• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۳:۳۰ - ۱۳۴۸/۱۰/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مجتبی امانی، دیپلمات و کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

ضربه به اقتصاد لبنان هدف راهبردی رژیم صهیونیستی است

اینکه این رژیم بخواهد ملت و کشور لبنان و اقتصاد آنها را مورد هدف قرار دهد یک هدف راهبردی برای رژیم صهیونیستی است که از این طریق تلاش می‌کند محور مقاومت را بشکند.

  به گزارش «فرهیختگان»، درپی انفجار مهیب عصر روز سه‌شنبه در بیروت که بازتاب زیادی در رسانه‌های جهان داشت با مجتبی امانی، کارشناس مسائل غرب آسیا و رئیس سابق دفتر حفظ منافع ایران در مصر به گفت‌وگو نشستیم. وی در این گفت‌وگو پاسخگوی سوالاتی درباره احتمال خرابکارانه بودن این رویداد و اهداف احتمالی آن بود. مشروح این مصاحبه در ادامه می‌آید.
 
  هدف قرار دادن اقتصاد لبنان برای رژیم صهیونیستی یک هدف راهبردی است
پیش از حادثه بیروت، مشاور سابق نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در توئیتی مدعی شد شمارش معکوس برای ایران آغاز شده و یک ماه شگفت‌انگیز پیش‌روی ایرانیان است. آیا اتفاقی را که در بیروت رخ داد، خرابکاری و مرتبط با تلاش رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به جریان مقاومت می‌دانید؟

رژیم صهیونیستی همواره درصدد انتقام‌جویی از مقاومت و ملت‌های منطقه است و مردم لبنان هم در دهه‌های گذشته نشان دادند که همواره پشتیبان مقاومت هستند، اینکه این رژیم بخواهد ملت و کشور لبنان و اقتصاد آنها را مورد هدف قرار دهد یک هدف راهبردی برای رژیم صهیونیستی است که از این طریق تلاش می‌کند محور مقاومت را بشکند.
درمورد حادثه دیروز بیروت ظواهر کار نشان می‌دهد که انفجار ناشی از انباشت موادی بوده که کاربردهای نظامی و غیر نظامی دارد و از سوی دیگر عامل انفجار می‌تواند یک توطئه باشد؛ به این معنا که مواد انباشته‌شده با قابلیت انفجار تحت‌تاثیر یک اقدام عامدانه قرار گرفته باشند. ممکن است برخی تلاش کرده‌ باشند از این موضوع استفاده کنند و امنیت و اقتصاد لبنان را هدف قرار دهند.
در این رابطه رژیم صهیونیستی متهم ردیف اول است که تلاش دارد اقتصاد و امنیت لبنان را هدف قرار دهد تا بتواند مقاومت را در ادامه کار تضعیف کند. اما درمورد آنچه کوهن گفته است باید بگویم اظهارات او مبتنی‌بر جنگ روانی است که می‌خواهد علیه مردم و کشورهای منطقه مطرح کند و درواقع این اظهارات در راستای رجزخوانی‌هایی است که رژیم صهیونیستی همواره در سالیان اخیر آن را انجام داده است و باز هم ادامه خواهد داد.

اگر فرض بر این باشد که یک اتفاق تروریستی در بیروت رخ داده است، چرا این اقدام باید درحال‌حاضر اتفاق بیفتد و چنین حادثه مهیبی چه هدفی را دنبال می‌کند؟ آیا از نظر زمانی می‌توان تحلیلی برای آن یافت؟

ابتدا باید بدانیم رژیم صهیونیستی همیشه منتظر فرصت‌هاست تا از آنها استفاده کند، لذا صهیونیست‌ها از هر فرصتی که به‌دست بیاورند، استفاده خواهند کرد. از سوی دیگر به‌نظر می‌رسد برای هدف قرار دادن امنیت لبنان تلاش شده و در اتفاق اخیر رژیم صهیونیستی با اطلاعاتی که گرفته است، توانسته این ضربه را وارد کند. البته برای ابراز نظر دقیق‌تر باید منتظر اعلام نظر مقامات امنیتی و مسئولان اطلاعاتی لبنان باشیم.
علاوه‌بر این با توجه به آنچه در فضای مجازی رخ داده می‌توان مشاهده کرد که حداقل رژیم صهیونیستی و سعودی سعی کرده‌اند انفجار را ناشی از انبار مهمات حزب‌الله لبنان قلمداد کنند که این امر تلاشی در راستای جنگ روانی است و صحبت‌های کوهن نیز باید در همین چارچوب تفسیر شود.

  الگوی عملیات‌های تروریستی متفاوت از گذشته شده/ دشمنان تلاش می‌کنند از فناوری‌های فرانوین استفاده کنند

برخی تحلیل‌های رسانه‌ای تلاش می‌کنند اتفاقی را که در نطنز رخ داد با اتفاق سه‌شنبه‌شب بیروت در یک مسیر عنوان کنند. آیا امکان مرتبط بودن این دو با هم و هر دو این اتفاقات با خرابکاری‌های رژیم صهیونیستی مفروض است؟
درباره حادثه نطنز حدس و گمانه‌های زیادی زده شده؛ هرچند دلیل آن هنوز به‌صورت رسمی و قطعی بیان نشده است. درکنار این ما با یک جریان تروریستی مواجه هستیم که تلاش می‌کند از تکنولوژی‌های فرانوین برای کارهای خود استفاده کند. بنابراین عملیات تروریستی دارای ماهیتی بسیار متفاوت از گذشته شده است و دشمنان جمهوری اسلامی ایران سعی کرده‌اند از این موضوع استفاده کنند.
 
  حوادث نطنز و بیروت زنگ خطر است

آنها در چارچوب هجوم علیه مقاومت هرجا نقطه ضعفی ببینند استفاده می‌کنند و به‌نظر من باید در این رابطه با هوشیاری بیشتری عمل کرد، از این رو حوادث نطنز و لبنان باید زنگ خطر باشد و از سوی دیگر روزنه‌هایی که برای ورود عناصرتروریستی از طریق پژوهش‌های فرانوین وجود دارد، باید بسته شود.  با همه این مباحث اما نمی‌توان تمام اتفاقات را با قاطعیت به‌هم ربط داد، مثلا انفجار بیروت را به اتفاقات دیگر منطقه مرتبط دانست. ممکن است نهایتا مشخص شود که این انفجار در اثر سهل‌انگاری در انبار رخ داده است. از طرفی توان و قدرت راهبری اطلاعاتی و عملیاتی دشمنان ما هم به این اندازه نیست که بتوانند هر روز در جایی عملیات کنند و هدفی را پیش ببرند و ما هم این موضوعات را به‌هم مربوط بدانیم. اساسا نباید از این عناصر موجوداتی خارق‌العاده‌ ساخت که با واقعیت فاصله دارند و بر حقاقیت منطبق نیستند، لذا منطقی نیست که همه‌چیز را بخواهیم به‌هم مرتبط بدانیم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار