• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» بررسی کرد؛ چرا پرسپولیس بعد از قطعی‌شدن پوکر افت کرده است؟

قهرمان بی‌آزار

ابراهیمی: شاگردان گل‌محمدی هم بدنی افت کرده‌اند هم فنی/ کرمانی‌مقدم: یحیی باید جای رکورد سمت جوانگرایی می‌رفت

یحیی گل‌محمدی با اینکه قهرمانی تیمش در لیگ برتر مسجل شده حاضر نیست در بازی‌های بی‌اهمیت برای پرسپولیس و درست در زمانی که شاگردانش بی‌انگیزه شده‌ اند دست به ترکیب تیمش بزند و با میدان دادن به بازیکنان جوان، هم آنها را برای فصل جدید آب‌دیده‌تر کند و هم زنگ‌خطر را برای ستاره‌های اسم‌ورسم‌دار تیمش به‌صدا دربیاورد.

  به گزارش «فرهیختگان»، تیم پرسپولیس را از زمان حضور یحیی گل‌محمدی باید به دو بخش تبدیل کرد که یکی از آن بخش‌ها را می‌توان به طلایی‌ترین روزهای سرخپوشان شبیه دانست و بخش دیگر را باید ضعیف‌ترین پرسپولیسی دانست که در طول این سال‌ها دیده‌ایم و حالا چگونه ممکن است یک تیم تا این اندازه فراز و فرودش به هم نزدیک باشد، موضوعی است که به‌شدت عجیب به‌نظر می‌آید. اینکه سرخ‌ها بی‌انگیزه هستند و دلیلی ندارد که بعد از مسجل‌شدن قهرمانی‌شان، برای بردن تیم‌های پایین‌جدولی به آب‌وآتش بزنند نمی‌تواند توجیه قابل‌قبولی باشد و درواقع این وظیفه سرمربی یک تیم است که در این لحظات با ترفندهای مختلف روحیه جنگندگی را به بازیکنانش تزریق کند و تیمش را طوری به میدان بفرستد که در روزهای حساس لیگ برتر برای پایین‌جدولی‌ها، طوری بازی نکنند که در حق برخی تیم‌ها ظلم شده باشد.

برای این موضوع مثال‌های متعددی وجود دارد و خیلی راحت با مرور بازی‌های چند هفته اخیر سرخ‌ها در لیگ برتر می‌توان به آن رسید. به‌طور مثال اگر پرسپولیس در روز جشن قهرمانی در ورزشگاه آزادی مقابل ذوب‌آهن نتیجه را واگذار نمی‌کرد، حالا این تیم 27 امتیازی بود و یکی از کاندیداهای اصلی سقوط به لیگ یک در هفته پایانی لیگ برتر به حساب می‌آمد یا گل‌گهر با یک امتیازی که از تیم یحیی گرفت توانست ماندنش در لیگ برتر را قطعیت ببخشد.

 چرا تیم یحیی نتیجه نمی‌گیرد؟

این بحث این روزها مطرح است که چرا بعد از قهرمانی سرخ‌ها حتی رنگ یک برد را هم ندیدند و طوری در زمین بازی ظاهر می‌شوند که گویی زور بردن ندارند و درمقابل تیم‌های پایین‌جدولی که فاصله فنی بسیار زیادی با تیم قهرمان 4 سال اخیر لیگ برتر دارند هم دست و پایشان بسته است. خیلی‌ها بر این باورند که سرخ‌ها فاکتور انگیزه را از دست داده‌اند و حالا این تیم برای پیروزی در میدان‌های پیش‌رو دل و دماغ بردن ندارد و بیشتر برای گذران بازی‌ها به میدان می‌رود. اما آیا تنها دلیل نتیجه نگرفتن‌های اخیر پرسپولیسی‌ها نداشتن انگیزه است؟ یعنی حتی جشن قهرمانی در ورزشگاه آزادی و نیاز به یک پیروزی برای دلچسب‌کردن این مراسم نمی‌توانست انگیزه لازم برای شاگردان یحیی گل‌محمدی باشد تا مقابل ذوب‌آهن برنده از میدان خارج شوند؟

 کرمانی‌مقدم: شاگردان یحیی فوتبال‌زده شده‌اند

در این بین کارشناسان فوتبال کشور نظرات گوناگونی درخصوص دلایل افت پرسپولیس دارند. مرتضی کرمانی‌مقدم در این خصوص به «فرهیختگان» گفت: «اگر درخصوص فاکتورهای مختلف بخواهیم صحبت کنیم درواقع اولین بحث انگیزه است. آنها روزهای اول بعد از تعطیلات کرونایی با انرژی به مسابقات آمدند و بعد از اینکه قهرمانی‌شان مسجل شد دیگر فوتبال‌زده شدند و انگیزه‌شان برای ادامه لیگ از دست رفت.»

اما آیا قرعه دربی در نیمه‌نهایی جام‌حذفی نباید انگیزه‌های تیم قهرمان را زنده می‌کرد؟ کرمانی‌مقدم در این خصوص گفت: «شرایط دربی با تمام بازی‌ها متفاوت است و ربطی به قدرت و ضعف تیم‌ها ندارد و این جمله تکراری که برای بردن دربی حتما نباید تیم برتر باشی را هم حتما شنیده‌اید. شما شک نکنید در دربی پرسپولیس متفاوتی را می‌بینید.»

 ابراهیمی: کیفیت بدنی و فنی پرسپولیس افت کرده

ناصر ابراهیمی که استخوان‌خردکرده فوتبال کشور است و در پرسپولیس سابقه قهرمانی در دوره اول لیگ برتر را دارد هم حرف‌های شنیدنی در این خصوص دارد. او می‌گوید: «یکی از 3 فاکتور مهم که در افت پرسپولیس دخیل است همین انگیزه است. وقتی یک تیم از تیم‌های تعقیب‌کننده‌اش 15-10 امتیاز پیش است شرایط بسیار خطرناکی برای کادرفنی آن تیم به وجود می‌آید. حتی این خطر زمانی که پرسپولیس با اختلاف 10 امتیازی در فاصله 10 هفته مانده به پایان لیگ برتر در صدر جدول قرار داشت هم حس می‌شد. اما در آن زمان یحیی توانسته بود انگیزه را به شاگردانش تزریق کند.»

ابراهیمی علاوه‌بر انگیزه اعتقاد دارد تیم یحیی از نظر فنی و بدنی هم دچار افت شده است: «تیم یحیی از لحاظ فنی و تاکتیکی دچار افت شده است. این تیم در دفاع مثل قبل عمل نمی‌کند و بازیکنان مهاجم و هافبک‌ها برنمی‌گردند و مثل قبل دفاع را از حمله شروع نمی‌کنند. آنها در این 3 بازی آخر خیلی بد بودند و وقتی در دقیقه 92 از نساجی پیش می‌افتند در 3-2 دقیقه دروازه‌شان را بازشده می‌بینند و دلیل اصلی‌اش همین عدم تمرکز روی کار دفاعی است. فکر می‌کنم بازیکنان و شاید حتی کادرفنی بعد از قهرمانی خودشان را رها کرده‌اند و شرایط بدنی‌شان رو به افت است. بازی‌هایی که من د