• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» بررسی کرد؛ چرا استقلالی‌ها باید به مجیدی اعتماد کنند؟

خط‌‌ ونشان فرهـاد

مصطفوی: نباید مجیدی را با استراماچونی مقایسه کنند / نیکبخت: اگر منتقدان بلدند، مثل او از تکنولوژی استفاده‌ کنند

چیزی که در میدان عمل و واقعیت به‌وقوع پیوست این بود که حالا استقلال با فوتبالی چشم‌نواز و با اندیشه‌های سرمربی جوان خود حریفانش را شکست می‌دهد و تیم به این خودباوری رسیده که می‌تواند در آینده نزدیک کارهای بزرگ‌تری را هم انجام دهد.

  به گزارش «فرهیختگان»، در شرایطی که هیچ‌کدام از هواداران استقلال حتی خوشبین‌ترین آنها فکر نمی‌کردند این تیم بتواند حریف اصفهانی را با اختلاف دو گل شکست بدهد اما این اتفاق درحالی افتاد که شاگردان مجیدی با یک بازی هوشمندانه و جسورانه حتی اجازه خلق کوچک‌ترین فرصتی را به سپاهانی‌ها نداده و موفق شدند به‌راحتی با دو گل حریف را این بار بدون سرمربی رهسپار خانه کنند.

سپاهان ۱۰ شب پیش بدون سرمربی آمد و شکست خورد و برگشت و این‌بار بازهم شکست را پذیرا شد با این تفاوت که دوشنبه شب بدون سرمربی تهران را به مقصد اصفهان ترک کرد، چون همان‌طور که برای اولین بار در «فرهیختگان» خبر دادیم قلعه‌نویی درصورتی که تیمش در تهران شکست می‌خورد احتمال زیادی برای استعفایش وجود داشت و اتفاقا برطبق پیش‌بینی‌ها همین امر محقق شد و ژنرال که روزهای سختی را چه از لحاظ مربیگری و چه از لحاظ سلامت جسمانی سپری می‌کند در پایان این دیدار با یک نامه از هواداران سپاهان و اصفهان زیبا خداحافظی کرد تا درنهایت کار او در اصفهان تمام شود، هرچند در این زمینه شنیده می‌شود پزشکان هرگونه هیجان و شادی را برای این سرمربی منع کرده‌اند و چه‌بسا این خداحافظی و استعفا به معنای پایان کار او در مربیگری باشد.

با این حال نوشتن درباره قلعه‌نویی و دلایل افت او که امروز کارش را به خداحافظی از سپاهان کشانده می‌تواند یک ماجرا و داستان جداگانه‌ باشد، اما اتفاق مهم‌تری که دوشنبه‌شب ورزشگاه آزادی به خود دید تولد یک سرمربی جوان استقلالی بود که موفق شد در شبی که ستاره‌های کلیدی و هجومی‌اش را در ترکیب نداشت با دست‌های خالی و درحالی که طی روزهای گذشته انتقادات و هجمه‌های زیادی نیز به عملکردش شده بود از پس یک جنگ سخت و جدال حیثیتی برآمده و خودش را به‌عنوان یک ستاره نوظهور در مربیگری روی نیمکت آبی‌ها معرفی کند.

 شب سختی که آسان شد

اگر بخواهیم کمی هم به دیدار دوشنبه‌شب نگاه فنی داشته باشیم ابتدا باید عنوان کنیم که استقلال بعد از بازگشت به دوران دفاع خطی موفقیت‌های خوبی را کسب کرده و چه‌بسا اگر این اتفاق زودتر هم می‌افتاد حالا معادلات جدول رده‌بندی لیگ برتر به‌گونه‌ای دیگر نوشته شده بود. از سوی دیگر همان‌طور که در بالا نوشتیم مجیدی درحالی این بازی را با دست پر به پایان برد که ۳ مهره را نداشت که هرکدام آنها می‌توانند سرنوشت یک مسابقه را به تنهایی تعیین کنند. اگرچه او تیمش را مقابل سپاهان در شبی که می‌شد اینچنین حدس زد که کار گره خورده و به اما و اگر کشیده شود، بسیار دفاعی‌تر از همیشه به میدان فرستاد و به قول داوود مهابادی اقتصادی حمله کرد و بعضا نیم‌نگاهی به ضدحمله داشت، اما با همین وضعیت هم کوچک‌ترین فرصتی در جریان ۹۰ دقیقه مسابقه به حریف قدرتمندش نداد تا با این چیرگی تاکتیکی، فرهاد نشان دهد در همین جوانی به یک بلوغ تاکتیکی در امر مربیگری رسیده و این بردها با تصادف و شانس و اقبال به دست نمی‌آید.

درواقع استقلال دوباره به روزهای اوج استراماچونی بازگشته و در همان روزهایی که با لشکری از غایبان هم سرمربی ایتالیایی موفق می‌شد حریفان را شکست دهد این بار اما با تلاش‌های کادر ایرانی انگار روح آن دوران دوباره در کالبد استقلال دمیده شده و این تیم به یک اعتمادبه‌نفس خوب برای کامیابی دست پیدا کرده است. فقط این حسرت چندساله هواداران برجاست که چرا موتور استقلال باز هم زمانی روشن شده که قهرمانی لیگ برتر از کف رفته است.  هرچند در این مدت نیز برخی سعی کردند بردهای استقلال را به تکنولوژی مرتبط دانسته و کمترین تاثیر‌گذاری را از طرف کادر فنی و سرمربی روی این روند قائل شوند، اما چیزی که در میدان عمل و واقعیت به‌وقوع پیوست این بود که حالا استقلال با فوتبالی چشم‌نواز و با اندیشه‌های سرمربی جوان خود حریفانش را شکست می‌دهد و تیم به این خودباوری رسیده که می‌تواند در آینده نزدیک کارهای بزرگ‌تری را هم انجام دهد.

  واحدی‌نیکبخت: مجیدی بلد است از تکنولوژی استفاده‌ کند

 هرچه جلوتر می‌رویم تعداد پیشکسوتانی که موافق ادامه حضور مجیدی در استقلال هستند، بیشتر می‌شود. نفراتی که معتقدند مدیران باشگاه باید به فرهاد فرصت بدهند. علیرضا واحدی‌نیکبخت یکی از همین پیشکسوتان است. او درمورد عملکرد امیدوارانه فرهاد مجیدی به «فرهیختگان» گفت: «جزء اولین کسانی بودم که از مربیان جوان و به‌خصوص فرهاد مجیدی طرفداری کردم چون اعتقاد دارم باید آرام‌آرام نسل مربیان جوان وارد چرخه مربیگری شوند. اینکه یک مربی چون در دو سه بازی نتیجه نگرفته باید او را برکنار کرد منطق درستی نیست چون ما قبلا مربیانی داشته‌ایم که سال‌ها نتیجه نگرفته‌اند، اما هنوز قرارداد سه ساله می‌بندند. جالب اینکه برخی موفقیت‌های او را به تکنولوژی و اپل واچ مرتبط می‌دانند به‌نظر من فرهاد بلد است و می‌تواند از تکنولوژی استفاده کند و منتقدانش هم اگر بلد هستند استفاده کنند! با این بضاعتی که مجیدی جلوی سپاهان داشت و با مصدومان و محرومانی که بودند وقتی چنین نتیجه‌ای به‌دست آمد شاهکاری بود که مجیدی آن را انجام داد. پس اعتقاد دارم اگر می‌خواهیم در جام‌جهانی قطر موفق باشیم باید تفکرات قدیمی و از رده خارج شده را کنار بگذاریم و به مربیان جوان بها بدهیم. من کاری ندارم که فرهاد جلوی سپاهان نتیجه گرفته است یا در آینده چه اتفاقی می‌افتد و می‌تواند در دربی حذفی موفق باشد یا خیر، بلکه به این فکر می‌کنم که مربی جوان یعنی آینده فوتبال ایران.»

نیکبخت افزود: «شاید مجیدی راضی نباشد بگویم اما باز هم قبل از بازی او هزینه شخصی کرده و از جیبش به بازیکنان پاداش داده است. من برای دیدار با بازیکنان و فرهاد قبل از مسابقه به اردو رفتم و برای آنها آرزوی موفقیت کردم و مطمئن بودم استقلال این بازی را با تفکرات مجیدی از پیش‌رو برمی‌دارد. وقتی این یک‌دلی و ارتباط صمیمانه بین بازیکنان و مربی وجود دارد چرا نباید یک تیم موفق شود؟»

پیشکسوت استقلال درباره برخی اخلاق‌های خاص فرهاد مجیدی تاکید کرد: «گفته می‌شود فرهاد مشورت‌پذیر نیست، اما اگر این‌طور بود این کادر جوان و کاربلد را جمع نمی‌کرد. اتفاقا در این مدت این همه انتقاد از او شده و یک‌بار هم جواب منتقدان را نداده است. او به سیستمش اعتقاد و ایمان دارد و پای آن می‌ایستد و الان هم نتیجه گرفته است. امیدوارم همین‌طور پله‌های ترقی را طی کند چون لیاقتش را دارد.»

نیکبخت درباره اینکه مجیدی یک استقلالی واقعی است و به‌نظر می‌رسد هیچ‌گاه دوست ندارد از این تیم جدا شود، افزود: «بعید می‌دانم چنین اتفاقی بیفتد. فرهاد همان‌طور که در ایران در هیچ تیم دیگری بازی نکرد فکر نمی‌کنم در تیم دیگری هم به مربیگری فکر کند و مطمئنا این اتفاق نخواهد افتاد.»

#نه_به_استراماچونی

علاوه‌بر دست خالی فرهاد روی نیمکت برای یک ارنج درست و حسابی مقابل سپاهان، بعضا برخی موارد دیگر نیز در آستانه این دیدار بزرگ، مجیدی و شاگردانش را آشفته کرده و در همین راستا نیز هر روز یک شایعه حول محور این تیم با هدف زمین زدن سرمربی جوان و محبوب استقلال منتشر شد؛ اخباری مبنی‌بر اختلاف مجیدی با بازیکنان تا همین باب کردن هشتگ مربوط به بازگشت استراماچونی و ترند کردن آن در فضای مجازی تا به‌نوعی دشمنان استقلال از هر طریقی قبل از بازی با سپاهان زهر خود را بریزند.

بنابراین استقلال درحالی مقابل سپاهان به‌میدان رفت که حواس فرهاد فقط به مسائل تاکتیکی این دیدار نبود و نیم‌نگاهی هم به اخبار و حاشیه‌ها داشت چراکه این‌طور عنوان کردند که مدیریت و مسئولان باشگاه با وجود نتایجی که به‌دست آمده همچنان خواستار بازگشت سرمربی ایتالیایی هستند، این درحالی بود که هواداران استقلال نیز موج‌سواری روی این فضا را آغاز کردند و دوباره زیر تک پست استرا در اینستاگرام اصرار و التماس‌ها برای بازگشت شروع شد.

با این حال و طبق همه شواهد موجود به‌نظر می‌رسد عقلانی‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای استقلال و آینده این تیم تداوم همکاری با فرهاد مجیدی باشد؛ سرمربی‌ای که در ایران بعد از اینکه پیراهن استقلال را پوشید دیگر بازیکن هیچ تیم دیگری نشد و تعصب و عرق خود به پیراهن آبی را به دفعات نشان داد، این بار هم می‌تواند در ردای‌ سرمربیگری موفق عمل کند.

در این بین کاری به این نداریم که در این شرایط اقتصادی باید هزینه‌های سرمربی خارجی به دلار یا یورو پرداخت شود و کاری هم به این نداریم که استراماچونی چرا در بهترین شرایط و آرمانی‌ترین وضعیت، استقلال را به مقصد ایتالیا ترک کرد و کاری هم نداریم که وزارت دستور منع قرارداد با مربیان و بازیکنان خارجی را برای سرخابی‌ها صادر کرده و درنهایت خیلی هم نمی‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که فصل بیستم بلافاصله بعد از فصل نوزدهم آغاز شده و به‌نوعی می‌توان آن را ادامه همین فصل نامید. گذشته از همه این حرف‌ها اما می‌توانیم به این نکته با جسارت و عقلانیت اشاره کنیم که با این وضعیت بهترین راه و منطقی‌ترین مسیر برای استقلال فصل بیستم، تداوم همکاری با فرهاد مجیدی است، حتی اگر او نتواند به سه قولی که داد جامه عمل پوشانده و حتی در ادامه و تا پایان فصل‌جاری نیز این موفقیت‌ها تکرار نشود.

 رازهای فرهاد

درست دقایقی بعد از مسابقه و پیروزی شیرین مقابل سپاهان، خبری منتشر می‌شود مبنی‌بر اینکه یک سرمایه‌دار با هماهنگی مدیریت باشگاه قصد دارد تا استراماچونی را به استقلال بازگرداند و این درحالی است که این جریان ضد مجیدی که البته رسانه‌ها و خبرنگاران خاص خودش را دارد از مدت‌ها قبل، جنگ علیه این سرمربی جوان را آغاز کرده و مدام می‌کوشد تا اینچنین القا کند که استقلال با این سرمربی جوان موفق نمی‌شود.

اخباری مبنی‌بر اختلاف بازیکنان با سرمربی و شرط آنها مبنی‌بر اینکه اگر مجیدی فصل آینده بماند آنها رفتنی خواهند شد یا لو دادن گاه و بی‌گاه ترکیب استقلال شب قبل از مسابقه‌های این تیم و درنهایت لیست‌های خرید کذایی و قرار دادن نام بازیکنان در لیست قرمز مجیدی برای فصل بعد، درحالی که فرهاد هنوز تصمیمی در این خصوص نگرفته است؛ همه و همه نشان از یک جنگ علنی علیه سرمربی خوش‌پوش استقلالی‌ها دارد. هرچند انتقادات رفتاری و چه‌بسا فنی هم به مجیدی وارد باشد که عمده‌ترین آن برمی‌گردد به عدم رویارویی او با اصحاب رسانه در کنفرانس‌های خبری یا بعضا انتقادناپذیری این مربی اما اینکه در دورانی که فرهاد با استقلال موفق می‌شود، این اخبار و حاشیه‌ها سر باز می‌کند، فقط علنی کردن یک جنگ تمام‌عیار با اوست و چه‌بسا همان افرادی که از مجیدی خواسته بودند که برود حالا به‌گونه‌ای دیگر درحال عملیاتی کردن این داستان بوده و ظاهرا تا وقتی مجیدی را از نیمکت استقلال جدا نکنند، خیالشان آرام نخواهد شد.

بنابراین هرچند برخی طرف حساب هیس فرهاد را امیر قلعه‌نویی می‌دانستند، اما برخورد گرم آنها قبل از مسابقه دوشنبه‌شب و مستاصل شدن امیر در جریان این مسابقه که حکایت از پایان تقریبی کار او در امر مربیگری دارد، نشان می‌دهد مجیدی احتمالا منظورش سرمربی استقلالی سپاهان نبوده و این هیس تاریخی را به‌سمت منتقدانی نشان می‌دهد که همچنان اصرار به جدایی و بازگشت استراماچونی دارند‌. هرچند برجسته کردن نام سرمربی ایتالیایی از دوست داشتن این مربی نبوده و آنها فقط می‌خواهند مجیدی را از استقلال دور کنند.

مصطفوی: حیف است استقلال مجیدی را از دست بدهد

صالح مصطفوی، عضو کادرفنی استقلال و جزء کسانی است که می‌تواند به‌خوبی درباره چگونگی رفتارهای مجیدی و کارهایی که برای استقلال انجام می‌دهد صحبت کند. وی درمورد برتری اندیشه‌های تاکتیکی فرهاد در رقابت‌های اخیر این تیم مقابل حریفان به «فرهیختگان» گفت: «فرهاد مجیدی یک مربی جوان است که وقت می‌گذارد و درباره تاکتیک‌های روز فوتبال جهان مطالعه و سعی می‌کند آنها را در تمرینات به بهترین شکل ممکن پیاده کند و تقریبا چیزی را از بازیکنان می‌خواهد که خودش تمرینات آن را انجام داده باشد. او قبلا تحت آموزش یک سیستم مربیگری اسپانیایی قرار داشته و اندیشه‌های آنها را دارد و فکر می‌کنم به‌مرور اگر زمان پیدا کند که در فوتبال ایران با تجربه‌تر شود، مربی بزرگی خواهد شد.»

وی درمورد اینکه هنوز شیطنت‌ها و بازی با اسم مربی ایتالیایی برای برهم‌زدن تمرکز مجیدی و استقلال ادامه دارد، گفت: «استراماچونی کارنامه‌اش معلوم است و فرهاد مجیدی هم فرهاد مجیدی است. بنابراین مقایسه کردن این دو نام با هم کار غلطی است. مجیدی در سخت‌ترین شرایط ممکن هدایت استقلال را برعهده گرفت و نتایج قابل قبولی هم با تیم کسب کرده است و به‌نظرم فرصتی که به مربیان دیگر در استقلال داده شد به مجیدی داده شود او می‌تواند به بهترین شکل پتانسیل خود را نشان داده و به یک مربی بزرگ تبدیل شود.»

مصطفوی درباره اینکه اگر قول‌های فرهاد محقق نشود باید چه سرنوشتی انتظار این سرمربی را بکشد، گفت: «اگر این قول‌ها هم محقق نشود باز هم باید در ادامه به مجیدی فرصت داد چون فرهاد هم دانش فنی‌اش را دارد و هم زمان می‌گذارد و هم درحال تلاش و کوشش است. از سوی دیگر او یک مربی جوان و آموزش‌دیده است و حیف است که با این همه محبوبیت بخواهیم این سرمایه را از دست بدهیم. قطعا به آینده و کادر جوانش ایمان و اعتقاد دارم و ان‌شاءالله دوباره استقلال با این سرمربی به دوران اوجش باز خواهد گشت.»

 * نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار