• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
تعویق یک‌ساله انتخابی جام‌جهانی مربیان ملی را با پیشنهادهای جدید روبه‌رو کرد

باقری ماندگار شد، قرارداد اسکو فسخ می‌شود؟

برانکو 20 میلیارد هزینه دارد، برایش در اصفهان هتل رزرو نشد

هرچند بسیاری از هواداران فوتبال به‌دلیل تعویق رقابت‌های باشگاهی و تاخیر در برگزاری آنها، احتمال می‌دادند چنین سرنوشتی در انتظار رقابت‌های ملی هم باشد، اما تعویق یک‌ساله آن باتوجه به انتشار اخباری پیرامون کشف واکسن کرونا، کمی عجیب به‌نظر می‌رسید.

  به گزارش «فرهیختگان»، شیوع ویروس کرونا در جهان و کشورهای آسیایی تمام برنامه‌ریزی‌ها را دچار اختلال کرده و فوتبال هم از این امر مستثنی نیست. پس از آنکه رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا ازسر گرفته شد و برنامه بازی‌های رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا هم مشخص شد، همه منتظر بودند رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی نیز آغاز شود؛ جایی‌که ملی‌پوشان کشورمان اوضاع خوبی ندارند و برای صدرنشینی موظف به پیروزی در هر دو مسابقه آینده خود هستند. روز گذشته اما یک خبر شوکه‌کننده همه فوتبالی‌ها را متحیر کرد. طبق اعلام رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، برگزاری مرحله بعدی مسابقات مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین به‌صورت رسمی یک‌سال به تعویق افتاد. AFC در این‌باره نوشت: «با هدف حفظ سلامتی و ایمنی همه ورزشکاران، فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا برای نظارت دقیق از اوضاع منطقه در زمان شیوع ویروس کرونا به‌زودی تاریخ‌های دقیق مسابقات اعلام خواهد شد.»

 تکلیف اسکوچیچ چه می‌شود؟

هرچند بسیاری از هواداران فوتبال به‌دلیل تعویق رقابت‌های باشگاهی و تاخیر در برگزاری آنها، احتمال می‌دادند چنین سرنوشتی در انتظار رقابت‌های ملی هم باشد، اما تعویق یک‌ساله آن باتوجه به انتشار اخباری پیرامون کشف واکسن کرونا، کمی عجیب به‌نظر می‌رسید. به‌هر ترتیب رقابت‌های ملی یک سال به تعویق افتاد تا برنامه‌ریزی‌ها دچار اختلال جدی شود. مشکل بزرگ‌تر اما سرنوشت سرمربیان تیم‌های ملی است که به‌ازای قراردادهای سنگین‌شان، مبالغ کلانی را در روزهای بیکاری دریافت خواهند کرد. به‌عنوان مثال برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم‌ملی عمان با فدراسیون این کشور توافقی به ارزش 900 هزاردلار کرده یا براساس اخبار منتشرشده، اسکوچیچ قراردادی 200 هزاردلاری با فدراسیون ایران بسته و باتوجه به اینکه هر دو قرارداد مدت زمان دارند، مشخص نیست سرنوشت روزهای اینچنینی که سرمربیان تیم‌ملی جز آنالیز، کار دیگری نمی‌توانند انجام دهند چه خواهد شد.

برخی فدراسیون‌ها نظیر فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو ترجیح دادند با چیریچ قطع همکاری کنند تا بعد از رفع مشکل کرونا، دوباره با او همکاری داشته باشند. فدراسیون والیبال ترجیح داده انتخاب سرمربی را به تعویق بیندازد تا زیر بار پرداخت دستمزدش تا زمان مشخص شدن رقابت‌های انتخابی والیبال نرود. حالا از راهروهای فدراسیون خبر می‌رسد به‌زودی جلسه‌ای باحضور اسکوچیچ، بهاروند و اعضای هیات‌رئیسه برگزار می‌شود تا تکلیف سرمربی کروات تیم‌ملی مشخص شود. روز گذشته تلاش کردیم تا با مسئولان فدراسیون در این‌باره صحبت کنیم، اما آنها معتقد بودند باتوجه به اینکه خبر به‌تازگی اعلام شده و هنوز جلسه‌ای در این‌باره تشکیل نشده، تصمیم‌گیری در این‌باره نیازمند تصمیم‌گیری‌ها در سطوح بالاتر است.

 باقری ماندگار شد

یکی از مباحث مبهم فوتبال ایران حضور کریم باقری در کادر مربیگری تیم‌ملی بود. قرار بود وی به‌طور همزمان در پرسپولیس و تیم‌ملی باشد که درنهایت از فدراسیون اعلام کردند باید یک تیم را انتخاب کند. درحالی‌که هنوز تکلیف این مساله مشخص نشده بود، با لغو یک‌ساله مسابقات ملی این مشکل هم فعلا حل شده و به این ترتیب باقری حداقل یک فصل دیگر در پرسپولیس ماندنی خواهد بود.

 محرم، دستیار مربی درجه یک خارجی می‌شود

روز گذشته البته بحث حضور برانکو در سپاهان به گوش می‌رسید و مسئولان باشگاه سپاهان نیز این خبر را تکذیب نکردند. البته گفته می‌شد برای برانکو هتلی در اصفهان رزرو شده که باتوجه به مشکل مالیاتی برانکو، او فعلا نمی‌تواند به ایران بیاید، با این‌حال روز گذشته با هتلی که گفته می‌شد محل اقامت برانکو خواهد بود نیز تماس گرفتیم که مسئولان هتل این موضوع را تکذیب کردند. از اصفهان شنیده می‌شود مسئولان باشگاه سپاهان تصمیم دارند یک مربی در سطح برانکو را استخدام کرده و محرم نویدکیا را به‌عنوان دستیار اول او انتخاب کنند تا پیشکسوت محبوب باشگاه سپاهان بتواند در آینده به جرگه مربیان اضافه شود و درصورت عملکرد مناسب، روزی به‌عنوان سرمربی این باشگاه فعالیت کند؛ اتفاقی که در باشگاهی مثل بایرن مونیخ عرف است و باشگاه‌های اروپایی نیز از آن استفاده می‌کنند.

 برانکو 20 میلیارد می‌ارزد

قرارداد سنگین برانکو با تیم‌ملی عمان البته مانعی بزرگ در راه استخدام اوست و بعید است فدراسیون این کشور موافق جدایی برانکو باشد. از سوی دیگر بحث فسخ توافقی هم ممکن است هزینه‌های مالی سنگینی برای باشگاه سپاهان داشته باشد که البته باتوجه به نتیجه‌گیری این تیم در فصول اخیر، ممکن است جای توجیه داشته باشد. به هرحال ثبت قرارداد با برانکو ایوانکوویچ چیزی حدود 20 میلیارد تومان هزینه درپی خواهد داشت و باید دید آیا سپاهان و ثروت هنگفتش تن به این کار خواهند داد یا خیر.

* نویسنده: محمد آقایی‌فرد، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار