• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
منیژه حکمت:

پول‌های کثیف تمام مناسبات سینما را به‌هم ریخت/ آنان که سرمایه‌های مشکوک را کمک‌کننده می‌دانستند امروز پاسخ دهند

منیژه حکمت معتقد است که پول‌های کثیف در سینما ایران نه تنها معادلات اقتصادی آن را آشفته که جریان اصیل سینمای ایران را خانه‌نشین کرده و به بدنه آن ضربه جدی زده است.

 به گزارش «فرهیختگان»، محاکمه متهم اقتصادی در این هفته بهانه‌ای شد تا بار دیگر به مسأله ورود پول‌های مشکوک به سینما بپردازیم. ماجرایی که 5 سال است با ورود چنین سرمایه‌ای به سریال شهرزاد خبرساز شد و به دنبال آن حواشی فراوانی در سال گذشته ایجاد شد که اوج آن امضای برخی از سینماگران در پای نامه آزادی وی از زندان بود.

بدون شک یکی از اصلی‌ترین چهره‌های مختلف و منتقد ورود پول‌های کثیف و سرمایه‌های مشکوک به سینما، منیژه حکمت کارگردان سینمای کشور است. او با توئیت‌هایی که علیه باند ورود سرمایه‌های کثیف به سینما منتشر کرد، در فضای مجازی خبرساز شد و همین رویکرد او باعث شد که علیه او مواضع تندی گرفته شود و طرفداران متهمین اقتصادی وی رو تحت فشار قرار دهند.

قطعاً در این میان سینماگران با رسالت هنری و وجدانی خود مسئولیت بسیار مهمی را دارند. آنان با اعتراضات صنفی خود مانند دیگر واکنش‌هایشان می‌توانند فضای سینمایی کشور را به سمت جریان قبلی و البته ترمیم‌شده خود بازگردانند.

در ادامه با وی گفت‌وگوی کوتاهی درباره دادگاه این هفته و ریشه ماجرا و حل مشکلات اقتصادی سینما داشتیم که می‌خوانیم.