• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از آخرین وضعیت نقل وانتقالاتی استقلال؛ استارت مذاکرات بعد از بازی با سپاهان

کریمی و 3 بازیکن در اولویت تمدید، نیاز به توافق برای ماندن میلیچ

از بین چشمی، دشتی، باقری، اسماعیلی، علی کریمی، محسن کریمی، تبریزی و شجاعیان فعلا فقط ۴ نفر در فهرست مجیدی برای اولویت اول تمدید قرارداد قرار گرفته‌اند.

  به گزارش «فرهیختگان»، فصل نوزدهم رقابت‌‌های لیگ برتر سی‌ام مرداد درحالی به پایان می‌رسد که به‎خاطر وقفه به‌وجودآمده در این فصل از رقابت‌‌ها به‎طور حتم فصل بعدی یعنی فصل بیستم زودتر از موعد مقرر و در فاصله‌ای کمتر از استاندارد‌های فیفا آغاز خواهد شد و این درحالی است که در فاصله بین دو فصل نیز به جز اردو‌های تیم ملی و بازی‌‌های تدارکاتی این تیم، نمایندگان کشورمان در آسیا باید از ۲۴ شهریور در قطر رقابت‌‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان را ادامه داده و درصورتی‎که هرکدام از این تیم‌‌ها تا مرحله نیمه‎نهایی صعود کنند باید تا ۱۲ مهر در قطر ماندگار باشند.

از سوی دیگر نیز به گفته مسئولان سازمان لیگ احتمال آغاز فصل بیستم در همان مهرماه وجود دارد و عملا هیچ فرصتی برای استراحت و یا حتی ریکاوری و برطرف کردن نقاط‎ضعف تیم‌‌ها به‎معنای واقعی وجود ندارد، درواقع اهالی فوتبال باید در همان فرصت سه چهار ماهی که کرونا رقابت‌‌ها را تعطیل کرد از همه جهات استراحت لازم را کرده و برای دو فصل پیاپی خود را آماده می‌کردند.

بنابراین طبق اطلاعات مطرح‎شده فصل بیستم بلافاصله و در کمترین فاصله زمان ممکن با فصل نوزدهم آغاز شده و تیم‌‌هایی در فصل بعدی موفق‌تر خواهند بود که درصورت رضایت از شاکله اصلی تیم خود این شاکله را حفظ کرده و بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به نقاط‎ضعف خود اقدام کنند.

استقلال نیز از این قاعده مستثنی نبوده و این تیم هم طبق ادعای مسئولان درصورتی‎که کامیابی بعد از ۸ سال را می‌خواهد باید بتواند شاکله و استخوان‌بندی اصلی ترکیب خود در فصل جاری را حفظ کند.

 استقلال کجایش می‌لنگد؟

اخیرا یکی از مدیران استقلال در گفت‎وگویی که با «فرهیختگان» داشت، تاکید کرد که این تیم درحال‎حاضر بهترین بازیکنان را دارد و اگر برای فصل آینده هم این تیم حفظ و تقویت شود درصورتی‎که مشکلات حاشیه‌ای برایش ایجاد نکنند مدعی جدی قهرمانی در ایران و آسیا خواهد بود اما ابتدا باید سرنوشت و تکلیف بازیکنان تمدیدی‌ معلوم شود.

قبل از اینکه بخواهیم به موضوع اصلی ورود کرده و نسبت به آخرین وضعیت نقل‎وانتقالاتی این باشگاه بپردازیم، ابتدا باید این ابهام برطرف شود که استقلال در کدام پست‌‌ها ضعف دارد. این درحالی است که وقتی مدیر استقلالی می‌گوید اگر همین افراد حفظ شوند این تیم جزء بهترین‌‌های آسیا خواهد بود یعنی اگر همه این افراد فعلی در کادر بازیکنان استقلال در برنامه‌‌های مجیدی برای فصل آینده هم نباشند به‎طور قطع بیشتر از ۹۰درصد آنها درصورت رضایتمندی و جلب‎نظرشان مدنظر کادرفنی بوده و ماندنی خواهند شد.

بااین‎حال بررسی روند بازی‌‌های استقلال در فصل جدید نشان می‌دهد این تیم جدای از اینکه برای فصل آینده یک گلر طراز اول در حد و اندازه‌‌های حسینی می‌خواهد تا بدون رقیب نماند و انگیزه‌هایش برای درخشش بیشتر شود، آبی‌‌ها در خط دفاعی و به‎خصوص در سمت چپ نیاز به تقویت دارند و در سمت راست نیز برای کم کردن فشار از روی کاپیتان غفوری به یک مهره در حد و اندازه‌‌های نام استقلال احتیاج دارند.

از سوی دیگر درصورتی‎که علی‌کریمی، ریگی و باقری ماندگار شوند پست هافبک میانی و دفاعی استقلال بدون هیچ تغییری همچنان یکی از نقاط‏قوت آبی‌پوشان باقی خواهد ماند اما برای پست وینگر چپ و راست و یا همان پشت مهاجم که در گذشته می‌توانستیم به آن پلی‏میکر و یا هافبک طراح نیز اطلاق کنیم به‏طور قطع این تیم نیاز به تقویت خواهد داشت و چه‏بسا با بازی‌‌هایی که بازیکنان حاضر در این خط آبی‏پوشان در این فصل به نمایش گذاشتند جذب بازیکنان درجه یک و سطح بالا در این نقطه از زمین برای پایان دادن به ناکامی‌هایشان در ایران و آسیا از نان شب برای این تیم واجب‌تر باشد. این درحالی است که استقلالی‌‌ها بعد از جدایی بازیکنانی مانند جباروف و یا پاتوسی حداقل در فصل جاری در این پست از میدان هرگز به توفیقی دست پیدا نکرده‌اند و چه‎بسا اگر برای این پست فکری نشود باز هم دست شاگردان مجیدی کوتاه از جام خواهد ماند.

درنهایت درصورت ماندگاری مثلث آتش این تیم یعنی قائدی، مطهری و دیاباته مطمئنا فرهاد مجیدی برای فصل آینده دغدغه‎ای از لحاظ گلزنی نخواهد داشت و به نظر می‌رسد فقط به‎جای مرتضی تبریزی باید یک بازیکن در حد و اندازه‌‌های نام استقلال جذب این تیم شود.

 ۴ بازیکن تمدیدی در اولویت مذاکره

هشت بازیکن استقلال در پایان فصل جاری قراردادشان با این تیم به پایان رسیده و می‌توانند از حالا مذاکرات را با تیم‌‌هایی که خواستار آنها هستند، آغاز کنند. بااین‎حال باقی ماندن یا رفتن از جمع سرخابی‌‌ها همیشه دردسر‌ها و حواشی خودش را داشته تا جایی که این امر بازیکنان این دو تیم را درصورتی‏که همچنان مدنظر کادرفنی باشند و هواداران نیز آنها را بخواهند، ترغیب می‌کند تا اولویت‎شان تحت هر شرایطی تمدید قرارداد و ماندن و ادامه همکاری با این دو باشگاه باشد. در این بین، شاید برخی پیشنهاد‌های اغوا‌کننده خارجی و یا مواردی مثل اختلاف بین کادرفنی و برخی بازیکنان و دلایلی از این دست باعث شود برخی مهره‌‌های موثر و کارساز این دو تیم از جمع آنها جدا شوند، همان‎طور که بازیکنانی مثل جباروف، تیام، پاتوسی، حسینی، ابراهیمی، نورافکن و صیادمنش طی فصول گذشته به‏عنوان ستارگان این تیم به هر دلیلی در این تیم نمانده و استقلال را به مقصد تیم‌‌های خارجی ترک کردند.

بنابراین درخصوص یک‏عده از همین بازیکنان فعلی استقلال که قراردادشان با این تیم در پایان فصل جاری به تمام می‎رسد این خبر به گوش می‌رسد که تحت هر شرایطی اولویت آنها باقی ماندن در جمع آبی‏پوشان است. از سوی دیگر برخی پیشنهادهای خارجی از مدت‌‌ها پیش برای دیگر نفرات تیم رسیده و اگر مدیران آبی دست نجنبانند، آنها هم رفتنی خواهند شد. بااین‏حال طبق آخرین اخباری که «فرهیختگان» از باشگاه استقلال کسب کرده است از بین چشمی، دشتی، باقری، اسماعیلی، علی کریمی، محسن کریمی، تبریزی و شجاعیان فعلا فقط ۴ نفر در فهرست مجیدی برای اولویت اول تمدید قرارداد قرار گرفته‌اند و بلافاصله بعد از بازی با سپاهان کار مذاکره با آنها آغاز شده و چهار بازیکن دیگر نیز منتظر خواهند ماند تا در اولویت‌‌های بعدی با آنها مذاکره شود، هرچند ناگفته پیداست با توجه به اینکه مرتضی تبریزی تا مدت‌‌ها نمی‌تواند در زمین فوتبال حاضر شده و توپ بزند به‏طور حتم در هیچ‎کدام از این لیست‌‌ها فعلا جایی نداشته و برای مشخص شدن وضعیتش باید منتظر آینده باشد.

ناگفته پیداست علی کریمی فرمانده خط میانی استقلال که این روز‌ها درخشش ویژ‌ه‎ای در میانه میدان دارد، بیشتر از ۷ بازیکن دیگر موردتوجه قرار داشته و حتی بالاتر از اولویت اول از سوی کادرفنی و هواداران برای حفظ و ادامه همکاری‌اش با استقلال به شمار می‌رود.

 تفاوت شیخ و میلیچ

استقلالی‌‌ها درحال‎حاضر دو بازیکن خارجی در ترکیب خود دارند و با توجه به ممنوعیت جذب بازیکن خارجی توسط وزارت ورزش برای دو باشگاه سرخابی به‏طور حتم درصورتی‏که هرکدام از آنها این تیم را ترک کنند بازیکن خارجی دیگری جایگزین آنها نخواهد شد. بااین‎حال هر دو بازیکن یعنی دیاباته و میلیچ قراردادی دو ساله با استقلال دارند و طبق این قرارداد باید برای فصل آینده درصورتی‎که مدنظر کادرفنی باشند، این تیم را همراهی کنند.

این درحالی است که طبق آخرین اطلاعات «فرهیختگان» تفاوت قرارداد‌های میلیچ و دیاباته به این شکل است که در قرارداد میلیچ یک بند مالی برای توافق طرفین به‎منظور ادامه حضور این بازیکن کروات ذکر شده و درصورتی‎که مجیدی همچنان خواستار ادامه همکاری با وی باشد باید طرفین درخصوص مسائل مالی به توافق دوباره دست پیدا کنند. این درحالی است که شیخ دیاباته که با قرارداد یک میلیون دلاری و ارزش هر فصل ۵۰۰ هزار دلار در ابتدای فصل نوزدهم استقلالی شد، چنین‌ بندی در قراردادش ندارد و فقط درصورتی می‌تواند آبی‌پوشان را ترک کند که پرداختی‌‌ها و موعد تسویه‎حساب هر ‌بخش از قرارداد این بازیکن مالیایی دیرتر از موعد مقرر شود تا او نیز طبق قوانین فیفا حق فسخ یکطرفه داشته باشد.

 * نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار