الان استفاده از آن را ممنوع کرده‌اند و با این قضیه مخالفم.

 * نویسنده :  محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق،روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار